Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: czas pracy
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł
29.12.2003 Kadry i płace

Konieczność dostosowania przepisów o czasie pracy do Dyrektywy nr 93/104/WE z 13 grudnia 1993 r. oraz doprecyzowania niektórych - budzących wątpliwości - regulacji prawnych zaowocowała gruntowną przebudową kodeksowych unormowań o czasie pracy wprowadzoną ustawą z 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw, zwaną dalej nowelą listopadową.

Porada
13.02.2004 Kadry i płace

Przepisy przewidują możliwość wprowadzenia na wniosek pracownika indywidualnego rozkładu czasu pracy. Jakie są w tym przypadku możliwości kształtowania tego rozkładu (jak daleko można odbiec od rozkładu czasu pracy pozostałych pracowników)?

Artykuł
13.02.2004 Kadry i płace

Nowelizacja Kodeksu pracy z 14 listopada 2003 r. - obowiązująca od 1 stycznia 2004 r. - w dużym stopniu zmieniła regulacje dotyczące czasu pracy. Wprowadziła między innymi nowe zasady obliczania wymiaru czasu pracy oraz nowe systemy jego organizacji.

Porada
27.02.2004 Kadry i płace

Specyfika naszego zakładu pracy wymaga, aby był pełniony dyżur od godziny 15.00 do godziny 7.00 następnego dnia. Wiadomo, że w myśl nowych przepisów jest to niemożliwe ze względu na 11-godzinną przerwę w każdej dobie. Czy pracownika, który kończy pracę w piątek o godz. 15.00, mogę wyznaczyć na dyżur domowy w niedzielę od 7.00 rano? Czy odpoczynek powinien przypadać w niedzielę? Czy niedziela musi być

Artykuł
27.02.2004 Kadry i płace

Praca w porze nocnej może być w danym zakładzie pracy dopuszczalna stale. Jej stosowanie nie musi być, w przeciwieństwie do pracy w godzinach nadliczbowych, spowodowane żadnymi szczególnymi okolicznościami. Każda godzina takiej pracy skutkuje obowiązkiem wypłaty pracownikowi rekompensaty w postaci pieniężnego dodatku do wynagrodzenia.

Artykuł
27.02.2004 Ubezpieczenia

Zatrudnienie w nowym, zwiększonym lub zmniejszonym wymiarze czasu pracy powoduje w konsekwencji zmianę w zakresie otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia. O ile zasady wynagradzania są w takich przypadkach jasne, o tyle problemy pojawiają się w momencie, gdy po zmianie wymiaru czasu pracy pracownik zachoruje i trzeba mu wypłacić zasiłek chorobowy.

Artykuł
27.02.2004 Kadry i płace

Ewidencjonowanie czasu pracy, wprowadzenie w zakładzie pracy systemów i rozkładów czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych, ustalanie limitu godzin nadliczbowych, a więc przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy, nie jest łatwe dla pracodawców. Z tego powodu kontrole inspekcji pracy bardzo często wykazują różnego rodzaju naruszenia.

Porada
12.03.2004 Kadry i płace

Jestem zatrudniona na 1/2 etatu i pracuję 3 dni w tygodniu - 2 dni po 8 godzin i 1 dzień 4 godziny. Moje pytanie dotyczy dnia świątecznego wypadającego w moim dniu wolnym od pracy. Czy w takiej sytuacji powinnam pracować odpowiednio 4 godziny mniej za 1 dzień świąteczny lub 8 godzin mniej za 2 dni świąteczne przypadające w moich dniach wolnych? Czy jest na to jakaś podstawa prawna?

Porada
12.03.2004 Kadry i płace

Jestem kadrową w dużej firmie handlowej, posiadającej kilka magazynów. W naszym przedsiębiorstwie często zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, jak na przykład dostawy towaru w nocy. W związku z powyższym pracownicy mają wyznaczane dyżury po godzinach pracy i często wykonują pracę nawet 14 godzin w ciągu doby, chociaż powinni pracować po 8 godzin. Czy jest to zgodne z przepisami? Jaki minimalny odpoczynek

Porada
13.03.2004 Kadry i płace

Zatrudniam pracowników przy pracach związanych z dozorem urządzeń i chciałbym dowiedzieć się, do ilu godzin może być wydłużony ich czas pracy oraz jakie są obecnie zasady rekompensowania im wydłużeń czasem wolnym. Czy jest możliwa rekompensata części wydłużeń nieco później niż bezpośrednio po zakończeniu takiej pracy?

Porada
29.03.2004 Kadry i płace

W zakładzie obowiązuje 8-godzinna norma dobowa i przeciętnie 40-godzinna norma tygodniowa w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Jak rozliczać godziny pracy, jeżeli na przykład pracownicy w sezonie pracują 12 godzin na dobę, a czasem i w soboty?

Porada
13.04.2004 Kadry i płace

Firma, w której pracuję, zatrudnia 2 pracowników na 1/2 etatu (4 razy w tygodniu po 5 godzin). Pracują oni przy komputerach, jeden z nich jest osobą niepełnosprawną. Na jakich zasadach wymienionym pracownikom przysługują przerwy w pracy? Które z tych przerw wlicza się do czasu pracy?

Artykuł
29.05.2004 Kadry i płace

Kodeks pracy nakazuje pracodawcy poinformowanie pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, m.in. o obowiązującej dobowej i tygodniowej normie czasu pracy. Dla wielu pracodawców nie jest jasne, jak sformułować informację dotyczącą norm czasu pracy w przypadku, gdy pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Artykuł
29.05.2004 Kadry i płace

W wielu przedsiębiorstwach pracodawcy określają czas pracy zatrudnionych pracowników przez wyznaczenie im określonych zadań do wykonania. Taka organizacja pracy nazywana jest zadaniowym systemem czasu pracy.

Porada
29.05.2004 Kadry i płace

Pracownik pracuje od wtorku do piątku w wymiarze 9 godzin oraz w sobotę w wymiarze 6 godzin, co stanowi 42 godziny tygodniowo. Za 2 godziny ma płacone jako godziny nadliczbowe. Czy za te dwie godziny nadliczbowe należy mu dodatkowo udzielić wolnego? Ile godzin z urlopu należy pracownikowi potrącić w przypadku, gdy bierze urlop w piątek i sobotę?

Interpretacja
31.05.2004 Podatki

Czy wartość napojów bezalkoholowych wydawanych pracownikom do spożycia wyłącznie w czasie wykonywania pracy (z wyjątkiem ekwiwalentu pieniężnego z tego tytułu) korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Porada
13.06.2004 Kadry i płace

Jestem przedsiębiorcą prowadzącym firmę kosmetyczną. Jeden z moich pracowników - przedstawiciel handlowy zatrudniony na region województwa podkarpackiego, objęty systemem zadaniowego czasu pracy, domaga się wypłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, twierdząc, że codziennie pracuje po godzinach, gdyż nie jest w stanie wykonać powierzonych mu obowiązków w ciągu 8 godzin. Inni pracownicy

Porada
13.06.2004

Zatrudniłam pracownika na 1/4 etatu. Zgodnie z rozkładem, pracuje on w każdy wtorek 6 godzin i w każdą środę 4 godziny. Wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego na pełny etat wyniósł w kwietniu 168 godzin, czyli dla 1/4 etatu liczba godzin do przepracowania wyniosła 42 godziny. Pracownik zatrudniony na 1/4 etatu w kwietniu faktycznie był w pracy 40 godzin (wtorek + środa). Uznałam, że w maju br.

Porada
13.06.2004 Kadry i płace

Jestem właścicielem sieci domków letniskowych nad morzem. W swojej firmie zatrudniam kilku pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ze względu na charakter prowadzonej przeze mnie działalności w okresie letnim jest o wiele więcej pracy. Czy mogę na ten czas zawrzeć z pracownikami umowę na pełny etat?

Artykuł
28.06.2004

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzono zasadę, że święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Takie sformułowanie przepisu rodzi pytanie o wymiar czasu pracy (w przypadku wystąpienia takiego święta) pracowników zatrudnionych na niepełny etat.

Porada
28.06.2004 Kadry i płace

Zajmuję się sprawami kadrowymi w urzędzie gminy. W związku z przygotowaniami do wizyty zagranicznej nasz wójt pracował 6 godzin w sobotę 19 czerwca. W Kodeksie pracy znajduje się przepis uprawniający pracownika do otrzymania dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy. Czy w związku z tym należy się mu dzień wolny w zamian za tę pracę?

Porada
29.07.2004 Kadry i płace

Zajmuję się sprawami kadrowymi w urzędzie gminy. Czy takim pracownikom, jak naczelnik wydziału, zastępca naczelnika wydziału i kierownik referatu przysługuje wynagrodzenie z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych? Czy stosuje się do nich przepis Kodeksu pracy dotyczący pracy w godzinach nadliczbowych pracowników zarządzających zakładem pracy i kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych

Porada
29.07.2004 Kadry i płace

W naszym zakładzie pracy ze względu na okres wakacyjny doszło do pracy w godzinach nadliczbowych. Jak mam wypłacić wynagrodzenie pracownikowi, który pracował w ostatnią niedzielę lipca (25 lipca br.), jeżeli przyjęty jest miesięczny okres rozliczeniowy, a przed jego zakończeniem nie było możliwe udzielenie dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę?

Artykuł
29.07.2004 Kadry i płace

W trakcie kontroli PIP bardzo często sprawdzeniu podlega to, czy pracodawca prowadzi wymaganą dokumentację z zakresu czasu pracy. Brak lub nieprawidłowe prowadzenie takiej dokumentacji może pociągnąć za sobą dotkliwe skutki finansowe.

Poprzednia Następna