do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 08.04.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

W czasie epidemii nie będzie można zwolnić pracownika z powodu absencji chorobowej

Jest nowy projekt zmiany ustawy o COVID-19. Nowelizacja ma uniemożliwić pracodawcy zwolnienie pracownika z powodu absencji chorobowej w czasie epidemii koronawirusa.

Do Sejmu trafił kolejny projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Projekt zakłada dodanie do ustawy o COVID-19 nowego przepisu. Ma on zawiesić podczas stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii bieg terminów, o których mowa w art. 53 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. Chodzi tu o terminy, po upływie których pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w razie długotrwałej choroby pracownika. Jest to możliwe, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

  • dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Projektowane rozwiązanie zakłada zatem, że czasie epidemii koronawirusa pracodawca nie będzie mógł zwolnić pracownika z powodu jego absencji chorobowej.

Według projektu nowelizacja wejdzie w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Projekt ustawy został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne oraz Biuro Analiz Sejmowych.

Źródło: sejm.gov.pl

Oprac. Tomasz Kowalski

Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Najbardziej aktualne wydanie publikacji – cieszącej się od lat uznaniem Czytelników – uwzględnia szczególne rozwiązania w zakresie prawa pracy obowiązujące w czasie pandemii COVID-19. Zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. Autorami książki są praktycy, mający wieloletnie doświadczenie w stosowaniu przepisów kadrowych. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego specjalisty w zakresie prawa pracy.

Kup już za: 129.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK