do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 22.07.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Czy opłacenie wypoczynku dziecka bonem turystycznym zwalnia pracodawcę z dopłaty do wypoczynku dziecka z zfśs

Zgodnie z dominującym stanowiskiem w tej sprawie w przypadku braku uregulowania tego zagadnienia w regulaminie zfśs dofinansowanie przysługuje, jeżeli koszt wypoczynku był wyższy niż wartość wykorzystanego bonu. Wówczas dofinansowanie od pracodawcy będzie stanowiło ewentualną różnicę między poniesionym przez osobę uprawnioną kosztem wypoczynku dziecka (potwierdzonym fakturą lub innym dowodem) a wartością bonu turystycznego (jednorazowo 500 zł na jedno dziecko lub 1000 zł na dziecko niepełnosprawne). Jeżeli koszt wypoczynku dziecka był niższy, dofinansowanie nie przysługuje.

Należy przyjąć, że dofinansowanie z zfśs do wypoczynku dziecka przysługuje, jeżeli koszt tego wypoczynku nie został sfinansowany z innych środków czy źródeł. Ma to na celu zapobiegnięcie podwójnemu finansowaniu tego samego wydatku.

O tym, czy wypoczynek dziecka został dofinansowany bonem turystycznym, uprawniony pracownik powinien poinformować pracodawcę, składając w tym celu oświadczenie.

Dla porządku kwestią tę należałoby określić w regulaminie funduszu. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby pracodawca dofinansował wypoczynek dziecka mimo pokrycia tego wydatku bonem turystycznym.

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)

MONITOR prawa pracy i ubezpieczeń jest specjalistycznym miesięcznikiem, w którym kompleksowo prezentujemy rozwiązania dotyczące prawa pracy, ZUS i wynagrodzeń.

Kup już za: 99.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK