Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: likwidacja działalności
Najnowsze   |   Najstarsze
Porada
02.03.2011 Podatki

Jesteśmy spółką cywilną składającą się z czterech wspólników. Spółka prowadzi pkpir. Na koniec 2010 r. jeden ze wspólników wystąpił ze spółki. Dla niego oznacza to zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu spłaty udziału wspólnik otrzymał 31 grudnia 2010 r. 400 000 zł. Wkład wspólnika do spółki wynosił 25 000 zł. Czy wspólnik musi zapłacić podatek dochodowy od kwoty otrzymanej z tytułu

Porada
22.08.2011 Podatki

Od 1 lutego do 30 kwietnia br. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, a od 4 maja do 31 lipca br. ta sama osoba świadczyła u nas pracę na podstawie umowy o pracę. Czy mamy obowiązek wystawić pracownikowi, a wcześniej zleceniobiorcy, w ciągu roku jeden PIT-11 obejmujący przychody zarówno ze zlecenia, jak i z umowy o pracę? Czy powinniśmy jednak odrębnie rozliczyć jego przychody i wystawić dwie informacje PIT

Porada

Jakie dokładnie składniki majątku powinnam podać w wykazie sporządzanym na podstawie art. 24 ust. 3a updof na dzień likwidacji działalności gospodarczej?

Porada
01.11.2012 Podatki

Czy w przypadku zakończenia działalności gospodarczej istnieje konieczność zwrotu VAT odliczonego przy zakupie środków trwałych? Jeżeli tak, to w jakich sytuacjach?

Porada

Spółka cywilna, którą tworzy dwóch wspólników, zatrudnia jednego pracownika i prowadzi pkpir. Jedna ze wspólniczek jest na emeryturze i w związku z tym zamierza zlikwidować działalność gospodarczą. Druga posiada jeszcze jedną spółkę cywilną i będzie prowadziła działalność gospodarczą. Spółka posiada środki trwałe i wyposażenie, między innymi: meble, lodówkę, drukarki, komputery, kserokopiarkę. Wszystkie

Porada
29.03.2013 Podatki

Żona prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem. Mąż też prowadzi działalność, ale opodatkowaną na podstawie książki przychodów i rozchodów. Oboje są czynnymi podatnikami VAT. Między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Żona zamierza zlikwidować działalność i przekazać towar oraz wyposażenie do działalności męża. Jak najkorzystniej dokonać tej transakcji? Czy mąż powinien zaewidencjonować

Porada

Spółka cywilna składająca się z dwóch wspólników ma ulec rozwiązaniu z dniem 31 grudnia 2013 r., gdyż odchodzi jeden ze wspólników. Jakie mamy obowiązki dotyczące VAT i urzędu skarbowego? Co należy wykonać i zgłosić przed 31 grudnia, a co wykonać i zgłosić po 31 grudnia?

Porada

Spółka z o.o. wkrótce rozpocznie proces likwidacji. Czy w takiej sytuacji może się starać o zwrot VAT naliczonego z deklaracji VAT-7?

Porada
15.06.2014 Podatki

Pięć lat temu zakupiłem nieruchomość, od której odliczyłem VAT w całości. Obecnie przymierzam się do zlikwidowania działalności gospodarczej. Czy w takim przypadku w spisie z natury muszę umieścić nieruchomość będącą środkiem trwałym, czy tylko produkty i towary?

Artykuł
21.11.2017 Podatki

Podatnik, który po zlikwidowaniu działalności w zakresie najmu nieruchomości zamierza kontynuować ich wynajem, nie może uzyskiwanych z tego tytułu przychodów kwalifikować do źródła przychodów, jakim jest najem prywatny, i opodatkowywać ich ryczałtem ewidencjonowanym. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Porada
24.01.2018 Podatki

Podatnik zlikwidował działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Na dzień likwidacji przygotował wykaz składników majątku. Jak długo musi się wstrzymać ze sprzedażą tych rzeczy, żeby nie płacić od niej podatku?

Artykuł
05.06.2018 Podatki

Podatnik nie ma obowiązku korekty VAT odliczonego w związku z zaniechaniem inwestycji, w przypadku gdy inwestycja ta zostanie ujęta w remanencie likwidacyjnym i opodatkowana VAT. Prawidłowość takiego stanowiska potwierdził Dyrektor KIS w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Porada
30.06.2018 Podatki

Podatnik, który przez część roku prowadził działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej mającej status małego podatnika, a po jej likwidacji w tym samym roku rozpoczął prowadzenie działalności indywidualnej, nie może w niej skorzystać z jednorazowej amortyzacji. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej, której fragment zamieszczamy. Pełna treść interpretacji

Artykuł

Z funkcjonowaniem spółek osobowych (tj. spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej czy komandytowej) wiąże się wiele nierozstrzygniętych jednoznacznie problemów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Chcąc ograniczyć skalę występowania tych problemów, ustawodawca planuje od 1 stycznia 2011 r. wprowadzić kilka nowych rozwiązań podatkowych dla tych spółek.

Porada
03.12.2018 Podatki

Podatnik prowadził kiedyś działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zlikwidował ją 5 lat temu. Zostały mu towary ujęte w wykazie składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej. Czy jeżeli teraz zdecyduje się na ich sprzedaż, będzie ona opodatkowana ryczałtem?

Porada
13.02.2019 Podatki

Podatnik ma lokal użytkowy będący środkiem trwałym w jego firmie. Chce zlikwidować działalność gospodarczą i sprzedać ten lokal. Czy pieniądze z takiej transakcji będą u niego przychodem?

Porada
10.05.2019 Podatki

Podatnik opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie ma obowiązku sporządzania spisu z natury na koniec każdego roku podatkowego. Czy jest zwolniony z tego obowiązku także wtedy, jeśli likwiduje działalność gospodarczą w trakcie roku?

Artykuł
12.08.2019 Podatki

We wrześniu wchodzi w życie pierwszy pakiet zmian w przepisach VAT uchwalonych przez Sejm w kwietniu i lipcu 2019 r. W pakiecie znalazło się kilkanaście zmian, z których najpoważniejsza oznacza bezwzględną utratę prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT przez podatników wykonujących niektóre rodzaje sprzedaży. Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem eksperta omawiającego wprowadzane zmiany.

Poprzednia Następna