Interpretacja indywidualna z dnia 29 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.108.2020.1.PB
w zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych otrzymanych od rodziców na konto bankowe żony obdarowanego.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 grudnia 2020 r. (data wpływu 15 grudnia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych otrzymanych od rodziców na konto bankowe żony obdarowanego – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 grudnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych otrzymanych od rodziców na konto bankowe żony obdarowanego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
W dniu 18 października 2020 r. Wnioskodawca zawarł ze swoimi rodzicami umowę darowizny, na mocy której rodzice przekazują Wnioskodawcy (czyli synowi) kwotę 150.000,00 zł PLN (słownie: sto pięćdziesiąt tysięcy złotych 00/100). W zapisach ww. umowy ustalono, iż matka Wnioskodawcy przeleje ww. środki w transzach (przelano środki w 6 transzach w okresie od października do grudnia 2020 r.) ze swojego wspólnego konta, które posiada wraz z ojcem Wnioskodawcy, na rachunek bankowy małżonki Wnioskodawcy (numer konta również został podany w umowie). Z tego rachunku Wnioskodawca i jego żona korzystają wspólnie prowadząc swoje gospodarstwo domowe. Nie mają żadnej rozdzielności majątkowej, a małżeństwem są od 20 czerwca 2008 r. i od tego czasu łączy ich wspólność majątkowa. Wszystko co posiadają jest wspólne. Wnioskodawca wraz z żoną wspólnie budują również dom i środki na wszelkie koszty oraz opłaty z tego tytułu z reguły były i są opłacane z konta żony Wnioskodawcy, a więc otrzymane w darowiźnie środki także idą na ten cel i z uwagi na to Wnioskodawca zdecydował się aby na ten rachunek przelać powyższą darowiznę. Według Wnioskodawcy nie ma to znaczenia, gdyż kiedy chce to korzysta z konta żony – oboje z niego korzystają, wspólnie decydują o wydatkach i zakupach. Konto jest założone na żonę (Wnioskodawca jest pełnomocnikiem), gdyż wówczas bank zaoferował darmowe prowadzenie rachunku i płatności. W ocenie Wnioskodawcy w opisanej sytuacji nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn. Na potwierdzenie powyższego Wnioskodawca przytoczył wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygnaturze II FSK 2028/08 oraz o sygnaturze II FSK 1952/08 z 7 kwietnia 2010 r. Wnioskodawca nadmienia, iż stosowną deklarację SD-Z2 złoży w określonym przepisami prawa terminie tj. do 6 miesięcy od dnia jej otrzymania, licząc od otrzymania pierwszej transzy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty