Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: choroba pracownika
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł
12.06.2018 Ubezpieczenia

Po 30 listopada 2018 r. zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy będą wystawiane tylko w formie elektronicznej. W wyniku zmian w ustawie zasiłkowej o 5 miesięcy wydłużono okres, w którym będzie możliwe uzyskanie papierowych zaświadczeń.

Artykuł
30.03.2018 Kadry i płace

Za czas niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje prawo do 80% wynagrodzenia. W razie wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia. Wynagrodzenie chorobowe wypłaca się za każdy dzień niezdolności do pracy, wliczając w to niedziele, święta i dni wolne od pracy.

Artykuł
17.11.2017 Ubezpieczenia

Od 1 grudnia 2017 r. lekarze, felczerzy i dentyści uprawnieni do wystawiania zaświadczeń lekarskich mogą korzystać z prostego i bezpłatnego sposobu uwierzytelniania elektronicznych zaświadczeń lekarskich (e-ZLA). Wykorzystano teleinformatyczny system ZUS, który bezpłatnie jest udostępniony osobom uprawnionym do wystawiania e-zwolnień. Dotychczasowe zwolnienia papierowe ZUS ZLA mogą być wystawiane jeszcze

Artykuł
29.09.2017

Ustalając podstawę wymiaru świadczeń chorobowych dla pracownika oddelegowanego do pracy za granicą, nie należy uzupełniać przychodu, jeżeli pracownik z przyczyn usprawiedliwionych nie przepracował pełnego miesiąca, lecz przepracował co najmniej połowę obowiązującego go wymiaru czasu pracy. Dotyczy to również przypadków, gdy miesięczny przychód pracowników nie przewyższa kwoty przeciętnego wynagrodzenia

Artykuł

Jeden z naszych pracowników przebywał w lutym 2017 r. na zwolnieniu lekarskim wyłącznie w dni dla niego pracujące, tj. od poniedziałku do piątku. Zatem w tym miesiącu nie przepracował ani jednego dnia. Osoba ta otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne. Czy powinniśmy wypłacić jej pensję za dni rozkładowo wolne od pracy?

Artykuł

Od 1 stycznia 2017 r. zacznie obowiązywać minimalna stawka godzinowa w wysokości 13 zł dla zleceniobiorców i samozatrudnionych. Od Nowego Roku trzeba będzie również ewidencjonować godziny pracy osób pracujących na umowy zlecenia i prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. To najważniejsze zmiany, jakie zaczną obowiązywać w 2017 r. w zakresie prawa pracy.

Porada

Pracownik korzystał z zasiłku chorobowego od 4 października 2014 r. do 3 kwietnia 2015 r., a następnie ze świadczenia rehabilitacyjnego od 4 kwietnia 2015 r. do 28 marca 2016 r. z ogólnego stanu zdrowia. 2 listopada 2016 r. dostarczył do zakładu pracy decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej, wydaną 28 października 2016 r., oraz zaświadczenie potwierdzające, że niezdolność do pracy za ww. okres ma

Porada
17.09.2016 Kadry i płace

Zatrudniliśmy pracownika na 3 miesiące na okres próbny, a po tym okresie na czas nieokreślony. Po 5 miesiącach zatrudnienia w naszym zakładzie pracownik zachorował i zaczął dostarczać do działu kadr kolejne długotrwałe zwolnienia lekarskie. Chcemy rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę w trybie natychmiastowym i zatrudnić na jego miejsce inną osobę. Czy możemy to zrobić? Czy okres choroby wlicza

Porada
02.01.2016 Ubezpieczenia

Od 1 stycznia 2016 r. w przypadku stwierdzenia nieważności lub konieczności sprostowania zwolnienia lekarskiego lekarz musi poinformować o tym płatnika składek. Ponadto w razie zagubienia przez ubezpieczonego wydruku zaświadczenia z systemu teleinformatycznego lekarz będzie zobowiązany ponownie przekazać choremu wydruk.

Porada
17.05.2015 Kadry i płace

Pracownik wytypowany do zwolnienia grupowego przebywał na zwolnieniu lekarskim, w związku z tym nie otrzymał wypowiedzenia umowy o pracę. Czy po powrocie z chorobowego pracodawca może wręczyć mu wypowiedzenie w ramach zwolnień grupowych, jeżeli minęło już 30 dni od daty wręczenia pierwszego wypowiedzenia? Czy ten pracownik będzie jeszcze objęty zwolnieniem grupowym?

Poprzednia Następna