Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: JPK_VAT
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł
14.05.2017 Podatki

Minister Finansów poinformował, że w przypadku nieprawidłowości stwierdzonych w przesłanych plikach JPK_VAT do podatników zostaną skierowane pisma z prośbą o wyjaśnienie, poprawę błędów i korekty plików JPK_VAT. MF podkreślił, że pisma te będą przesyłane drogą e-mailową z adresu jpk.analizy@ds.mofnet.gov.pl, nie będą zawierały wezwań do zapłaty podatku ani linków czy załączników, które należałoby otwierać

Artykuł
07.07.2017 Podatki

Minister Finansów wydał komunikaty wyjaśniające, w jaki sposób należy prawidłowo składać pliki JPK_VAT. MF przypomniał, że korekty JPK_VAT powinny zawierać oznaczenie „2” w rubryce „Cel złożenia”. MF poinformował również, iż składanie kilku plików za ten sam okres jest nieprawidłowe. Podatnik powinien scalić pliki za ten sam okres i wysłać jeden dokument. Wysyłka kilku dokumentów oznacza, że pierwszy

Artykuł
22.11.2017 Podatki

Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy przedsiębiorcy (podatnicy VAT czynni) bez względu na rozmiary ich działalności (a zatem przedsiębiorcy duzi, średni, mali oraz mikro) będą mieli obowiązek prowadzenia ewidencji VAT w postaci elektronicznej. Nie będzie można prowadzić ewidencji VAT w formie papierowej. Nie będzie też możliwości uniknięcia obowiązku przesyłania JPK_VAT. Od 1 stycznia 2018 r. każdy przedsiębiorca

Artykuł
08.12.2017 Podatki

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestr sprzedaży VAT i rejestr zakupów VAT) i przesyłania jej jako jednolitego pliku kontrolnego dla potrzeb VAT (JPK_VAT) obejmuje również mikroprzedsiębiorców. Tym samym od 1 stycznia 2018 r. obowiązek przekazywania JPK_VAT bez wezwania organu podatkowego dotyczy wszystkich podatników VAT, ponieważ duże przedsiębiorstwa wysyłają

Artykuł

Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia podatnika z obowiązku przesyłania JPK_VAT w przypadkach, gdy w okresie zawieszenia tej działalności podatnik uzupełnia ewidencję VAT i składa deklarację VAT. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, podatnik składa również JPK_VAT. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w komunikacie, którego treść przytaczamy.

Artykuł
12.06.2018 Podatki

Od 1 lipca 2018 r. nowa grupa podmiotów jest zobowiązana do przekazywania ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych w strukturze JPK. Są to mikro-, mali oraz średni przedsiębiorcy. Z pytań napływających do redakcji wynika, że przedsiębiorcy mają liczne wątpliwości, którzy z nich zostali objęci nowym obowiązkiem .

Artykuł
14.08.2018 Podatki

MF wyjaśnia, jak wykazać w JPK_VAT transakcje objęte procedurą odwrotnego obciążenia oraz wprowadzać do JPK_VAT dane z faktur. Poprawne wypełnienie JPK_VAT pozwoli podatnikom uniknąć wizyty w urzędzie skarbowym, aby wyjaśniać niezgodności i korygować JPK_VAT.

Artykuł
01.06.2020 Podatki

W ramach tarczy 4.0 projektowane jest przesunięcie terminu wejścia w życie nowych zasad prowadzenia ewidencji VAT oraz składania JPK_VAT wraz z deklaracją. Przepisy te mają wejść w życie od 1 października zamiast od 1 lipca 2020 r.

Artykuł

24 czerwca 2020 r. weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Jest to kolejna modyfikacja tarczy antykryzysowej wprowadzającej szczególne rozwiązania prawne łagodzące skutki ekonomiczne epidemii COVID-19. W publikacji przedstawiamy, jakie rozwiązania zostały wprowadzone tarczą 4.0.

Artykuł
11.09.2020 Podatki

1 października 2020 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasad prowadzenia ewidencji VAT oraz składania deklaracji VAT. Począwszy od rozliczenia za październik podatnicy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji w sposób wymagany nowymi przepisami oraz składania deklaracji VAT wraz z ewidencją w formie nowego pliku JPK_VAT.

Artykuł

Od 1 października 2020 r. za każdy błąd w ewidencji (pliku JPK_VAT) grozi kara. Wprowadzono też dodatkowe sankcje karnoskarbowe za uchybienia związane z ewidencją dla celów VAT. Ponieważ w wielu przypadkach podatnicy powierzają prowadzenie ewidencji i wysyłkę JPK_VAT biurom rachunkowym, należy przypomnieć, kto poniesie odpowiedzialność, jeżeli błąd zostanie popełniony przez biuro.

Artykuł aktualny
13.05.2021 Podatki

Do 30 czerwca 2021 r. nie trzeba wykazywać w ewidencji VAT paragonów z NIP nabywcy. Od 1 lipca 2021 r. mają natomiast wejść w życie przepisy, które zwolnią podatników definitywnie z obowiązku wykazywania w ewidencji paragonów z NIP nabywcy. Niestety nadal brak jest rozporządzenia wprowadzającego tę zmianę, jak również inne uproszczenia w zasadach prowadzenia ewidencji VAT i JPK_VAT.

Artykuł nieaktualny
08.07.2021 Podatki

Od 1 lipca 2021 r. zmieniły się zasady prowadzenia ewidencji VAT, oznaczania sprzedaży kodami GTU oraz stosowania oznaczeń niektórych transakcji. Oznacza to, że już w rozliczeniu za lipiec 2021 r. podatnik musi przygotować plik JPK_VAT zgodnie z nowymi zasadami.

Poprzednia Następna