Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: zaświadczenie lekarskie
Najnowsze   |   Najstarsze
Porada
13.03.2004 Ubezpieczenia

Pracownica, która jest w ciąży, zachorowała. W jakiej wysokości przysługuje jej zasiłek chorobowy? Czy oprócz zwolnienia lekarskiego za czas niezdolności do pracy powinna przedstawić inne zaświadczenia potwierdzające stan ciąży?

Porada
29.03.2004 Kadry i płace

Moja pracownica chce skorzystać z przerwy w pracy na karmienie dziecka piersią. Czy - przed udzieleniem przerwy - mogę od niej zażądać stosownego zaświadczenia lekarskiego, czy powinienem poprzestać na jej ustnym oświadczeniu?

Porada
29.01.2005

Naliczam zasiłki chorobowe w zakładzie pracy zatrudniającym 25 pracowników. Od 10 stycznia 2005 r. jedna z pracownic przebywa w szpitalu. Jej choroba przypada na okres ciąży i potrwa najprawdopodobniej dłużej. Jakie świadczenia należą się pracownicy z tego tytułu i w jakiej wysokości?

Artykuł
13.02.2005

Są sytuacje, które powodują, że pracownik nie może stawić się do pracy. Wiele z nich określono bezpośrednio w przepisach ze wskazaniem, że w razie ich zaistnienia spowodowana nimi nieobecność będzie usprawiedliwiona. Nie oznacza to, że pozbawione są tego charakteru niektóre inne przypadki, niewymienione bezpośrednio w przepisach.

Porada
13.03.2005

Jednej z naszych pracownic wręczyliśmy wypowiedzenie umowy o pracę. Dwa dni po tym fakcie pracownica dostarczyła nam zwolnienie lekarskie ze wsteczną datą od lekarza psychiatry, który ma prawo wystawić je wstecz bez żadnego ograniczenia czasowego. Czy wobec tego rozwiązanie stosunku pracy można uznać za prawomocne?

Artykuł
28.04.2005

Ochrona trwałości stosunku pracy ze względu na ciążę (art. 177 § 1 k.p.), obejmuje także sytuację, gdy ciąża zakończyła się poronieniem przed upływem okresu wypowiedzenia. Ciężar udowodnienia ciąży spoczywa na pracownicy (wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999 r., I PKN 468/99, Pr. Pracy 2001/5/31).

Porada
13.07.2005

Nasz zakład zatrudnia 70 pracowników oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umów zlecenia. Ustalamy i wypłacamy naszym pracownikom i zleceniobiorcom zasiłki z ubezpieczenia chorobowego. Na jakiej podstawie wypłacić zasiłek macierzyński pracownicy, która nie otrzymała jeszcze aktu urodzenia dziecka? Podobno zaświadczenie ze szpitala nie uprawnia nas do tego.

Porada
29.08.2005 Kadry i płace

Pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA z błędnym numerem PESEL. Pozostałe dane są prawidłowe. Czy na podstawie takiego zwolnienia możemy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy? Czy zaświadczenie lekarskie może być poprawiane, czy lekarz powinien wystawić je na nowym druku ZLA? Kto powinien wystąpić o korektę zwolnienia?

Porada
13.10.2005 Kadry i płace

Pracownik przebywając na urlopie wypoczynkowym za granicą zachorował. Z tego tytułu otrzymał dwa zaświadczenia: jedno o pobycie w szpitalu oraz drugie o koniecznej rehabilitacji. Po powrocie do Polski, na podstawie badania oraz dokumentacji o przebiegu wcześniejszego leczenia, otrzymał od lekarza zaświadczenie o niezdolności do pracy, ale wyłącznie na okres od dnia wizyty u lekarza. Jaki dokument w

Porada
13.10.2005 Kadry i płace

Pracownik przyniósł nam zwolnienie lekarskie wystawione na druku recepty. Tłumaczył, że lekarz podczas wizyty domowej nie miał przy sobie właściwych formularzy zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Czy na podstawie takiego zaświadczenia możemy wypłacić zasiłek chorobowy?

Porada
28.11.2005 Kadry i płace

Pracownik ma zwolnienie lekarskie od 3 do 30 listopada 2005 r. Zwolnienie zostało wystawione 3 listopada br. Pracownik przebywał w tym okresie na urlopie wypoczynkowym poza miejscem zamieszkania, dlatego zadzwonił do nas z tą informacją. Uprzedził, że będzie mógł wrócić do domu dopiero po 15 listopada. Na tej podstawie przerwaliśmy pracownikowi urlop wypoczynkowy i usprawiedliwiliśmy jego nieobecność

Porada
22.02.2006

Jesteśmy zakładem zatrudniającym ponad 40 osób, wypłacamy więc zasiłki z ubezpieczenia chorobowego. Pracownik przyniósł nam zwolnienie lekarskie ZUS ZLA wystawione z datą piątkową, stwierdzające niezdolność do pracy od poniedziałku. Czy takie zwolnienie jest wystawione prawidłowo i czy można na jego podstawie wypłacić świadczenie chorobowe?

