Interpretacja indywidualna z dnia 16 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.96.2021.2.LS
Preferencyjne opodatkowanie całości dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 stycznia 2021 r. (data wpływu 1 lutego 2021 r.) uzupełnione pismem z 12 kwietnia 2021 r. (data nadania 13 kwietnia 2021 r., data wpływu 13 kwietnia 2021 r.) w odpowiedzi na wezwanie tut. Organu z 25 marca 2021 r. Nr 0114-KDIP3-1.4011.96.2021.1.LS (data doręczenia 6 kwietnia 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju. Prowadzi on działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest świadczenie usług programistycznych, w szczególności: tworzenie i współtworzenie oprogramowania, modyfikowanie i ulepszanie istniejącego oprogramowania, bieżąca obsługa oraz testowanie oprogramowania. Usługi świadczone są na podstawie umowy o świadczenie usług z podmiotami posiadającymi siedzibę na terytorium kraju (B2B).
Kluczowym projektem Wnioskodawcy jest tworzenie oprogramowania w obszarach badania i rozwoju nowych technologii IT; tworzenie i modyfikowanie aplikacji z zakresu EDI (electronic data interchange - elektronicznej wymiany danych), służących między innymi do składania zamówień, przetwarzania dokumentów (np. faktur), archiwizowania ich, bez potrzeby generowania dokumentacji w formie papierowej (usługi paperless). Wnioskodawca w ramach pracy nad aplikacją projektuje warstwę frontend, odpowiada za user interface/user experience (interakcję/komunikowanie się użytkownika z aplikacją). Wprowadza różne funkcjonalności pozwalające m.in. na edycje dokumentów, import, export i różne inne operacje na dokumentach. Ponadto Wnioskodawca analizuje wymagania klientów w zakresie tworzonego oprogramowania; tworzy i dokumentuje architekturę rozwiązań IT; tworzy, testuje i dokumentuje kod źródłowy, a także tworzy od podstaw nowe aplikacje (głównie mikroserwisy).
pkt 17) Pod pojęciem kosztów amortyzacji środków trwałych należy rozumieć zarejestrowanie w księgach rachunkowych Wnioskodawcy opisanego we wniosku sprzętu (routera, ipada, słuchawek i dysku ssd) jako środków trwałych przedsiębiorstwa. Amortyzacja ma wyrażać rozłożony w czasie koszt operacyjny firmy związany z wykorzystywanymi przez Wnioskodawcę w działalności badawczo-rozwojowej składnikami majątku przedsiębiorstwa. Mechanizm odpisów amortyzacyjnych umożliwia rozliczenie w czasie kosztu zakupu w/w składników. pkt 18) Pod pojęciem kosztów poniesionych na usługi księgowe należy rozumieć należy rozumieć koszty związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością badawczo-rozwojową. Księgowość wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi, ponadto wskazuje pod którą pozycją dany koszt znajduje się w KPiR; pkt 19) Pod pojęciem kosztów telekomunikacyjnych należy rozumieć koszt abonamentu telefonicznego oraz Internetu – które to usługi są Wnioskodawcy niezbędne do komunikacji ze Zleceniodawcą, łączenia się z serwerami wysyłającymi dane do programu przez Internet, dostępu do wiedzy i narzędzi programistycznych, komunikacji elektronicznej i kontrolowania procesu tworzenia i modyfikowania/rozwijania oprogramowania oraz jego testowania. pkt 20) Pod pojęciem kosztów na usługi doradczo-prawne należy rozumieć wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na opinie prawne i podatkowe w zakresie możliwości skorzystania przez Wnioskodawcę z ulgi IP box, koszty poniesione na usługę polegającą na złożeniu w imieniu Wnioskodawcy wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, koszty reprezentacji przez doradcę podatkowego oraz koszty udzielonych Wnioskodawcy opinii i wyjaśnień w zakresie prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej. pkt 21) Pod pojęciem kosztów związanych z hostingiem usług należy rozumieć roczne opłaty umożliwiające dostęp Wnioskodawcy do dodatkowej przestrzeń, która jest dostępna w Internecie, a stanowiącą wydzieloną przestrzeń serwera, umożliwiającą udostępnianie online określonych zasobów, np. przestrzeni stron (…), plików, poczty e-mail lub innych danych, potrzebnych Wnioskodawcy w działalności badawczo-rozwojowej oraz do komunikacji z Klientami. pkt 22) Pod pojęciem kosztów poniesionych na składki na ubezpieczenie społeczne ZUS należy rozumieć wydatki, które Wnioskodawca zalicza w koszty uzyskania przychodów. Koszt ten jest ponoszony w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, związanej bezpośrednio z wytwarzaniem/rozwijaniem oprogramowania. pkt 23) TAK pkt 24) Wnioskodawca zalicza składki na ubezpieczenie społeczne ZUS do kosztów uzyskania przychodów.Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty