Interpretacja indywidualna z dnia 8 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.809.2020.2.ALN
prawo do wystawienia faktury do paragonów fiskalnych nieprzekraczających 450 zł
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2020 r. (data wpływu), uzupełnionym pismem z dnia 23 grudnia 2020 r. (data wpływu 31 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do wystawienia faktury do paragonów fiskalnych nieprzekraczających 450 zł - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 października 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do wystawienia faktury do paragonów fiskalnych nieprzekraczających 450 zł.
Wniosek uzupełniono pismem z dnia 23 grudnia 2020 r. (data wpływu 31 grudnia 2020 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy, pytanie, stanowisko i sposób reprezentacji.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
(ostatecznie doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku)
System kasowy w sklepach Wnioskodawcy pozwala na wydruk paragonu z NIP-em ale nie ma możliwości wystawienia bezpośrednio z urządzenia zwykłej faktury (która zawierałaby wszystkie dane nabywcy w tym jego nazwę, adres i przede wszystkim nr konta bankowego, na który potencjalny klient miałby przelać pieniądze). Takie systemy ma konkurencja Wnioskodawcy, czyli wielkie sieci handlowe typu (…) czy (…) . Wnioskodawca dotychczas wyróżniał się na tle tych sieci, umożliwiając swoim klientom (instytucjom takim jak przedszkola, szkoły, urzędy gminy, starostwo powiatowe, ośrodek pomocy społecznej i wiele innych firm prywatnych, działających na lokalnym rynku Wnioskodawcy) robienie zakupów przy kasie i umożliwiając im wygodny dla wszystkich sposób zapłaty czyli przelew. Wnioskodawca wie, że może wystawiać faktury zwykłe z poziomu komputera magazynowego, ale w specyfice branży tj. sklepy spożywcze jest to praktycznie niemożliwe. Wnioskodawca pracuje jako właściciel grubo powyżej 10 godzin i nie jest w stanie pracować dłużej, aby w każdej chwili taką fakturę z poziomu zaplecza, magazynu zrobić i wydrukować, pani na kasie też nie jest w stanie odejść od swojego miejsca pracy i taką fakturę zrobić w każdej chwili. Klient jak opisywał Wnioskodawca wcześniej, towar chce na już („żeby włożyć go do garnka”). Wnioskodawca robiąc to jak dotychczas, przepuszczając uczciwie towar przez kasę, jest ograniczony brakiem możliwości wystawienia faktury do takiego paragonu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty