Interpretacja indywidualna z dnia 5 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.930.2020.1.KK
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową – IP BOX.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2020 r. (data wpływu 10 listopada 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 listopada 2020 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca od dnia 1 lipca 2020 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą, której przedmiotem jest w przeważającej części działalność związana z oprogramowaniem. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów z zastosowaniem podatku liniowego. Wnioskodawca od dnia 1 lipca 2020 r., w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, świadczy usługi na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego (dalej jako: „Spółka”). Wnioskodawca, na podstawie zawartej ze Spółką umowy o świadczenie usług, świadczy na jej rzecz usługi z zakresu swojej działalności gospodarczej, a więc związane z tworzeniem programów komputerowych. Działalność Wnioskodawcy prowadzona jest w Polsce. W ramach współpracy ze Spółką Wnioskodawca zajmuje się wytwarzaniem zupełnie nowego oprogramowania. Działalność Wnioskodawcy jest działalnością badawczo-rozwojową podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Tworzony przez Wnioskodawcę kod jest programem komputerowym w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a co za tym idzie podlega przewidzianej w tej ustawie ochronie. Wnioskodawca tworzy aplikację umożliwiającą podpisywanie dokumentów za pomocą komputera/smartfona z wykorzystaniem Internetu. Jest to platforma, dzięki której możliwe jest nadanie dokument do e-podpisu swoim klientom, kontrahentom, czy współpracownikom. Pozwala na ustaloną kolejność podpisywania, wysyłkę dokumentu do wglądu, przygotowywanie szablonów dokumentów, czy integrację (…) w przypadku dużych klientów. Wszystko w zgodzie z polskim i europejskim prawem. Wnioskodawca rozwija platformę o możliwości i procesy jakich jeszcze nie ma rynku lub są trudno dostępne. Rolą Wnioskodawcy jest także wymyślenie i przygotowanie dedykowanych oraz nowoczesnych procesów bezpieczeństwa i zabezpieczenia przesyłanych na platformie dokumentów. Wnioskodawca jest członkiem zespołu programistów, w którym osobiście zajmuje się wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawca zajmuje się głównie projektowaniem funkcjonalności i implementacją projektu. Oprogramowanie tworzone przez Wnioskodawcę jest oprogramowaniem innowacyjnym, znacznie odróżniającym się od istniejących systemów. Wnioskodawca tworzy od zera koncepcję nowych rozwiązań, a następnie samodzielnie je programuje.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty