Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: rozwiązanie umowy o pracę
Najnowsze   |   Najstarsze
Porada
13.01.2004 Kadry i płace

Rozwiązaliśmy z pracownicą umowę o pracę na podstawie art. 53 § 1 k.p. (niezdolność do pracy wskutek choroby trwającej dłużej niż okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku). ZUS jednak stwierdził, że w momencie rozwiązania umowy nie upłynął jeszcze przewidziany prawem okres zasiłkowy 180 dni. Pracownica została przywrócona do pracy. Jednocześnie okazało się, że jest w ciąży. Pracownica

Porada

Przebywam już ponad 5 miesięcy na zasiłku chorobowym. Ostatnio lekarz poinformował mnie, że najprawdopodobniej zostanie mi jeszcze przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Jeżeli otrzymam to świadczenie, czy moim obowiązkiem będzie poinformowanie pracodawcy o tym fakcie oraz czy pracodawca będzie mógł ze mną rozwiązać stosunek pracy w okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego?

Porada
29.01.2004 Kadry i płace

15 stycznia pracownica zatrudniona na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy otrzymała w związku ze zwolnieniami z przyczyn ekonomicznych wypowiedzenie z pracy (zatrudniamy powyżej 20 pracowników). W okresie wypowiedzenia pracownica podjęła zatrudnienie u dwóch innych pracodawców łącznie na 1/2 etatu (u obu pracodawców na 1/4 etatu). Czy mimo to należy się jej odprawa?

Porada
29.01.2004 Ubezpieczenia

15 grudnia 2004 r. rozwiązała się moja umowa o pracę. Kilka dni później zachorowałam. Czy powinnam zarejestrować się jako bezrobotna? Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy?

Porada
13.02.2004 Kadry i płace

Zatrudniliśmy pracownika od 1 września 2003 r. na umowę na czas nieokreślony z wynagrodzeniem w wysokości 1500 zł brutto. Od 12 października 2003 r. do dziś (5 lutego 2004 r.) przebywa on na zwolnieniu lekarskim. W związku z tym chcemy go zwolnić. Czy możemy to zrobić? Jak mamy mu naliczyć ekwiwalent za urlop z tego roku (w poprzednim roku wykorzystał cały urlop)?

Porada
27.02.2004 Kadry i płace

Pracownikom 19 stycznia 2004 r. przekazano informację o przejęciu zakładu pracy przez nowego pracodawcę z dniem 1 marca 2004 r. Jeden z pracowników nie zgadza się na pracę u nowego pracodawcy. Kiedy pracownik ten może najpóźniej złożyć informację o wypowiedzeniu za 7-dniowym uprzedzeniem? Z jakim dniem należy rozwiązać z nim stosunek pracy oraz czy przysługuje mu odszkodowanie za okres wypowiedzenia

Artykuł
13.04.2004 Kadry i płace

Ostatnia nowelizacja Kodeksu pracy objęła również przepisy o urlopach wychowawczych. Zmiany w tym zakresie dotyczyły m.in. ochrony przed rozwiązaniem stosunku pracy. W ich efekcie obowiązujące unormowania budzą pewne wątpliwości.

Porada
28.04.2004 Kadry i płace

Jedna z naszych pracownic 1 czerwca br. rozpoczyna urlop wychowawczy. Zamierzam zatrudnić pracownika na zastępstwo. Czy w umowie o pracę zawieranej z tą osobą mam wpisywać nazwisko zastępowanej pracownicy? Co w przypadku, gdy zastępowana pracownica chciałaby wcześniej wrócić z urlopu wychowawczego?

Porada
29.05.2004 Kadry i płace

Czy pracownikowi, który złożył wniosek o rozwiązanie stosunku pracy na zasadzie porozumienia stron w związku z tym, że chce przejść na emeryturę (osiągnął wiek emerytalny), należy wypłacić odprawę wynikającą z ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników?

Porada
28.06.2004 Kadry i płace

Zatrudniam 15 pracowników. Obecnie z powodów ekonomicznych redukuję zatrudnienie. Czy mogę zwolnić pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony, który od czterech miesięcy przebywa na urlopie bezpłatnym? Czy mogę odwołać go z urlopu, żeby to zrobić?

Porada
29.08.2004 Kadry i płace

Nasz zakład zawarł ugodę sądową, na mocy której pracownica, z którą rozwiązano umowę o pracę na czas nieokreślony, została przywrócona do pracy. Ustalono w niej, że umowa o pracę rozwiąże się 20 listopada 2004 r. W międzyczasie pracownica zaszła w ciążę i w dniu, na który wyznaczono rozwiązanie umowy, będzie ona w 7. miesiącu ciąży. Czy w tej sytuacji umowa o pracę rozwiąże się tak jak to ustalono

Artykuł
29.08.2004 Kadry i płace

Kodeks pracy przewiduje kilka sposobów rozwiązywania stosunku pracy. Zarówno rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia, jak i za porozumieniem stron, w przypadku naruszenia obowiązujących w tym zakresie przepisów, może być przyczyną odpowiedzialności pracodawcy. Jednym z podstawowych zakresów kontroli inspektora pracy są więc obowiązki ciążące na pracodawcy w związku z rozwiązaniem

Porada
13.09.2004 Ubezpieczenia

Z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę, w związku z czym wyrejestrowaliśmy go z ubezpieczeń. Po rozwiązaniu umowy osobie tej wypłaciliśmy premię. Czy mamy tę wypłatę wykazać w dokumentach rozliczeniowych i z jakim kodem?

Artykuł
28.09.2004 Kadry i płace

Szczególna pozycja organizacji związkowych powoduje, że pracodawcy, u których działają związki zawodowe, mają obowiązek stosować przepisy ustawy o związkach zawodowych. W praktyce zdarzają się często odmiennie interpretacje jej zapisów w zależności od tego, która ze stron powołuje się na swoje uprawnienia i obowiązki. Dotyczy to m.in. kwestii informowania pracodawcy o członkach związku będących jego

Porada
13.11.2004

Zatrudniam 7 pracowników i w związku z tym wypłacam osobom uprawnionym świadczenia rodzinne. Czy jeśli z pracownikiem zostaje rozwiązana umowa o pracę, mam obowiązek informować go, gdzie ma zwrócić się o dalszą wypłatę tych świadczeń? Czy pracownikowi przebywającemu na urlopie bezpłatnym dalej wypłacam świadczenia rodzinne?

Porada
28.11.2004

Zajmuję się sprawami kadrowymi w urzędzie gminy. Dowiedziałam się przypadkiem, że jeden z pracowników naszego urzędu prowadzi działalność gospodarczą. Czy niepowiadomienie o tym fakcie przez pracownika samorządowego może być potraktowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych?

Artykuł
28.11.2004 Kadry i płace

Powodem niewykorzystania przez pracownika przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w całości lub w części jest rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy tego pracownika. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje od pracodawcy ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, do którego pracownik ten nabył prawo.

Porada
28.11.2004 Podatki Kadry i płace

Na skutek wyroku sądu pracy spółka z o.o. ma obowiązek wypłacenia pracownikowi odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Czy takie odszkodowanie może być kosztem uzyskania przychodów w spółce?

Artykuł
28.11.2004 Kadry i płace

Pracownik ma prawo do otrzymania wynagrodzenia nie tylko za wykonywaną pracę. Niektóre świadczenia wiążą się z faktem rozwiązania umowy o pracę. Prawidłowość naliczania i wypłaty tych świadczeń może być kontrolowana przez inspektora pracy.

Porada
13.12.2004 Kadry i płace

Pracownik przechodzi na emeryturę, ma 65 lat i 35 lat pracy. Rozwiązujemy z nim umowę o pracę 31 grudnia 2004 r. Następnie mamy zamiar zatrudnić go ponownie na 1/4 etatu od 3 stycznia 2005 r., też na umowę o pracę. Czy powinniśmy mu wypłacić odprawę emerytalną 31 grudnia br., czy dopiero po ustaniu kolejnego stosunku pracy?

Artykuł
13.01.2005 Kadry i płace

Rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę kończy się wydaniem pracownikowi świadectwa pracy. Jest to dokument, na podstawie którego kolejny pracodawca będzie m.in. zasięgał informacji o przebiegu zatrudnienia pracownika i ustalał jego uprawnienia.

Porada
13.02.2005 Kadry i płace

Zatrudniliśmy pracownika na zastępstwo do czasu powrotu innego pracownika ze zwolnienia lekarskiego. Pracownik ma zwolnienie do 18 lutego 2005 r. i zawiadomił nas, że po jego zakończeniu wraca do pracy. Poinformowaliśmy o tym pracownika zatrudnionego na zastępstwo. 13 lutego br. pracownik zatrudniony na zastępstwo nie stawił się do pracy, a jego żona przedstawiła zwolnienie lekarskie, którego termin

Porada
29.03.2005

Zatrudniliśmy pracownika na pełny etat od 14 lutego 2005 r. Ustaliliśmy mu urlop proporcjonalnie do okresu zatrudnienia. Na początku marca pracownik dostarczył nam świadectwo pracy z innego zakładu, gdzie rozwiązał umowę z końcem lutego br. Wynikało z niego, że w bieżącym roku wykorzystał w tym zakładzie 26 dni urlopu wypoczynkowego. Czy wobec tego powinniśmy udzielić mu urlopu w tym roku?

Porada
29.03.2005 Ubezpieczenia

Pracownik zwrócił się do naszej firmy jako swojego pracodawcy o przejęcie opłacania składek na ubezpieczenie na życie, jakie w ramach pracowniczego programu emerytalnego prowadził jego poprzedni pracodawca. Nasza firma również prowadzi pracowniczy program emerytalny, jednak w innym zakładzie ubezpieczeń. Czy istnieje możliwość przejęcia opłacania składek od poprzedniego pracodawcy?

Poprzednia Następna