do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 02.09.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Pracodawca zweryfikuje status zaszczepienia pracownika na COVID-19

Pracodawcy będą mieli dostęp do informacji o szczepieniu, przebyciu zakażenia lub posiadaniu ważnego negatywnego wyniku testu przez pracownika na COVID-19. Ponadto pracodawca uzyska możliwość delegowania osób niezaszczepionych lub nie mających statusu ozdrowieńca lub aktualnego negatywnego testu na COVID-19 do pracy poza ich stałym miejscem pracy lub do innego rodzaju pracy albo skierowanie takiej osoby na urlop bezpłatny.

Zapowiedziany przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw ma na celu wspieranie działań związanych z zapewnieniem odpowiedniej ochrony w zakładach pracy, które są miejscem w którym dochodzi do zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Projektu nowelizacji ustawy ukazał się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (nr projektu UD271).

Projektowana regulacja przewiduje m.in.:

  • wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą pracodawcom uzyskiwać od pracowników informacje dotyczące szczepienia, faktu przebycia zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego na COVID-19. Projekt przewiduje ponadto, że w przypadku osoby, która nie zaszczepiła się na COVID-19 lub nie chorowała na koronawirusa SARS-CoV-2, albo nie posiada ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 pracodawca będzie mógł delegować te osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny,
  • możliwość uzyskania przez pracodawcę informacji o statusie zaszczepienia lub ozdrowienia lub wyniku testu na COVID-19 przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą ubiegającą się o pracę,
  • wyłączenie z objęcia „lockdownem” przedsiębiorców lub podmioty niebędące przedsiębiorcą świadczące usługi dla klientów zaszczepionych, ozdrowieńców lub z negatywnym wynikiem testu na SARS-Cov-2.

Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia w celu weryfikacji statusu zdrowotnego będzie możliwość stosowania aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywania zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia. Będą one mogły być wydawane przez osoby wykonujące zawód medyczny. Fotografie będą pochodzić z Rejestru Dowodów Osobistych oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021Komplet publikacji uwzględniających szczególne rozwiązania w zakresie prawa pracy obowiązujące w czasie pandemii COVID-19. Kodeks pracy 2021 - zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. W książce Dokumentacja kadrowa 2021 przedstawione są aktualne, obowiązujące w 2021 r. zasady prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej.

Kup już za: 148.20 zł 228.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK