Jak rozliczać wynagrodzenie chorobowe i zasiłki z ubezpieczenia społecznego
Wynagrodzenie chorobowe i zasiłki finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, których płatnikiem jest pracodawca lub zleceniodawca, należy rozliczać w zakresie składek i podatku według różnych zasad. Istotna jest przy tym metoda obniżania zaliczki na podatek o składkę zdrowotną. Obniżenia dokonuje się bowiem do wysokości podatku naliczonego od świadczenia, od którego należna była składka zdrowotna, i w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy jej wymiaru.
Od zasiłku finansowanego z FUS, analogicznie jak od świadczenia rehabilitacyjnego, należny jest wyłącznie podatek dochodowy.
Wynagrodzenie chorobowe
Prawo do wynagrodzenia chorobowego, będącego świadczeniem gwarancyjnym w okresie niezdolności do pracy finansowanym przez pracodawcę, przysługuje, co do zasady, pracownikom po tzw. okresie wyczekiwania wynoszącym 30 dni dla ubezpieczonych objętych obowiązkowo ubezpieczeniem chorobowym. Wyjątkiem w tym zakresie są pracownicy, którzy ulegli wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy - w tym przypadku nie obowiązuje ich okres wyczekiwania na wynagrodzenie. Przysługuje ono od pierwszego dnia takiej niezdolności do pracy. Pracownicy mają prawo do wynagrodzenia chorobowego w danym roku przez okres nie dłuższy niż 33 lub 14 dni (w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia i począwszy od następnego roku po ukończeniu tego wieku) oraz bez względu na liczbę pracodawców w danym roku. Wysokość wynagrodzenia chorobowego zasadniczo stanowi 80% podstawy wymiaru (chyba że obowiązujące u pracodawcy przepisy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu). Do 100% wynagrodzenia chorobowego mają prawo pracownicy, którzy:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty