Interpretacja indywidualna z dnia 18 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.965.2020.2.KO
w zakresie opodatkowania korekty dochodowości w górę lub w dół
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 grudnia 2020 r. (data wpływu 11 grudnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z 10 lutego 2021 r. (data wpływu 10 luty 2021 r.) i z 10 lutego 2021 r. (data wpływu 15 luty 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania korekty dochodowości w górę lub w dół – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 grudnia 2020 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania korekty dochodowości w górę lub w dół.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 10 lutego 2021 r. (data wpływu 10 i 15 lutego 2021 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 5 lutego 2020 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.965.2020.1.KO.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
… sp. z o.o. (dalej: „L” lub „Spółka”) jest spółką zależną od spółki … z siedzibą w … (dalej: „U”). Zarówno L, jak i U są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni w Polsce. L oraz U są spółkami należącymi do Grupy …, działającej w branży pojazdów użytkowych oraz transportu ciężkiego, w szczególności Grupa zajmuje się sprzedażą części do samochodów. L pełni rolę podmiotu produkcyjnego w ramach Grupy. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej L może dokonywać bezpośredniej sprzedaży wyprodukowanych wyrobów do grupowych klientów. Towary produkowane i posiadane przez L są sprzedawane i wysyłane bezpośrednio z polskiego zakładu produkcyjnego do klientów (odbiorców bezpośrednich). L dokumentuje taką sprzedaż fakturami VAT wystawianymi bezpośrednio na klientów, do których wysyłany jest towar. Spółka jest wspierana strategicznie przez U we wszystkich obszarach swojej działalności biznesowej, w tym m.in. w zakresie: działań sprzedażowych, relacji z klientami, jakości produkcji i działań marketingowych, procesu badawczo-rozwojowego, zaopatrzenia, usług posprzedażowych, wspierania decyzji inwestycyjnych i możliwości rozwoju itp. U ma także przejąć od L ryzyka biznesowe związane z prowadzoną przez L działalnością, tym ryzyka rynkowego, ryzyka cen surowców, ryzyka złych długów, ryzyka walutowego. Od stycznia 2021 r. planowane jest wejście w życie Umowy między U a L zapewniającej L rentowność na określonym rynkowym poziomie (dalej: „Umowa”) - planowane jest potwierdzenie rynkowości zasad rozliczeń w uprzednim porozumieniu cenowym. Model ten zakłada okresową korektę cen transferowych do ustalonego w Umowie poziomu rentowności L w związku ze wsparciem udzielanym przez U na rzecz L oraz w związku z przejęciem określonych ryzyk biznesowych L przez U. Korekta cen transferowych będzie dokonana zgodnie z postanowieniami art. 11e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2020, poz. 1460; dalej: „ustawa o CIT”). Zgodnie z Umową, która ma obowiązywać miedzy U i L od 2021 r., po zakończeniu zdefiniowanego okresu rozliczeniowego (np. miesiąca) wdrażany będzie mechanizm weryfikacji, w wyniku której dojdzie do ustalenia czy poziom marży zrealizowanej przez L na jej działalności operacyjnej są na poziomie ustalonym w Umowie pomiędzy stronami. Na podstawie okresowych weryfikacji rentowności L, U dokona odpowiednich korekt cen transferowych (zarówno dodatnich, jak i ujemnych). Jak wskazano powyżej, sama weryfikacja i dokonana w jej wyniku korekta cen transferowych będzie obliczana i rozliczana w okresach miesięcznych. Model rozliczeń zakłada także ostateczną roczną weryfikację. Korekty nie będą odnosić się wprost do żadnych konkretnych transakcji, lecz zbiorczo do całości działalności operacyjnej L w danym okresie. Korekta ma za zadanie doprowadzić poziom rentowności L do ustalonej w Umowie wysokości, która będzie odpowiadała poziomowi rynkowemu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty