Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: renta
Najnowsze   |   Najstarsze
Porada

Chory od lutego 2003 r. pracownik zmarł 28 września 2003 r. Decyzję o przyznaniu mu renty ZUS przesłał we wrześniu 2003 r. i nadpłacił pracownikowi rentę za zaległe miesiące. Renta została przyznana z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Dokumenty potwierdzające ten fakt otrzymałem 20 października 2003 r. od rodziny. Kiedy należało rozwiązać umowę o pracę, w lipcu, w dniu przyznania renty, czy

Interpretacja
22.12.2003 Podatki

Mój mąż otrzymuje rentę, którą wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z wyrokiem sądu ja otrzymuję 25% renty, natomiast mąż pozostałe 75%. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował mnie, że rentę, którą otrzymuję należy wykazać w zeznaniu rocznym i zapłacić od niej podatek. Czy otrzymywana renta podlega opodatkowaniu i czy należy ją wykazać w zeznaniu rocznym?

Interpretacja
23.12.2003 Podatki

Jak powinno przedstawiać się rozliczenie dokonane przez płatnika oraz podatnika w przypadku dokonania przez niego zwrotu nienależnie pobranych świadczeń?

Porada
29.12.2003 Kadry i płace

Jeden z naszych pracowników w związku z długotrwałą chorobą złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Okres pobierania przez niego zasiłku chorobowego zakończy się 10 stycznia 2004 r. Termin badania przez lekarza orzecznika ZUS przypada dopiero 22 stycznia, najprawdopodobniej przyznana zostanie renta. W jaki sposób i z jakim dniem powinniśmy rozwiązać umowę o pracę? Zgodnie z systemem

Interpretacja
29.01.2004 Podatki

Czy należy opodatkować świadczenie dotyczące zabezpieczenia roszczenia o rentę cywilnoprawną

Interpretacja
27.02.2004 Podatki

Czy podatnik ma prawo do odliczania renty sporządzonej w formie aktu notarialnego zawartej w 2000 r. w latach następnych, jeżeli zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującą od 01.01.2001 r. skreśleniu uległ pkt 1 w art. 26 ust. 1?

Interpretacja
09.03.2004 Podatki

Czy bank, za pośrednictwem którego przesyłana jest do Polski emerytura wypłacana przez administrację francuską winien pobrać zaliczki na podatek dochodowy, jeżeli emerytura została przyznana rezydentowi Francji i w kraju źródła jest już opodatkowywana?

Interpretacja
23.03.2004 Podatki

Czy kwoty wypłaconego zadośćuczynienia i renty, określone w ugodzie podpisanej przed sądem oraz związane z tym koszty procesowe uważane są za koszty uzyskania przychodów?

Interpretacja
05.04.2004 Podatki

Czy wypłacona na podstawie Wyroku Sądu odprawa rentowa wypłacona pracownikowi w 2003 r. stanowi koszt uzyskania przychodu działalności gospodarczej, która została zlikwidowana w 2002 r.?

Interpretacja
09.04.2004 Podatki

1. Czy pieniądze zgromadzone na moim koncie, z chwilą zwrócenia synowi będą stanowiły darowiznę od ojca? 2. Jaką kwotę wolną od podatku w formie darowizny może przekazać synowi, ojciec i macocha na budowę domu? 3. Czy syn zostanie zwolniony od podatku dochodowego, gdy pieniądze z renty i ze sprzedaży mieszkania przeznaczy na kupno działki i budowę domu?

Artykuł

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawców szczególny obowiązek dotyczący rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami przechodzącymi na emeryturę lub rentę. Takim pracownikom należy wypłacić odprawy pieniężne.

Interpretacja
19.05.2004 Podatki

Od 1 października 1967 roku otrzymuję odszkodowanie - rentę uzupełniającą od byłego pracodawcy zasądzoną przez Sąd Powiatowy z dnia 30 października 1970 roku.W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził : że pracując w przedsiębiorstwie w nieodpowiednich i szkodliwych warunkach pracy, pracodawca przyczynił się do powstania choroby i ponosi odpowiedzialność z art. 416 kc.Ponadto sąd stwierdził cytuję " na skutek

Artykuł
29.05.2004 Ubezpieczenia

Przy ustalaniu stażu pracy warunkującego przyznanie prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy uwzględnia się okresy pracy w gospodarstwie rolnym w wymiarze brakującym do nabycia prawa do tych świadczeń, po spełnieniu określonych warunków i właściwym udokumentowaniu poszczególnych okresów takiej pracy.

Interpretacja
02.06.2004 Podatki

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym renta zagraniczna wypłacana w związku ze zmniejszeniem w wyniku wypadku zdolności do pracy zarobkowej?

Interpretacja
18.06.2004 Podatki

RSP "X" w upadłości wniosła zapytanie czy skapitalizowana renta wyrównawcza wypłacana w związku z chorobą zawodową na podstawie wyroku sądowego jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust 1 pkt 3b. Zdaniem Wnioskodawcy dochód osiągnięty z tytułu tejże renty jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b

Interpretacja
29.06.2004 Podatki

Czy od zasądzonego wyrokiem sądu odszkodowania w związku z niewypłacaniem przez ZUS świadczenia rentowego należy naliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych?

Interpretacja
20.08.2004 Podatki

Czy za nieterminową wypłatę renty rodzinnej, zasądzone wyrokiem sądowym odsetki i od-szkodowanie wolne będą od podatku dochodowego od osób fizycznych ?

Interpretacja
06.09.2004 Podatki

Czy w przedstawionym stanie faktycznym renta uzupełniająca wypłacana wraz z odsetkami podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Interpretacja
22.11.2004 Podatki

1. Czy organ rentowy ma prawo pobierać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconej małoletnim renty rodzinnej?2. Czy w przypadku ciężkiej sytuacji materialnej, organ podatkowy może zwolnić podatnika z obowiązku pobrania podatku?

Interpretacja
07.12.2004 Podatki

W związku z występującymi wątpliwościami w stosowaniu w praktyce niektórych przepisów ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku (Dz.U. Nr 202 poz. 1956 z późn. zm.) zwracam się z prośbą o rozstrzygnięcie, czy zapis art. 30 ust. 1 pkt 4 regulujący stosowanie zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10% od dochodów uzyskiwanych w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym

Porada
13.12.2004

Pracownikom, których stosunek pracy rozwiązuje się w wyniku przejścia na emeryturę lub rentę, przysługuje z tego tytułu odprawa. Wysokość odprawy jest ustalona w Kodeksie pracy lub, w przypadku szczególnych grup pracowników, w dotyczących ich odpowiednich regulacjach. Poważne wątpliwości dotyczą grupy pracowników szkół niebędących nauczycielami.

Poprzednia Następna