do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 16.03.2023
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Dokumenty z kontroli trzeźwości pracownika w aktach osobowych

Pracodawcy będą przechowywać w aktach osobowych pracownika dokumenty dotyczące kontroli trzeźwości lub kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu. W tym celu w aktach osobowych należy stworzyć nową część E.

W Dzienniku Ustaw ogłoszone zostało rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej. Rozporządzenie ma na celu uwzględnienie zmian wprowadzonych ustawą o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Znowelizowane przepisy Kodeksu pracy:

  • umożliwiają pracodawcom prewencyjną kontrolę trzeźwości pracowników lub kontrolę pracowników na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu;
  • wprowadzają pracę zdalną zamiast telepracy.

Rozporządzenie zmieniające rozszerza część B akt osobowych obejmującą oświadczenia lub dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika. W tej części akt osobowych będą przechowywane dokumenty dotyczące wykonywania pracy zdalnej.

W części B akt osobowych będą też przechowywane dokumenty potwierdzające poinformowanie pracownika o wprowadzeniu kontroli trzeźwości pracowników lub kontroli na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu, grupie lub grupach pracowników objętych taką kontrolą i sposobie jej przeprowadzenia. 

Rozporządzenie zmieniające dodaje do akt osobowych pracownika nową część E. Ma ona obejmować:

  • informacje dotyczące kontroli trzeźwości pracownika przeprowadzonej przez pracodawcę;
  • informację dotyczącą badania stanu trzeźwości pracownika przeprowadzonego przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego;
  • informacje dotyczące przeprowadzonej przez pracodawcę kontroli pracownika na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu;
  • informację dotyczącą badania pracownika na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu przeprowadzonego przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego.

Dokumenty znajdujące się w części E akt osobowych pracownika będą przechowywane w wydzielonych częściach dotyczących danej kontroli. W razie usunięcia z akt osobowych informacji związanej z kontrolą, pracodawca będzie musiał usunąć całą wydzieloną część dotyczącą tej informacji.

Rozporządzenie wchodzi w życie 21 marca 2023 r., natomiast przepisy dotyczące pracy zdalnej wchodzą w życie 7 kwietnia 2023 r. Pracodawcy do 4 kwietnia 2023 r. muszą dostosować sposób przechowywania dokumentów związanych z kontrolą trzeźwości pracownika oraz kontrolą na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu, zgromadzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

Zapraszamy do skorzystania z INFORLEX Kodeks pracy 2023 >>

INFORLEX Kodeks pracy 2023 to niezawodne wsparcie w prawidłowym stosowaniu nowych przepisów z zakresu prawa pracy wchodzących w życie w 2023 r. 

Oprac. Tomasz Kowalski

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + plakat Praca zdalna w prezencie

„Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami” to pierwsza na rynku wydawniczym publikacja tego typu, która omawia rewolucyjne zmiany w prawie pracy w zakresie pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników wchodzące w życie w 2023 r. Główną zaletą książki jest wzbogacenie komentarza o przykłady, tabelaryczne zestawienia i wzory dokumentów, dzięki czemu skorzysta z niego każdy praktyk, który zajmuje się prawem pracy. W prezencie z książką praktyczny plakat Praca zdalna.

Kup już za: 159.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK