30.04.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.247.2021.1.MG

Opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2021 r. (data wpływu 2 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 13 października 2009 roku zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem - przeważający kod PKD: 62.01.Z. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o PIT i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, opodatkowując dochód podatkiem liniowym wg. stawki 19 %, o której mowa w art. 30c wyżej wymienionej ustawy.

W dniu 31 stycznia 2019 roku Wnioskodawca zawarł umowę współpracy z (…) Sp. z o. o. z siedzibą w (…), w ramach której świadczy usługi programistyczne od 2019 roku (dalej jako: „Umowa”).

Stosownie do paragrafu 3.1 Umowy, jej zakres obejmuje analizy techniczne oraz rozwój oprogramowania przez Wnioskodawcę bez nadzoru i kierowania ze strony zamawiającej spółki, przy uwzględnieniu jedynie jej wymagań i uwag. Zawarta Umowa stanowi zobowiązanie o charakterze ciągłym. W jej ramach Wnioskodawca tworzy nowe bądź ulepsza istniejące programy komputerowe, dodając nowe funkcjonalności bądź ulepszając ich działanie. W ramach świadczenia usług dla spółki (…) Sp. z o.o. i w zamian za wynagrodzenie Wnioskodawca przenosi na spółkę wszelkie autorskie prawa majątkowe do wszelkich utworów w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych stworzonych przez Wnioskodawcę w ramach świadczenia usług. W ramach prac rozwojowych prowadzonych przez Wnioskodawcę w 2020 roku powstały oraz były udoskonalane następujące systemy komputerowe: (…) bankowego epayblock.com z systemem obsługującym transakcje (…). Innowacyjność rozwiązania polegała m.in. na stworzeniu wysoce-skalowalnego sytemu transakcyjnego SEPA, który w trybie ciągłym jest w stanie przetwarzać masowe transakcje; (…) – Wnioskodawca stworzył oprogramowanie komputerowe umożliwiające stworzenie rozproszonej sieci proxy. Użytkownicy systemu mogą udostępniać swoje IP poprzez uruchomienie aplikacji desktopowej stworzonej przez Wykonawcę, a docelowi klienci oprogramowania, mogą wykorzystywać dostępne IP do przeglądania stron w Internecie. Innowacyjność rozwiązania polega m.in. na stworzeniu wysoce przepustowego systemu proxy, w którym użytkownicy aplikacji desktopowej mogą udostępnić swoje IP w sieci.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne