Interpretacja indywidualna z dnia 4 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.102.2021.2.IM
IP BOX - preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej, przesłanki działalności badawczo-rozwojowej
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2021 r. (data wpływu 2 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek ‒ uzupełniony pismem z 24 kwietnia 2021 r. (data wpływu 24 kwietnia 2021 r.) ‒ o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania.
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Wnioskodawca świadczy usługi jako niezależny deweloper, obecnie na rzecz polskiej spółki z branży IT (dalej jako Spółka), tworząc oprogramowanie dla klientów Spółki. Wnioskodawca tworzy programy w ramach zespołu zorganizowanego przez Spółkę. Wnioskodawca tworzy, rozwija i ulepsza oprogramowanie w językach m.in. (…). Obecnie tworzy oprogramowanie dla klienta z branży telekomunikacyjnej, reklamowej i zarządzania treścią w Internecie. Klient posiada oprogramowanie do prowadzenia działalności, Wnioskodawca tworzy programy komputerowe współdziałające z istniejącym oprogramowaniem, które wprowadzają nowe lub ulepszone funkcjonalności w porównaniu z dotychczas posiadanymi programami przez klienta Spółki. Programy tworzone przez Wnioskodawcę pozwalają m.in. na zarządzanie kampaniami reklamowymi w internecie, monitorowanie przebiegu kampanii, generowanie i procesowanie rozliczeń oraz generują statystki do analizy skuteczności działań reklamowych poprzez działalność klienta Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty