Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: ryczałt
Najnowsze   |   Najstarsze
Porada
13.03.2004 Kadry i płace

Zatrudniam 7 przedstawicieli handlowych, do których obowiązków należą częste podróże służbowe. Czy mogę tym pracownikom ustalić diety i ryczałty z tego tytułu w innej wysokości niż określona przepisami?

Porada
13.05.2004 Podatki

Prowadzę firmę transportową w ruchu międzynarodowym i zatrudniam na umowę o pracę kierowców. Kierowcy wyjeżdżają w służbowe delegacje zagraniczne. Czy mogę podpisać umowę z kierowcą na używanie jego prywatnego telefonu komórkowego do celów służbowych firmy? Jak powinna być sporządzona taka umowa? Jak inaczej rozliczyć się z pracownikiem za używanie telefonu?

Artykuł
13.04.2005
Porada
13.04.2005 Podatki

Podatnik wybrał ryczałt od przychodów na rok 2004. W ciągu całego roku nie wykonał jednak żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu. Od sierpnia 2004 r. utworzył spółkę cywilną, wybierając opodatkowanie na zasadach ogólnych, i z tej działalności osiągnął dochód. Czy ma prawo do złożenia wspólnego zeznania z małżonkiem?

Porada
13.05.2005 Kadry i płace

Pracownikom zatrudnionym u mnie na stanowiskach przedstawicieli handlowych ustaliłem ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych. Do ich obowiązków należy wizytacja punktów handlowych na wyznaczonym obszarze, poza siedzibą firmy. Pracownicy ci codziennie z parkingu znajdującego się obok siedziby firmy odbierają i odstawiają samochody służbowe. Czy w tej sytuacji mam obowiązek prowadzenia ewidencji godzin

Artykuł
13.11.2005 Kadry i płace

Zostało zmienione rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Zmiany omówione w artykule wchodzą w życie od 1 stycznia 2006 r.

Porada
22.02.2010 Kadry i płace

Prowadzę działalność gospodarczą. Zatrudniam 6 pracowników pracujących stale poza siedzibą firmy. Czy z uwagi na utrudnioną kontrolę ich czasu pracy mogę zastosować ryczałt za nadgodziny? Jeżeli tak, to gdy zmieni się organizacja pracy i ustalony ryczałt okaże się zbyt wysoki, czy będzie można go obniżyć?

Porada
22.08.2010 Podatki Ubezpieczenia

Nasz pracownik wykorzystuje swój telefon do celów służbowych. Czy zwrot wydatków za takie rozmowy będzie zwolniony z podatku? Czy taki zwrot może być dokonywany w ramach stałego ryczałtu dla pracownika? Czy należy zaliczyć go do podstawy wymiaru składek? Czy ewentualny zwrot kosztu abonamentu może być zwolniony z podatku?

Porada
22.10.2010 Kadry i płace

W październiku br. zamierzamy zatrudnić kierowcę. Czy możemy w umowie o pracę określić miesięczne ryczałty za godziny nadliczbowe i nocne dla tego stanowiska, zamiast co miesiąc obliczać nadgodziny? W jaki sposób ustalić taki ryczałt?

Porada

Nasi pracownicy często wyjeżdżają prywatnymi samochodami w krajowe i zagraniczne podróże służbowe. Oprócz zwrotu wydatków na przejazdy otrzymują również zwrot kosztów opłat za korzystanie z autostrad. Czy te opłaty możemy wliczyć w koszty delegacji? Jak należy je rozliczyć?

Porada
22.12.2010 Kadry i płace

Czy kierowcy transportu międzynarodowego, który wykonuje pracę stale poza zakładem pracy, można ustalić w umowie o pracę wynagrodzenie zasadnicze w określonej wysokości i dodatki w formie ryczałtu miesięcznego w stałej wysokości: za pracę w godzinach nadliczbowych, za pracę w porze nocnej i za dyżury? Czy ryczałt za wszystkie te dodatki do wynagrodzenia możemy określić w jednej kwocie, nie rozbijając

Artykuł
22.01.2011 Kadry i płace

Ryczałt za nadgodziny nie może dotyczyć pracowników, którzy wykonują pracę poza macierzystym zakładem tylko okazjonalnie, np. w ramach długotrwałej podróży służbowej lub oddelegowania do innego miejsca pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2010 r., I PK 116/10).

Porada
22.04.2011 Podatki Kadry i płace

Jednemu z pracowników wypłacaliśmy na początku 2011 r. miesięczny ryczałt za używanie prywatnego pojazdu i zwracaliśmy mu koszty za wykorzystywanie telefonu prywatnego do celów służbowych. Ponadto z zfśs pracownik otrzymał dofinansowanie do urlopu, do tzw. wczasów pod gruszą. Jednak podczas kontroli ZUS zakwestionował to dofinansowanie, ponieważ zgodnie z naszym regulaminem zfśs wszyscy zatrudnieni

Artykuł

Osoby zatrudniane na podstawie umów cywilnoprawnych coraz częściej korzystają ze świadczeń przyznawanych pracownikom, takich jak ekwiwalent za używanie prywatnego samochodu czy telefonu. Przyznanie przez zleceniodawcę tego rodzaju wypłat i świadczeń wiąże się z określonymi skutkami składkowo-podatkowymi.

Artykuł

Pracownik odbywający na polecenie pracodawcy podróż służbową ma prawo do określonych należności, które mają mu zrekompensować wyższe wydatki związane z pracą i utrzymaniem na wyjeździe. Niestety, w praktyce zarówno interpretowanie okoliczności, w których te należności przysługują, jak i wyliczanie ich wysokości przysparza zakładom pracy sporo problemów i wywołuje niemało wątpliwości. W dużej mierze

Artykuł
02.11.2011 Podatki

Telefon to obecnie podstawowe narzędzie pracy dla wielu pracowników. Pracodawcy udostępniają pracownikom telefony służbowe bądź korzystają do celów służbowych z prywatnych telefonów pracowników. Stosują przy tym różne formy rozliczania rozmów telefonicznych. Niektórzy decydują się na wprowadzanie limitów rozmów służbowych. Inni pokrywają koszty wszystkich rozmów odbywanych przez pracowników z telefonów

Artykuł

Można zaryzykować twierdzenie, że każda firma korzysta z samochodów w celach służbowych. Rozliczenia podatkowe związane z korzystaniem z samochodów będących własnością firm, leasingowanych oraz prywatnych, mają swoją specyfikę. W opracowaniu tym przedstawiamy rozwiązania podatkowych problemów podatników związanych z korzystaniem z samochodów do celów służbowych.

Porada
27.02.2012 Kadry i płace

Niektórzy nasi pracownicy otrzymują ryczałt za godziny nadliczbowe, ustalony na podstawie wysokości wynagrodzenia obowiązującego w chwili wprowadzania ryczałtu. Od 1 marca 2012 r. m.in. tym pracownikom wzrośnie płaca zasadnicza. Czy w tej sytuacji powinniśmy przeliczyć przyznany ryczałt za nadgodziny?

Porada
28.06.2012 Podatki Kadry i płace

Prowadzę działalność gospodarczą - transport pojazdami powyżej 3,5 tony. Zatrudniam kierowców. Wyjeżdżają oni w tygodniowe podróże służbowe zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców. Nie zapewniam im noclegu. Kierowcy pracują w godzinach nocnych, a odpoczywają w godzinach dziennych i w tym czasie mają nocleg. Zgodnie z art. 775 § 3 Kodeksu pracy posiadam regulamin pracy, wynagradzania i podróży służbowych

Porada
29.07.2012 Kadry i płace

Jesteśmy niewielką firmą budowlaną. Często delegujemy pracowników do pracy w innym miejscu na terenie kraju. Do tej pory z tytułu podróży służbowej wypłacaliśmy zatrudnionym m.in. ryczałt za nocleg. Zakupiliśmy jednak przyczepę kempingową, aby zapewnić pracownikom bezpłatny nocleg. Czy w tej sytuacji możemy nie wypłacać im ryczałtu za nocleg?

Poprzednia Następna