17.06.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.108.2021.2.JŻ

zastosowanie kursu waluty obcej do faktury zaliczkowej wystawianej dla Leasingodawcy z tytułu otrzymanej zaliczki, która fizycznie wpłynęła od Klienta, a umownie została scedowana na Leasingodawcę

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 marca 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 1 marca 2021 r.) uzupełnionym 6 kwietnia 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 6 kwietnia 2021 r.) na wezwanie Organu z 19 marca 2021 r. (skutecznie doręczone 30 marca 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania kursu waluty obcej do faktury zaliczkowej wystawianej dla Leasingodawcy z tytułu otrzymanej zaliczki, która fizycznie wpłynęła od Klienta, a umownie została scedowana na Leasingodawcę – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania kursu waluty obcej do faktury zaliczkowej wystawianej dla Leasingodawcy z tytułu otrzymanej zaliczki, która fizycznie wpłynęła od Klienta, a umownie została scedowana na Leasingodawcę. Wniosek został uzupełniony 6 kwietnia 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 6 kwietnia 2021 r.) na wezwanie Organu z 19 marca 2021 r. (skutecznie doręczone 30 marca 2021 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

A. [Spółka] zajmuje się sprzedażą maszyn do obróbki drewna. Maszyny są sprowadzane z Włoch pod konkretne zamówienie Klienta. Przed złożeniem zamówienia na maszynę do włoskiego dostawcy Klient podpisuje umowę ze Spółką oraz wpłaca zaliczkę określoną w umowie. Zaliczka jak również cała transakcja sprzedaży maszyny Klientowi są realizowane w walucie EUR. W momencie wpłynięcia zaliczki na konto Spółki wystawiana jest faktura zaliczkowa w EUR, w której podana jest kwota netto zaliczki, kwota VAT oraz kwota brutto. Kwota VAT wyrażona w EUR jest przeliczana po kursie z pierwszego dnia roboczego poprzedzającego moment powstania obowiązku podatkowego, czyli po kursie z dnia poprzedzającego moment wpływu zaliczki na rachunek bankowy. Następnie Klient przedstawia firmę leasingową [Leasingodawca], dzięki której finansuje on całkowitą spłatę zakupu maszyny. W tym celu podpisywana jest trójstronna umowa sprzedaży między Leasingodawcą, Spółką (Sprzedawcą) oraz Klientem [Korzystającym]. W umowie jest opisany przedmiot sprzedaży, jego cena jednostkowa netto w walucie EUR, miejsce dostawy, wymagana dokumentacja jak np. instrukcja obsługi, karta gwarancyjna, specyfikacja części składowych itp. Umowa określa również zasady realizowania płatności przez Leasingodawcę na rzecz Spółki w podziale na 3 składowe:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne