Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: spółka komandytowo-akcyjna
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł aktualny
14.12.2022 Ubezpieczenia

Komplementariusze spółki komandytowo-akcyjnej od 1 stycznia 2023 r. zostali objęci ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym, a tym samym obowiązkiem opłacania składek na te ubezpieczenia jak przedsiębiorcy. Mają do nich zastosowanie w tym zakresie znowelizowane od tej daty przepisy ustaw systemowej i zdrowotnej.

Artykuł aktualny
07.12.2021 Podatki

Pożyczka udzielona spółce komandytowo-akcyjnej przez wspólnika nie jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych - wyrok NSA z 22 września 2021 r., sygn. akt III FSK 253/21.

Artykuł
03.08.2020 Obrót gospodarczy

Przy tym dematerializacja obejmuje także spółki publiczne, które nie mają wszystkich istniejących akcji zarejestrowanych w KDPW (czyli dalej część istniejących akcji występuje w formie dokumentowej/papierowej). Umowa o prowadzenie rejestru akcjonariuszy może być zawarta wyłącznie z podmiotem uprawnionym do prowadzenia rachunków papierów wartościowych, zgodnie z ustawą o obrocie instrumentami finansowymi

Artykuł
29.06.2018 Podatki

Spółka osobowa powstała podczas przekształcenia spółki akcyjnej ma prawo skorygować jej zeznanie w podatku dochodowym od osób prawnych - wyrok NSA z 26 sierpnia 2011 r. (sygn. akt II FSK 499/10).

Artykuł
29.06.2018 Podatki

Zaliczki na podatek dochodowy uiszczone przez wspólnika spółki osobowej przed przekształceniem w spółkę komandytowo-akcyjną powinny zostać zwrócone, jeśli spółka przekształcona nie wypłacała zysku - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 sierpnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 3890/13).

Porada

W związku z wniesieniem aportem przedsiębiorstwa do powstałej spółki komandytowo-akcyjnej zostałem w tej spółce wspólnikiem i otrzymałem określoną ilość akcji. W tym roku zostanie wypłacona dywidenda ze wspomnianych akcji. Czy dochód z tego tytułu powinienem rozliczyć jako dochód z prowadzonej działalności gospodarczej, czy jako dochód z kapitałów pieniężnych?

Artykuł

Spółka komandytowo-akcyjna powinna być uznawana dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych za spółkę kapitałową. Oznacza to, że polskie organy podatkowe niesłusznie traktowały tę spółkę jako spółkę osobową i pobierały podatek od czynności cywilnoprawnych m.in. od jej przekształceń. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) wydanego 22 kwietnia

Artykuł

W 2013 r. spółka komandytowo-akcyjna miała prawo przyjąć rok obrotowy inny niż rok kalendarzowy. Spółka, która podjęła taką decyzję w 2013 r. i której rok obrotowy kończy się w 2014 r., do końca przyjętego roku obrotowego rozlicza się podatkowo na zasadach obowiązujących w 2013 r. Nie ma przy tym znaczenia, że od 1 stycznia 2014 r. spółki komandytowo-akcyjne stały się - zgodnie z przepisami obowiązującymi

Artykuł

Spółka komandytowo-akcyjna (dalej: SKA) powinna być traktowana jako spółka kapitałowa dla celów opodatkowania lub zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych - wyrok NSA z 7 sierpnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 1980/12).

Porada

W grudniu 2013 r. do Krajowego Rejestru Sądowego została wpisana nowo utworzona spółka komandytowo-akcyjna. Ze statusu spółki wynika, że pierwszy rok obrotowy trwa do końca 2014 r. Od kiedy ta spółka komandytowo-akcyjna będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych?

Porada
12.12.2013 Podatki

Od 1 stycznia 2013 r. w podatku dochodowym istnieje obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku niezapłacenia kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu, będącego podstawą zaliczenia wydatku do kosztów. Przepisy w tym zakresie od początku budziły wśród podatników wiele wątpliwości. Co istotne, również sam Minister Finansów zmieniał w trakcie 2013 r. swoje stanowisko, dokonując

Porada

Tylko jeżeli wartość nominalna obejmowanych udziałów w kapitale zakładowym spółki przekształconej przewyższa wartość nominalną akcji posiadanych przez nią w spółce przekształcanej, powstanie przychód podatkowy w wartości tej nadwyżki. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji, której fragment przedstawiamy. Pismo w pełnym brzmieniu jest dostępne na www.mk.infor.pl.

Porada
12.05.2013 Obrót gospodarczy

Spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne mają stać się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Takie zmiany zapowiada Ministerstwo Finansów. Wszystko wskazuje, że wejdą one w życie, przynajmniej częściowo, już w przyszłym roku. W związku z tym podatnicy mają ostatnią możliwość, by skorzystać z dobrodziejstw spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej.

Porada

Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Warszawie prowadzi działalność związaną z nieruchomościami. Wspólnikiem prowadzącym sprawy spółki jest polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedynym akcjonariuszem jest niemiecka osoba prawna. Działalność niemieckiego akcjonariusza ogranicza się jedynie do posiadania akcji. Jako akcjonariusz podmiot niemiecki będzie posiadał także określony udział w

Porada

Spółka akcyjna jest komplementariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej. Spółka akcyjna ma stratę. Jeśli jej strata przewyższy dochód osiągnięty w spółce komandytowo-akcyjnej i przypadający na spółkę akcyjną, to czy spółka akcyjna nie zapłaci podatku?

Porada

Przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z zysku podlega opodatkowaniu dopiero w dniu faktycznego otrzymania dywidendy, dlatego akcjonariusz ten nie płaci co miesiąc zaliczek na podatek dochodowy - uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FPS 1/10).

Artykuł
02.08.2006 Obrót gospodarczy

Spółka komandytowo-akcyjna wymaga wniesienia kapitału 50 000 zł. Ten typ spółki tworzą dwa rodzaje wspólników. Są to komplementariusze oraz akcjonariusze. Ci drudzy często są przekonani, że nie odpowiadają za długi spółki ze swojego majątku prywatnego. Tak jednak nie jest, gdy ich nazwisko umieszczone zostało w nazwie spółki oraz gdy bez uprawnień prowadzili sprawy spółki. Pułapką dla osób zainteresowanych

Porada
13.05.2005 Obrót gospodarczy

Czy w spółce komandytowo-akcyjnej opłaca się zostać wspólnikiem za pośrednictwem spółki z o.o.? Jaka będzie sytuacja spółki z o.o. jako komplementariusza?

Poprzednia Następna