Jakie obowiązki mają płatnicy składek w związku z zakończeniem roku szkolnego i akademickiego
W związku z zakończeniem roku szkolnego i akademickiego na płatnikach spoczywają dodatkowe obowiązki. Zleceniodawcy zatrudniający uczniów lub studentów muszą zweryfikować, czy nadal nie muszą opłacać składek za swoich zleceniobiorców. Jeżeli natomiast zleceniobiorcy kończą kształcenie, konieczne jest ustalenie, z jaką datą powinni zostać zgłoszeni do ZUS. Obowiązek weryfikacji statusu ucznia lub studenta dotyczy także płatników, którzy zgłaszają do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członka rodziny, pełnoletnie dzieci swoich zatrudnionych.
W związku z egzaminami maturalnymi przeprowadzanymi w maju oraz z zakończeniem roku szkolnego i akademickiego płatnicy składek będący zleceniodawcami często mają wątpliwość, jak pod względem ubezpieczeniowym traktować swoich zleceniobiorców, którzy kończą szkołę albo uczelnię wyższą, i od kiedy należy zgłosić ich do ZUS. Wątpliwości pojawiają się także w przypadku uczniów i studentów zgłoszonych do ubezpieczenia jako członkowie rodziny osoby zatrudnionej.
Przypomnijmy, że samoistna umowa zlecenia stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Zleceniobiorca może dobrowolnie przystąpić także do ubezpieczenia chorobowego. Zasada ta nie ma jednak zastosowania w przypadku zawarcia umowy zlecenia z osobą w wieku do 26 roku życia, będącą uczniem lub studentem. Wówczas obowiązek ubezpieczeniowy jest jednak wyłączony - zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu ani obowiązkowo, ani dobrowolnie (art. 6 ust. 4 ustawy systemowej, art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty