03.03.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.832.2020.2.MZ

Należy stwierdzić, że w świetle przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca osiąga dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym Wnioskodawca będzie mógł skorzystać w zeznaniu rocznym z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu za 2020 r. i będzie mógł skorzystać w zeznaniach rocznych za lata kolejne (przy założeniu, że jego sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się w istotnym zakresie) według 5% stawki podatku dochodowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2209 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2020 r. (data wpływu 31 grudnia 2020 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 lutego 2021 r. (data wpływu 16 lutego 2021 r.) na wezwanie z dnia 11 lutego 2021 r. Nr 0114-KDIP3-1.4011.832.2020.1.MZ2 (data doręczenia 12 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Działalność polega na świadczeniu usług na rzecz jednego podmiotu gospodarczego prowadzącego działalność gospodarczą w Polsce - początkowo była to Spółka A. Sp. z o.o. z siedzibą w (…). (umowa nr 1), następnie Spółka B. Sp. z o.o. z siedzibą w (…). (umowa nr 2). Umowy zostały podpisane: - w zakresie umowy z A. Sp. z o.o. z siedzibą w (…). (umowa nr 1) zawarta w dn. 07.08.2019 r. w (…), - w zakresie umowy z B. Sp. z o.o. z siedzibą w (…). (umowa nr 2) zawarta w dn. 01.09.2020r. w (…). W szczegółowy zakres usług Wnioskodawcy realizowanych przez Wnioskodawcę na rzecz wyżej wymienionego podmiotu gospodarczego wchodzi: W zakresie współpracy z A. Sp. z o.o. z siedzibą w …. (umowa nr 1): - analizy biznesowe i systemowe; przygotowanie wdrożeń systemów informatycznych (przygotowanie specyfikacji funkcjonalnych, przygotowanie specyfikacji technicznych, spotkania z klientami i zbieranie danych potrzebnych do wdrożenia, testowanie prac programistycznych, asysta powdrożeniowa); prowadzenie wdrożeń systemów informatycznych; przygotowanie i prowadzenie prezentacji wewnętrznych. W zakresie współpracy z B. Sp. z o.o. z siedzibą w …. (umowa nr 2): - tworzenie analiz/projektów do systemów informatycznych; tworzenie dokumentacji analitycznej, użytkowej oraz technicznej do utworzonych komponentów; tworzenie dokumentacji analitycznej, użytkowej oraz technicznej do systemów informatycznych; projektowanie i wykonywanie komponentów oprogramowania do aplikacji biznesowych; instalacja i konfiguracja oprogramowania na wskazanych środowiskach developerskich, testowych, produkcyjnych. Ponadto w zakres obowiązków Wnioskodawcy (umowa nr 1 i umowa nr 2) wchodzi również analiza i walidacja stworzonego oprogramowania. Wytwarzane przez Wnioskodawcę oprogramowanie, system informatyczny podlega ochronie prawnej na podstawie zapisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, poz. 83). Oprogramowania, o których mowa we wniosku, zostały (i będą) wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne