do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 24.05.2023
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Odzież i obuwie ochronne w okresie letnim

Odzież ochronna, również latem, ma za zadanie chronić zdrowie i życie pracownika przed szkodliwym działaniem czynników środowiska pracy. Do takich czynników należą m.in. promieniowanie UV, zbyt wysoka temperatura, opady. 

Wysokie temperatury nie zwalniają pracodawcy z obowiązku dostarczenia pracownikom odzieży i środków ochrony indywidualnej. Pracownik wykonujący latem pracę w narażeniu na upał i promieniowanie słoneczne, a przez to narażony na przegrzanie i udar, musi zostać nieodpłatnie wyposażony przez pracodawcę w odpowiednią odzież ochronną, np. lekką koszulę z długim rękawem, rękawice, przeciwsłoneczne nakrycie głowy czy odpowiednie obuwie. Odzież i obuwie ochronne powinny być zawsze prawidłowo dobrane, z uwzględnieniem wymiaru ciała indywidualnych użytkowników. Pracodawca jest zobowiązany dostarczać pracownikom odzież roboczą spełniającą wymagania określone w Polskich Normach.

Pracodawca powinien rozważyć zakup odzieży odpowiedniej na lato, tj. wykonanej z tzw. materiału "oddychającego", czyli przepuszczającego parę wodną, ponieważ tradycyjna odzież robocza jest najczęściej ciężka, nieprzepuszczająca powietrza, a przez to potęgująca dyskomfort pracownika pracującego w upale.

Pracodawca powinien ustalić rodzaje i przydział (tabelę przydziału) odzieży i obuwia, których stosowanie jest niezbędne w związku z pracą, m.in. tą wykonywaną latem na otwartej przestrzeni.

Ustalenia dotyczące odzieży muszą być skonsultowane z przedstawicielstwem pracowników, np. z przedstawicielami związku zawodowego (art. 23711a pkt 4 Kodeksu pracy). Jeżeli w zakładzie pracy nie działają związki zawodowe, konsultacje mogą być przeprowadzane bezpośrednio z pracownikami lub z wybranymi przez pracowników przedstawicielami załogi (wybór przedstawicieli jest dokonywany w trybie przyjętym w danym zakładzie pracy).

Jeżeli u pracodawcy została powołana komisja bhp (dotyczy to pracodawców zatrudniających ponad 250 pracowników), konsultacje mogą być prowadzone w ramach tej komisji.

Marta Goroszkiewicz

Czytaj więcej w artykule Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń Nr 6/2023: "Obowiązki pracodawcy z zakresu bhp w porze letniej" >>

Przewodnik po zmianach przepisów 2023. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

W publikacji omówiono wszystkie zmiany w podatkach, rachunkowości, prawie pracy i ubezpieczeń społecznych obowiązujące od 1 stycznia 2023 r., a także te już znane na początku roku, wchodzące w życie po tej dacie. Podatnicy, księgowi, pracodawcy i kadrowi znajdą tu ważne informacje przedstawione w układzie tematycznym i zgromadzone w jednym miejscu. Poradnik prezentuje stan przed zmianą przepisów i po ich zmianie, z komentarzem eksperta i oceną jej skutków.

Kup już za: 89.99 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK