do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 13.09.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Pracodawcy nie będą mieć informacji o szczepieniach?

- Wprowadzenie wyraźnych przepisów upoważniających pracodawców do pozyskiwania informacji o szczepieniu pracowników i klientów jest ważne, bo zminimalizowałoby ryzyko zakażeń w zakładach pracy – uważa Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.

Rząd nie zdecydował się na przekazanie do Sejmu projektu przepisów, które mogły umożliwić pracodawcom sprawdzenie, czy ich pracownicy są zaszczepieni. -  Powodem jest brak szansy na jego poparcie. A w praktyce może to znów oznaczać twardy lockdown dla gospodarki.

– Choć pojawiają się opinie ekspertów, że można pytać o szczepienie z uwagi na ogólną zasadę zapewnienia BHP, to jednoznaczne przepisy rozwiązałyby w tym zakresie ewentualne wątpliwości po stronie pracodawców – zaznacza Katarzyna Siemienkiewicz.

- To pracodawcy powinni dysponować adekwatnymi i celowymi instrumentami pozwalającymi na wypełnienie tego obowiązku, a w okresie pandemii informacja o fakcie zaszczepienia się do takich należy. Zatem jest to pozbawianie pracodawców możliwości zapewnienia większego poziomu ochrony w zakładach pracy - dodaje ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.

Źródło: Pracodawcy RP

Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021Komplet publikacji uwzględniających szczególne rozwiązania w zakresie prawa pracy obowiązujące w czasie pandemii COVID-19. Kodeks pracy 2021 - zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. W książce Dokumentacja kadrowa 2021 przedstawione są aktualne, obowiązujące w 2021 r. zasady prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej.

Kup już za: 148.20 zł 228.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK