Kodeks pracy 2023 - ocena ryzyka zawodowego przy pracy zdalnej
Od 7 kwietnia 2023 r. wchodzą w życie przepisy wprowadzające na stałe możliwość pracy zdalnej. Regulują one także obszar bhp przy pracy wykonywanej w tym trybie. W związku z tym konieczne będzie zweryfikowanie przez pracodawców ryzyk zawodowych występujących na poszczególnych stanowiskach przy tego rodzaju pracy i aktualizacja kart ryzyka zawodowego. W procesie oceny ryzyka zawodowego powinien uczestniczyć także pracownik.
Pracodawca ma obowiązek dokonywania oceny i dokumentowania ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą. Powinien również wprowadzać i stosować niezbędne środki profilaktyczne zmierzające do minimalizowania tego ryzyka, także w warunkach pracy zdalnej. To, w jaki sposób pracodawcy powinni realizować te obowiązki, reguluje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca od 7 kwietnia 2023 r. pracę zdalną.
Przepisy bhp zakładają, że pracodawca ocenia ryzyko zawodowe występujące przy wykonywanych pracach, a także nakładają obowiązek dokumentowania oceny ryzyka oraz poinformowania o takiej ocenie pracowników (art. 226 Kodeksu pracy oraz § 39a ust. 3 i § 39c rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy). Istotny jest fakt, że celem takiej oceny jest zastosowanie w jej następstwie środków profilaktycznych, metod oraz organizacji pracy, które powinny:
Natomiast żaden przepis nie zawiera obowiązującego lub pomocniczego wzoru formularza (karty) oceny ryzyka ani nie wskazuje konkretnej metody przeprowadzania analizy ryzyka zawodowego. Zatem pracodawca ma dowolność w wyborze metody oraz formy udokumentowania tego procesu.
W praktyce dokument potwierdzający dokonanie oceny ryzyka zawodowego przez pracodawcę powinien uwzględniać w szczególności:
Opis ocenianego stanowiska pracy powinien zawierać występujące na stanowisku czynniki środowiska pracy, a w szczególności czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe. Podczas oceny ryzyka zawodowego należy uwzględnić wszystkie czynniki środowiska pracy występujące przy wykonywanych pracach.
Należy zwrócić uwagę, że w sytuacji występowania niektórych z wyżej wskazanych czynników praca nie może być wykonywana w trybie zdalnym. Są to przypadki występowania czynników:
Oprac. Marta Goroszkiewicz
Czytaj więcej w artykule: "Ocena ryzyka zawodowego przy pracy zdalnej - zasady przeprowadzania" >>
Zapraszamy do skorzystania z INFORLEX Kodeks pracy 2023 >>
INFORLEX Kodeks pracy 2023 to niezawodne wsparcie w prawidłowym stosowaniu nowych przepisów z zakresu prawa pracy wchodzących w życie w 2023 r.
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami
Publikacja zawiera praktyczny komentarz do każdego artykułu z rozdziału IIc „Praca zdalna” w dziale drugim Kodeksu pracy. Autorzy wnikliwie wyjaśniają w tym opracowaniu kwestie związane z wdrożeniem nowych zasad pracy zdalnej. Specjalistom z działów kadr, menedżerom i prawnikom książka ułatwi zapoznanie się z obowiązującymi od 7 kwietnia 2023 r. nowymi przepisami regulującymi pracę zdalną, które wprowadzono w miejsce dotychczasowych unormowań dotyczących telepracy.