Porada

Czy prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje pracownicy, która w marcu 2006 r. sprawowała opiekę nad chorą ciotką, z którą wspólnie zamieszkuje i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe? Na zwolnieniu lekarskim dostarczonym przez pracownicę w pkt 15 został wpisany kod pokrewieństwa 3.

Porada
22.04.2006 Ubezpieczenia

Ustalam prawo do zasiłków chorobowych naszych pracowników. Jeden z nich w ostatnim czasie chorował. Jego wizyta u lekarza przypadła na dzień, w którym był protest służby zdrowia, i dlatego nie dostał zwolnienia na druku ZUS ZLA, tylko odręcznie napisane przez lekarza zaświadczenie, że był chory od 7 do 14 kwietnia br. Czy na tej podstawie mogę wypłacić mu zasiłek chorobowy?

Porada
22.04.2006 Ubezpieczenia

Pracownica zwróciła się do nas z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego na 6-letnią córkę. Do wniosku dołączyła dokumentację i zawiadomienie o terminie pobytu dziecka w sanatorium. Miejscowość, do której zostało skierowane dziecko, jest położona 450 km od naszej miejscowości. Czy tej pracownicy możemy wypłacić zasiłek opiekuńczy, jeżeli sprawowała osobistą opiekę nad dzieckiem przebywającym w sanatorium

Porada
22.05.2006 Ubezpieczenia

Pracownik w maju br. podczas wyjazdu na narty w Alpy złamał nogę. Otrzymał od lekarza z ośrodka narciarskiego we Włoszech zwolnienie lekarskie na 21 dni. Po powrocie z wyjazdu dostarczył nam to zwolnienie, czyli już po upływie 7 dni od jego otrzymania. Jak powinniśmy je traktować? Czy za ten okres powinniśmy wypłacić mu wynagrodzenie chorobowe, czy tylko uznać tę nieobecność za usprawiedliwioną?

Porada
07.06.2006 Ubezpieczenia

Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy ZUS ZLA na okres od 4 do 18 maja br. (15 dni). Zwolnienie to budzi nasze wątpliwości, gdyż widać, że została poprawiona data końcowa z 8 na 18 oraz liczba dni orzeczonej niezdolności do pracy z 5 na 15 i nie ma przy tym adnotacji lekarza. Nie chcielibyśmy niesłusznie posądzić pracownika. Jak powinniśmy wyjaśnić tę sprawę? Co

Porada
22.06.2006 Kadry i płace

Pracownik naszej firmy od 4 do 16 czerwca br. był na zwolnieniu chorobowym. Pierwszego dnia choroby poinformował telefonicznie kadry o swojej niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie dostarczył jednak do firmy dopiero 22 czerwca br., mimo codziennego (od jego powrotu do pracy) upominania go o ten dokument. Czy w takiej sytuacji mamy prawo obniżyć wynagrodzenie chorobowe pracownika lub zastosować

Porada
22.06.2006 Ubezpieczenia

Jesteśmy zakładem pracy zatrudniającym 12 osób. Zasiłki chorobowe wypłaca pracownikom ZUS. Jedna z pracownic do 28 kwietnia br. wykorzystała 33 dni wynagrodzenia za czas choroby, dlatego zwolnienie i zaświadczenie Z-3 przekazaliśmy do ZUS. Po zwolnieniu pracownica wróciła do pracy, jednak od 1 czerwca br. znowu jest na zwolnieniu. Czy przekazując do ZUS zwolnienie lekarskie musimy ponownie dołączyć

Porada
07.07.2006 Kadry i płace

Zamierzamy zatrudnić pracownika, który będzie wykonywał pracę na wysokości. Chcemy, aby jednym z warunków wymaganych przy rekrutacji było zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do takiej pracy. Czy możemy wymagać takiego dokumentu od kandydata do pracy?

Interpretacja
11.02.2010 Podatki

Czy dokonując wypłaty świadczeń, tj. zapomóg zdrowotnych można zastosować zwolnienie przedmiotowe z art. 21 ust. 1 pkt 26 obejmujące zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280, z zastrzeżeniem pkt 40 i 79 ustawy?

Interpretacja
18.02.2011 Podatki

Czy dla zastosowania zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do zapomogi z tytułu długotrwałej choroby dokumentem potwierdzającym fakt jej istnienia może być legitymacja inwalidzka, legitymacja lub zaświadczenie o niepełnosprawności bądź zaświadczenie lekarskie o chorobie przewlekłej?

Interpretacja
12.07.2011 Podatki

Czy zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych są zapomogi pieniężne wypłacane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Społecznych z tytułu długotrwałej choroby przyznane w oparciu o zaświadczenie lekarskie?

Porada

Zatrudniamy w naszym zakładzie pracy młodą matkę, która ma dwóch 3-letnich synów (bliźnięta). Pracownica w listopadzie br. wróciła do pracy po urlopie wychowawczym. Wystąpiła do nas o udzielanie przerw w pracy na karmienie. Czy te przerwy jej przysługują, jeżeli dzieci mają po 3 lata?

Poprzednia Następna