Przejęcie długu kredytowego za wynagrodzeniem jako niestanowiące przychodu – wyrok NSA

W przypadku przejęcia długu kredytowego kwota odpowiadająca wartości niespłaconego kredytu, otrzymana przez przejmującego dług od pierwotnego dłużnika nie jest przychodem podatkowym przejmującego - wyrok NSA z 16 stycznia 2018 r., sygn. akt II FSK 3584/15.

Stan faktyczny

Spółka z o.o. zamierza nabyć od spółki komandytowej nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym. Jednocześnie spółki te chcą zawrzeć, za zgodą banku jako kredytodawcy, umowę przejęcia długu (art. 519 k.c.). W wyniku tej umowy spółka z o.o. odpłatnie przejmie dług kredytowy w zamian za wynagrodzenie w formie pieniężnej, równe wysokości długu kredytowego (wraz z odsetkami), a stanowiące 60% uzgodnionej ceny sprzedaży nieruchomości. Strony dokonają potrącenia wzajemnych wierzytelności z tytułu sprzedaży i przejęcia długu i w efekcie spółka z o.o., jako nabywca, wypłaci spółce komandytowej kwotę stanowiącą 40% ceny sprzedaży nieruchomości.

Spółka z o.o. wniosła o wydanie interpretacji indywidualnej, pytając, czy należność z tytułu przejęcia długu stanowi dla niej przychód podatkowy. Zdaniem spółki nie stanowi, gdyż otrzymane wynagrodzenie równa się kwocie długu, który musi zapłacić bankowi, wobec czego nie stanowi dla niej trwałego przysporzenia majątkowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne