12.08.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.213.2021.4.ŚS

w zakresie, czy Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwotę wypłaconą Pracownikowi wynikającą z zatwierdzonej przez sąd ugody mediacyjnej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2021 r. (data wpływu 5 maja 2021 r.), uzupełnionym 22 i 23 lipca 2021 r. oraz 10 sierpnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwotę wypłaconą Pracownikowi wynikającą z zatwierdzonej przez sąd ugody mediacyjnej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2021 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwotę wypłaconą Pracownikowi wynikającą z zatwierdzonej przez sąd ugody mediacyjnej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 19 lipca 2021 r. Znak: 0111-KDIB1-1.4010.213.2021.1.ŚS oraz pismem z 9 sierpnia 2021 r. Znak: 0111-KDIB1-1.4010.213.2021.3.ŚS wezwano do jego uzupełnienia, co też odpowiednio nastąpiło 22 i 23 lipca 2021 r. oraz 10 sierpnia 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

X sp. z o.o. (dalej jako „Spółka”, „Wnioskodawca”, „Pracodawca”) polski rezydent, podatnik podatku dochodowego od osób prawnych prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. sprzedaży oraz serwisu samochodów osobowych klasy premium. W związku z prowadzoną działalnością Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę. W dniu 30 grudnia 2019 r. Wnioskodawca na podstawie art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy wypowiedział umowę o pracę z jednym z zatrudnionych na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracownikiem działu serwisowego - doradcą serwisowym (dalej zwanym także Pracownikiem), odpowiedzialnym za bezpośredni kontakt z klientem, opiekę klienta i zbieranie zamówień od klienta oraz nadzór nad realizacją zamówień klienta. Zgodnie z treścią wypowiedzenia, Spółka wypowiedziała stosunek pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Jako przyczynę wypowiedzenia Pracodawca wskazał: negatywną ocenę pracy, niewykonywanie poleceń, utratę zaufania pracodawcy. Pracownik nie zgodził się z decyzją Wnioskodawcy i wniósł odwołanie do Sądu Pracy pierwszej instancji. W pozwie do Sądu wniósł o: odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę w kwocie sześciomiesięcznego wynagrodzenia. W uzasadnieniu odwołania przedstawił zarzuty przeciwko przyczynom wypowiedzenia. W wyniku mediacji w dniu 8 września 2020 r. została zawarta przed mediatorem ugoda mediacyjna, w której Wnioskodawca zobowiązuje się wypłacić zwolnionemu pracownikowi kwotę odszkodowania w wysokości 8 000 zł. W ugodzie nie stwierdzono winy pracodawcy, jedynie wskazano, że w ramach niniejszej ugody pracodawca dokona sprostowania treści świadectwa pracy pracownika w ten sposób, iż jako sposób rozwiązania umowy o pracę wskazane zostanie rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron. Ponadto pracownik oświadczył, że niniejsza ugoda wyczerpuje jego roszczenie o odszkodowanie związane z wypowiedzeniem umowy o pracę przez pracodawcę, przewyższającego ugodzoną kwotę i w powyższym zakresie zrzeka się roszczenia z tego tytułu. Umowa pracy z pracownikiem została rozwiązana za porozumieniem stron. Sąd zatwierdził zawartą pomiędzy stronami ugodę, a koszty procesu zostały zniesione wzajemnie. Ustalona w ugodzie kwota została pracownikowi wypłacona.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne