16.01.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 stycznia 2018 r., sygn. II FSK 3584/15

Logika transakcji przejęcia długu z umowy kredytowej nakazuje zatem uznać, że skoro przejmujący obciążenie z tego tytułu powinien spłacić zarówno kwotę główną, jak i odsetki na takich samych zasadach jak podmiot, który pierwotnie zobowiązanie zaciągnął, to powinny przysługiwać mu tożsame uprawnienia na gruncie podatkowym, ponieważ nie zmienił się charakter zdarzeń rodzących skutki podatkowe.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Andrzej Jagiełło, Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia WSA (del.) Kazimierz Maczewski (sprawozdawca), Protokolant Bernadetta Pręgowska, po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 lipca 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 3020/14 w sprawie ze skargi U. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 21 maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organem podatkowym.

1.1. Wyrokiem z 31 lipca 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 3020/14) uwzględnił skargę U. Spółki z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 21 maja 2014 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawił następująco stan sprawy. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Skarżąca wyjaśniła, że jest spółką kapitałową podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W wariancie III stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Skarżąca wskazała, że wraz ze Spółką komandytową zawarła umowę sprzedaży innej nieruchomości (dalej zwana: Nieruchomością 3), w której ustalono cenę sprzedaży (dalej zwana: Ceną sprzedaży Nieruchomości 3). Spółka komandytowa jest zobowiązania do spłaty kredytu zaciągniętego w celu sfinansowania nabycia/wybudowania Nieruchomości 3 (dalej: Dług 3), z tytułu którego Nieruchomość 3 jest obciążona hipoteką. Jednocześnie, na podstawie art. 519 Kodeksu cywilnego (k.c.), Spółka komandytowa oraz Skarżąca zawrą w przyszłości umowę przejęcia Długu 3, w wyniku której Skarżąca odpłatnie przejmie Dług 3 w zamian za wynagrodzenie w formie pieniężnej. Cena sprzedaży Nieruchomości 3 będzie wyższa od kwoty Długu 3 przejętego przez Spółkę, jako nabywcę. Zgoda na przejęcie Długu 3 z tytułu umowy kredytu zostanie wyrażona przez kredytodawcę w aneksie do umowy kredytu, a wartość Długu 3 oraz odsetek naliczonych do dnia jego przejęcia będzie odpowiadała wartości wynagrodzenia, jakie będzie należne Skarżącej od Spółki komandytowej w zamian za przejęcie Długu 3. Następnie Spółka komandytowa wraz ze Skarżącą spółką dokonają potrącenia wzajemnych roszczeń na podstawie art. 498 k.c. (potrącenie ustawowe) lub zgodnie z wynikającą z art. 3531 k.c. swobodą umów (potrącenie umowne), Spółka komandytowa potrąci swoje roszczenie z tytułu zapłaty ceny za sprzedaną Nieruchomość 3 z wierzytelnością Skarżącej o wypłatę wynagrodzenia z tytułu przejęcia Długu 3. Powyższe oznacza, iż Cenę sprzedaży Nieruchomości 3 Skarżąca spółka zapłaci w części w postaci wynagrodzenia w formie pieniężnej a w części w formie potrącenia wzajemnych wierzytelności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne