Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: zadośćuczynienie pieniężne
Najnowsze   |   Najstarsze
Porada

Wizerunek pracownika, przedstawiony np. w formie fotografii, może być rozpowszechniany za jego zgodą. Wykorzystanie wizerunku bez zgody pracownika naraża pracodawcę na roszczenie pracownika o zadośćuczynienie pieniężne lub naprawienie szkody.

Porada

Nasz pracownik w 2012 r. miał wypadek w pracy i pobierał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a następnie świadczenie rehabilitacyjne. Czy okresy pobierania przez zatrudnionego świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego należy wykazać w świadectwie pracy?

Artykuł
12.09.2014 Podatki

Odszkodowania i zadośćuczynienia przyznane pracownikom na podstawie układów zbiorowych, porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów będą zwolnione z opodatkowania. Ponadto certyfikat rezydencji podatnika niezawierający okresu ważności będzie uwzględniany przez płatnika przy poborze podatku przez okres kolejnych 12 miesięcy od dnia jego wydania.

Artykuł
12.09.2014 Podatki Kadry i płace

Pracodawcy, którzy w 2014 r. obowiązkowo utworzyli zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, powinni przekazać do końca września na wyodrębniony rachunek funduszu pozostałą część równowartości odpisu podstawowego i odpisy fakultatywne, jeżeli do 31 maja br. przekazali co najmniej 75% odpisu podstawowego. Tego obowiązku nie mają pracodawcy, którzy w terminie wpłaty I raty przekazali 100% odpisu na fundusz

Artykuł
12.09.2014 Podatki

Zadośćuczynienie z tytułu niewykonania umowy przyznane na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego jest opodatkowane PIT. W tym przypadku podatnik nie może skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 updof - wyrok NSA z 8 sierpnia 2014 r., sygn. akt II FSK 1977/12.

Artykuł
28.09.2014 Podatki

Od 1 stycznia 2014 r. z podatku dochodowego zostały zwolnione odszkodowania i zadośćuczynienia wynikające z przepisów wewnętrznych obowiązujących u pracodawcy. Zwolnienie ma zastosowanie do rekompensat wypłaconych od tej daty.

Artykuł

Pracownik ma prawo upoważnić inną osobę do odbioru swojego wynagrodzenia na podstawie pisemnego oświadczenia. Może to nastąpić przez wskazanie rachunku bankowego tej osoby. Czynność taka nie oznacza, że pracownik zrzeka się wynagrodzenia lub przenosi do niego prawo na inną osobę. Przekazanie wynagrodzenia na inny rachunek za zgodą pracownika powoduje, że pracodawca postawił wynagrodzenie do dyspozycji

Artykuł
28.09.2014 Podatki Ubezpieczenia

Członkowie rad nadzorczych pełniący funkcję na podstawie powołania podlegają z tego tytułu tylko obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczy to wyłącznie osób zamieszkujących w Polsce. Oskładkowaniu podlega suma przychodów uzyskanych z tytułu pełnienia funkcji w radzie nadzorczej.

Porada
17.05.2016 Podatki

Po nowelizacji przepisów podatkowych z 2014 r. zadośćuczynienia i odszkodowania wypłacone pracownikom na podstawie układów zbiorowych pracy, porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów są zwolnione z opodatkowania. Organy podatkowe nie zgadzają się jednak na zastosowanie tego zwolnienia do wypłat pochodzących z programów dobrowolnych odejść, nie uznając takich gratyfikacji za zadośćuczynienie albo

Artykuł
02.08.2016 Podatki

Świadczenia, jakie pracownik otrzymuje w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w ramach Programu Dobrowolnych Odejść, nie są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Takie stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 23 czerwca 2016 r. (DD3.8201.1.2016.MCA).

Artykuł
30.06.2018 Podatki

Płatnicy, którzy pobrali i odprowadzili zaliczkę na podatek dochodowy od wypłaconego (postawionego do dyspozycji) w 2014 r. odszkodowania lub zadośćuczynienia z przepisów wewnątrzzakładowych, które obecnie jest zwolnione z podatku, w informacji PIT-11 nie wykazują przychodu z tego tytułu, lecz powinni wykazać pobrane od tego przychodu zaliczki na podatek. Takie stanowisko zaprezentowało Ministerstwo