Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4011.27.2021.3.APA
opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 5 kwietnia 2021 r. (który w tym samym dniu wpłynął za pośrednictwem e-PUAP), uzupełnionym pismem z 14 czerwca 2021 r. oraz 26 czerwca 2021 r. ( o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego pismem z 28 maja 2021 r., Znak: 0111-KDWB.4011.27.2021.1.APA wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano pismem z 14 czerwca 2021 r. (które w tym samym dniu wpłynęło za pośrednictwem e-PUAP) oraz pismem z 26 czerwca 2021 r. (które w tym samym dniu wpłynęło za pośrednictwem e-PUAP).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą na terytorium Polski jednoosobową działalność gospodarczą działającą pod firmą (...). Wnioskodawca posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 ustawy o PIT i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez niego forma opodatkowania to podatek liniowy 19%. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca na podstawie posiadanej wiedzy w zakresie technologii informatycznych i doświadczenia w zakresie przygotowywania kompleksowych rozwiązań związanych z tworzeniem programów komputerowych realizuje zlecenia programistyczne (dominującą działalnością Wnioskodawcy, określoną w CEIDG, jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z). Wnioskodawca na podstawie umowy o współpracy w zakresie świadczenia usług (zwana dalej: „Umową”) stale współpracuje z firmą pośredniczącą (dalej: „Pośrednikiem”). W praktyce współpraca z Pośrednikiem polega na tym, że Pośrednik przydziela Wnioskodawcę do pracy dla zewnętrznego klienta, dla którego Wnioskodawca pracuje nad konkretnym projektem IT. Aktualnie, większość pracy Wnioskodawcy skupia się na projektach dla koncernu medycznego (zwanego dalej „Zleceniodawcą”). Zlecone Wnioskodawcy czynności na podstawie Umowy nie są wykonywane pod kierownictwem Zleceniodawcy. Wnioskodawca ma swobodę w zakresie sposobu wykonania usług, przy czym otrzymuje od Zleceniodawcy jedynie ogólne wytyczne w zakresie przedmiotu zlecenia. Wnioskodawca wykonuje zlecone czynności w miejscu i czasie wyznaczonym przez niego samego. Odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej ponosi wyłącznie Wnioskodawca. Wykonując czynności z zakresu tworzenia oprogramowania, ponosi ryzyko gospodarcze. Na podstawie Umowy Wnioskodawca świadczy ogólnopojęte usługi programistyczne zwane dalej „Usługami”. Szczegółowy przedmiot zlecanych Usług jest każdorazowo wskazywany Wnioskodawcy przez Zleceniodawcę. Wnioskodawca świadcząc Usługi na rzecz Zleceniodawcy w praktyce samodzielnie tworzy oraz rozwija oprogramowanie, które pozwala na zautomatyzowanie procesów produkcji i prac badawczych nad nowymi produktami realizowanymi przez Zleceniodawcę. Oprogramowanie jest tworzone na systemie (...), w języku (...) (zwana dalej: „Oprogramowaniem”). Wnioskodawca jest odpowiedzialny za opracowanie i wdrożenie odpowiednich rozwiązań na podstawie specyfikacji biznesowej. Celem tworzonego Oprogramowania jest redukcja kosztów, poprzez zastąpienie pracy ludzkiej oprogramowaniem oraz udostępnianie użytkownikom biznesowym nowych narzędzi analitycznych. Wytwarzane i rozwijane Oprogramowanie posiada m.in. następujące funkcjonalności:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty