Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: nieważność czynności prawnej
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł aktualny
02.06.2023 Podatki

TSUE orzekł, że organy podatkowe nie mogą odmówić podatnikowi prawa do odliczenia wyłącznie na tej podstawie, że dokonana czynność, zgodnie z przepisami krajowego prawa cywilnego, została uznana za pozorną lub nieważną. Aby odmówić podatnikowi prawa do odliczenia VAT, muszą być spełnione unijne przesłanki uznania transakcji za pozorną albo gdy transakcja została faktycznie dokonana, że jest wynikiem

Interpretacja
20.12.2012 Podatki

Umowa przeniesienia własności tytułem zwrotu bezpodstawnego wzbogacenia zawarta w formie aktu notarialnego pomiędzy Wnioskodawczynią a siostrą nabywcy nie kreuje nowego prawa własności, lecz jedynie przywraca je na rzecz następcy prawnego właściciela. Co oznacza, iż nie stanowi nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja
03.01.2011 Podatki

Czy w przypadku uznania przez sąd objęcia udziałów przez Wspólnika w kapitale zakładowym Wnioskodawcy za nieważne, świadczenie, które uzyskał Wnioskodawca od Wspólnika tytułem pokrycia nieważnie objętych udziałów, będzie stanowiło dla Wnioskodawcy niepieniężne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? W jaki sposób należy ustalić wartość takiego przychodu

Interpretacja
15.09.2008 Podatki

Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem Udziału w prawie własności działek niezabudowanych który został wykorzystany do wykonania czynności opodatkowanej VAT tj. sprzedaży na rzecz ZZ?

Interpretacja
12.09.2008 Podatki

Czy w związku ze sprzedażą ww. nieruchomości Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku?

Interpretacja
13.10.2005 Podatki

Zdaniem podatnia z uwagi na treść art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do uzyskanych przychodów związnych z przestępstewem nie mogą mieć zastosowania przepisy ustawy o pdop. W takiej sytuacji Podatnik ma prawo dokonać korekty rzekomo osiągniętych przychodów z tytułu wpłaconych rat i w tej części skorygować zaliczki na podatek dochodowy.

Interpretacja
31.08.2005 Podatki

Czy zasądzona na rzecz podatnika kwota w związku ze stwierdzeniem nieważności decyzji o przekazaniu na jego rzecz nieruchomości stanowi przychód z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, a więc nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?