Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: zarachowanie
Najnowsze   |   Najstarsze
Interpretacja
27.02.2004 Podatki

Czy Spółka może zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów w bieżącym roku obrotowym trwającym od listopada 2003 r. do października 2004 r.

Interpretacja
12.03.2004 Podatki

Jaki jest moment zarachowania w koszty uzyskania przychodów podatków: akcyzowego, od środków transporty, od nieruchomości i opłaty paliwowej - dzień zapłaty podatku czy powstania obowiązku podatkowego ?

Interpretacja
05.04.2004 Podatki

Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą pyta o możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodów nieściągalnej należności, które były uprzednio zarachowane jako przychody należne. W przedmiotowej sprawie podatnik posiada postanowienie sądu o oddaleniu wniosku o ogłoszeniu upadłości, ze względu na fakt, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postepowania

Interpretacja
04.05.2004 Podatki

W którym momencie należy zaliczyć wydatki związane ze świadczeniem usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów do kosztów uzyskania przychodów?

Interpretacja
06.07.2004 Podatki

Czy pobrane wpłaty na zamówione towary stanowią zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychód należny?

Interpretacja
12.10.2004 Podatki

Czy wydatek udokumentowany tą fakturą spółka mogła zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów roku 2003 czy 2004?

Interpretacja
20.04.2005 Podatki

Czy koszty dotyczące danego roku podatkowego, udokumentowane dowodami otrzymanymi w roku następnym, po dniu wymagalności złożenia zeznania podatkowego CIT-8, a przed ostatecznym zamknięciem ksiąg rachunkowych za ten rok, stanowią koszt uzyskania przychodu w roku, którego dotyczą czy roku następnego (otrzymania dowodu kosztowego)?

Interpretacja
12.05.2005 Podatki

Co oznaczają pojęcia "dzień zarachowania kosztu", "dzień poniesienia kosztu"? Jak określić średni kurs w przypadku otrzymania faktury kosztowej drogą elektroniczną? Jak określić dzień zarachowania kosztu w przypadku importu towarów, gdy Spółka otrzymuje JDA SAD oraz gdy towar został wydany z magazynu wcześniej niż Spółka otrzymała JDA SAD?

Interpretacja
11.07.2005 Podatki

Czy dochód podatkowy, powiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów - amortyzacja, należne, nie dokonane wpłaty na PFRON (naliczane miesięcznie i zaliczane do kosztów, bez dokonania wpłat; Podatnik ubiega się o ich umorzenie w PFRON i Ministerstwie Gospodarki i Polityki Społecznej) jest wolny od podatku i można go w całości przeznaczyć na cele statutowe?

Interpretacja
09.09.2005 Podatki

Kiedy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 1) koszty wpisu sądowego w przypadku skierowania sprawy o zapłatę należności, objętą Umową Powierniczej Cesji Wierzytelności, na drogę postępowania sądowego oraz 3) koszty zabezpieczeń i egzekucji ponoszone przez Cedenta w przypadku skierowania takiej sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego?

Interpretacja
14.10.2005 Podatki

dotyczy momentu rozpoznawania w przychodach podatkowych otrzymywanych zaliczkowo nalezności licencyjnych ( tantiemy z praw autorskich ) oraz momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z tymi tantiemami.

Interpretacja
27.10.2005 Podatki

Czy skoro na podstawie zawartych z wykonawcami umów możliwe jest określenie dokładnej kwoty (w złotych polskich) kosztów dodatkowych prac i obecnie możliwe jest zarachowanie tych kosztów do kosztów roku 2004/05, to zasadne jest ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów tego roku, chociaż jeszcze ich nie poniesiono?

Interpretacja
16.11.2005 Podatki

Czy strata wygenerowana na sprzedaży niezapłaconych przez klientów wierzytelności, które są przedawnione, jednakże na podstawie nakazów zapłaty w postępowaniach upominawczych wydanych przez sądy można ich dochodzić, gdyż dłużnicy nie wnieśli od tych nakazów sprzeciwów do właściwego sądu (nie podnosili tym samym zarzutu przedawnienia), jest kosztem uzyskania przychodu?

Interpretacja
29.11.2005 Podatki

czy koszty należy przeliczyć na złote wg kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu, jeżeli Spółka dokona zapłaty w walucie obcej w dniu wystawienia i zarachowania faktury oraz czy powstaną w takim przypadku różnice kursowe

Interpretacja
13.12.2005 Podatki

Czy dokonując w latach 2002 - 2005 wynajmu lokali mieszkalnych w ramach prywatnego najmu (a więc poza działalnością gospodarczą) podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w 2005 r. czynsz, który nie został faktycznie zapłacony w dacie jego wymagalności, ani wyegzekwowany w drodze późniejszej egzekucji komorniczej wobec jej bezskuteczności skutkującej zawieszeniem postępowania lub jego

Interpretacja
11.01.2006 Podatki

Według jakiego kryterium należy dokonać podziału wydatków, na wydatki które Spółka zaliczać może do kategorii kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia i na wydatki, których zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odroczone powinno zostać do czasu wykazania przychodu podatkowego, w szczególności, czy koszty ponoszone na działalność bieżącą Spółki takie jak koszty najmu siedziby, koszty

Interpretacja
03.02.2006 Podatki

Czy wskutek transakcji, w wyniku której Spółka nie przelewa środków na konto Wierzyciela, a zaspokojenie dotychczasowych Wierzycieli odbywa się poprzez spłatę zobowiązań przez osobę trzecią (Pożyczkodawcę), następuje podatkowa realizacja różnic kursowych powstałych w związku z odmiennym kursem waluty z dnia zaciągnięcia zobowiązań i dokonania przelewu środków na rachunek Wierzycieli?

Interpretacja
15.03.2006 Podatki

Czy wskutek transakcji, w której Spółka nie przelewa środków z tytułu zwrotu pożyczki na konto Wierzyciela, lecz zleca wykonanie takiego przekazu Kredytodawcy, realizują się podatkowo różnice kursowe powstałe w związku z odmiennym kursem waluty w dniu zaciągnięcia pożyczki od Wierzyciela (na zakup środka trwałego) i dniu przelewu środków na jego rachunek?

Interpretacja
20.03.2006 Podatki

Spółka posiada rachunek dewizowy, na którym bank na koniec miesiąca dolicza odsetki od posiadanych środków, a w ciągu miesiąca pobiera prowizje bankowe za zrealizowane przelewy. Po jakim kursie przeliczyć odsetki i prowizje bankowe dla celów podatkowych i bilansowych? Czy te operacje są jednocześnie przychodem i zapłatą należności (odsetki) oraz kosztem i zapłatą zobowiązań (prowizje bankowe)?

Interpretacja
23.03.2006 Podatki

Czy w związku z korektami należnego podatku VAT od przekazań towarów na cele reptezentacji i reklamy dotyczącymi lat 2002-2004 a co za tym idzie korektą kosztów w podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka powinna odpowiednio skorygować koszty w deklaracjach CIT dotyczących lat poprzednich, czy też uwzględnić korektę kosztów w rozliczeniu podatku dochodowego za rok podatowy, w którym VAT wynikający

Interpretacja
30.03.2006 Podatki

Spółka sprzedaje zakupione w Niemczech drzwi i okna. W wyniku reklamacji otrzymuje z Niemiec faktury korygujące do faktur, które są rozliczone i wyliczono różnice kursowe. Faktura korygująca jest rozliczana z inną fakturą, jeszcze nie zapłaconą. Obie faktury są zaksięgowane po innych kursach walut i powstają różnice kursowe. Czy różnice powiększają lub zmniejszają koszty podatkowe?

Interpretacja
12.05.2006 Podatki

Zapytanie Spółki dotyczyło kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów roku podatowego wartości netto wynikającej z duplikatu faktury otrzymanej w 2006 r., dotyczącej wydatków poniesionych przez Spółkę w listopadzie i grudniu 2005 r. i przychodu uzyskanego w 2005 r.

Interpretacja
15.05.2006 Podatki

Czy w przedstawionym we wniosku stanie fatycznym Spółka ma obowiązek zaliczyć do przychodów 2004 r. kwotę wynikającą z faktury VAT wystawionej przez Spółkę 31.12.2005 r. oraz czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę wynikającą z fatury wystawionej dla Spółki w dniu 31.12.2005 r., a jeśli tak, czy są to koszty uzysknia przychodu roku 2004, czy roku 2005?

Interpretacja
15.05.2006 Podatki

Czy przewalutanie pożyczek mocą aneksów, z chwilą zawarcia których następuje przewalutowanie pożyczki z EURO na PLN i postanowieniem, że spłata poszczególnych rat nastąpi w walucie polskiej oraz biorąc pod uwagę, że z chwilą przewalutowania i spłaty ich wartość wyrażona w PLN będzie niższa w porównaniu ze stanem z dnia zaciągnięcia spowoduje konieczność rozpoznania przychodu?

Poprzednia Następna