do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 15.03.2023
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Jak uporządkować polski system emerytalny

Już 22 marca zapraszamy na bezpłatne webinarium „Jak uporządkować polski system emerytalny?”. Premiera raportu „Emerytury wolności”

Reformy systemu emerytalnego, ze względu na swą doniosłość społeczną i makroekonomiczną, należą do tych, które najtrudniej przeprowadzić. Są jednak w Polsce niezbędne, jeśli ma zostać zapewnione bezpieczeństwo ekonomiczne emerytów, stabilność finansów publicznych, a także właściwe wsparcie rynku kapitałowego i rynku pracy. 

Brak równowagi pomiędzy zasobami, a potrzebami to zasadniczy problem polskiego systemu emerytalnego w obecnym kształcie. Dwa filary, powszechność uczestnictwa i wolność wyboru wieku przejścia na emeryturę powinny odpowiedzieć na główne wyzwania i bolączki tego systemu, wyrównując prawa i obowiązki wszystkich ubezpieczonych. Reforma systemu będzie trudna, ale konieczna by zapewnić bezpieczeństwo ekonomiczne emerytów.

Dlaczego wcześniej przeprowadzone reformy i zmiany systemu emerytalnego nie spełniły oczekiwań? Jakie słabości o tym zdecydowały? Jakie mechanizmy zapewnią bezpieczeństwo finansowe emerytom? Dlaczego dwa filary będą lepsze niż trzy? Dlaczego trzeba zlikwidować przywileje branżowe? Jak zapewnić zabezpieczenie emerytalne zgodne z oczekiwaniami społecznymi, a jednocześnie zagwarantować odporność makroekonomiczną systemu na starzenie się ludności?

Podczas webinaru  skupimy się na reformie systemu emerytalnego umożliwiającej zabezpieczenie finansowe emerytów zgodne z oczekiwaniami społecznymi. Opierając się na dotychczasowych doświadczeniach, przeanalizujemy, które elementy z obecnego systemu można zachować, a które należy zmienić, by zapewnić emerytom satysfakcjonujący dochód w wieku podeszłym.

Zapisz się >>

W programie webinarium m.in.:

  1. Dlaczego wcześniej przeprowadzone reformy i zmiany systemu emerytalnego nie spełniły oczekiwań? 
  2. Jakie są główne słabości polskiego systemu emerytalnego?
  3. Dlaczego trzeba zlikwidować przywileje branżowe? 
  4. Czy powszechny system emerytalny musi być tak skomplikowany?
  5. Co zniechęca przyszłych emerytów do części kapitałowej systemu?
  6. Dlaczego dwa filary będą lepsze niż trzy?
  7. Jak zapewnić uczestnikom systemu więcej równości i więcej elastyczności?
  8. Jakich efektów reformy powinniśmy oczekiwać?
  9. Prezentacja raportu WiseEuropa pt. „Emerytury wolności”
  10. Odpowiedzi na pytania uczestników webinarium

Bezpłatne webinarium „Jak uporządkować polski system emerytalny” 

Termin: 22 marca 2023, godz. 10:00-11:30

Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań ekspertom.

Drugą część naszego spotkania przeznaczymy na odpowiedzi na Państwa pytania.

Eksperci:

Maciej Bukowski

Doktor nauk ekonomicznych, Prezes WiseEuropa. Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2006-2013 prezes fundacji IBS. Jest współautorem wielu polskich dokumentów strategicznych (m.in. Plan Hausnera, Polska 2030 – wyzwania rozwojowe, Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju do roku 2030 (Polska 2030 – trzecia fala nowoczesności). Kierownik projektów oraz licznych komentarzy i artykułów prasowych dotyczących między innymi makroekonomii, polityki energetycznej, innowacyjności, systemu emerytalnego czy rynku pracy.

Antoni Kolek

Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce publicznej. Prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego, of Counsel w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, wykładowca akademicki. Autor programu Porozmawiajmy o emeryturze w telewizji Gazety Finansowej. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z zarządzaniem i daninami publicznymi. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych i analiz. Jest autorem ponad 100 artykułów i opracowań poświęconych zagadnieniom ubezpieczeń społecznych, demografii, rynku pracy oraz przedsiębiorczości.

Zapisz się >>

 

 

Umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2023 r.

W publikacji szeroko omówiono najpopularniejsze cywilnoprawne formy zatrudnienia, w szczególności umowę zlecenia, umowę o dzieło, kontrakt menedżerski, w tym zawierane w ramach działalności gospodarczej. Wyjaśnieniom towarzyszą liczne przykłady, tabelaryczne zestawienia i wzory dokumentów, a ponadto rekomendacje co do wyboru najkorzystniejszej formy zatrudnienia. Dzięki temu poradnik jest przydatny dla każdego praktyka, który zajmuje się kwestią zatrudnienia w firmie.

Kup już za: 29.90 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK