Porady i artykuły

Artykuł aktualny
07.01.2025 Podatki Kadry i płace

Kalendarium wydarzeń – styczeń 2025

Artykuł aktualny
16.12.2024 Podatki Kadry i płace

Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne mają w styczniu 2025 r. wiele obowiązków informacyjnych wobec m.in. urzędów skarbowych i PFRON. Podmioty te są zobowiązane do przygotowania i przesłania właściwych informacji (PIT-11) oraz deklaracji podatkowych (PIT-4R, PIT-8AR), a także deklaracji rozliczeniowych z tytułu wpłat na PFRON.

Artykuł aktualny
11.12.2024 Podatki

Do 31 stycznia 2025 r. płatnicy są zobowiązani wystawić informacje PIT-11 za 2024 r. i przekazać je elektronicznie do urzędów skarbowych. Podatnikom informacje PIT-11 należy przekazać do 28 lutego 2025 r. Można to zrobić elektronicznie albo w wersji papierowej. Zdarza się, że płatnicy w wystawianych PIT-11 popełniają błędy. Warto wiedzieć, które z nich wymagają korekty, a które nie.

Artykuł aktualny
10.12.2024 Podatki Ubezpieczenia

Nowelizacja ustawy zdrowotnej, która weszła w życie 1 stycznia 2025 r., przewiduje zmianę zasad ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne niektórych przedsiębiorców. Zmiany te polegają na wyłączeniu z podstawy wymiaru składki zdrowotnej przychodów ze sprzedaży środków trwałych oraz obniżeniu minimalnej podstawy wymiaru tej składki.

W trakcie aktualizacji

W 2025 r. wejdą w życie zmiany w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą wprowadzenia nowego dnia wolnego, tj. 24 grudnia (Wigilia Bożego Narodzenia), oraz uzupełniającego urlopu macierzyńskiego dla pracowników będących rodzicami wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po porodzie. Ponadto zmieniono zasady dotyczące składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Artykuł aktualny
09.12.2024 Ubezpieczenia

Niektórzy płatnicy składek mają obowiązek przekazać informację ZUS IWA za poprzedni rok (2024 r.) do 31 stycznia 2025 r. Dotyczy to płatników składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych. Na podstawie danych zawartych w tym dokumencie ZUS ustali wysokość stopy procentowej składki wypadkowej dla tych płatników składek, którzy byli zobowiązani składać ZUS IWA przez

Artykuł aktualny
09.12.2024 Kadry i płace

W 2024 r. sądy, w tym Sąd Najwyższy oraz Naczelny Sąd Administracyjny, zajmowały się m.in. problematyką danych osobowych w relacjach pracodawcy z organizacjami związkowymi, odszkodowań nawet po ustaniu przyczyn zakazu konkurencji, skrócenia okresu wypowiedzenia czy naruszenia godności pracowniczej. Natomiast Sądy Apelacyjne m.in. analizowały definicję choroby zawodowej oraz podróży służbowej.

Artykuł aktualny
09.12.2024 Ubezpieczenia

26 listopada 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy powodziowej, która wprowadziła zmiany dotyczące zasad przyznawania świadczenia interwencyjnego. Przewiduje również nowy rodzaj wsparcia dla przedsiębiorców w postaci umorzenia składek ZUS.

Artykuł aktualny
08.12.2024 Ubezpieczenia

20 listopada 2024 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek ZUS (dalej: rozporządzenie rozliczeniowe). Jest to związane z wprowadzeniem nowego rodzaju ulgi dla przedsiębiorców, tzw. wakacji składkowych. Dodatkowo wprowadzono nowe przepisy, które mają charakter doprecyzowujący i porządkują rozliczanie składek przez

Artykuł aktualny
06.12.2024 Ubezpieczenia

W odpowiedzi na pytanie redakcji „MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń” ZUS w piśmie z 26 listopada 2024 r. wskazał, że pełnomocnik płatnika składek może złożyć w jego imieniu wniosek o wakacje składkowe. Złożenie wniosku przez pełnomocnika ZUS traktuje na równi z posiadaniem przez niego stosownego oświadczenia płatnika składek dotyczącego spełnienia warunków do uzyskania ww. ulgi.

Artykuł aktualny
06.12.2024 Ubezpieczenia

Niektórzy przedsiębiorcy muszą do końca stycznia 2025 r. przekazać do ZUS dokumenty zgłoszeniowe, aby móc skorzystać z małego ZUS plus. Będą wówczas mogli, po spełnieniu określonych warunków, opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru uzależnionej od dochodu osiągniętego w 2024 r. W razie niedotrzymania tego terminu stracą prawo do ww. ulgi w 2025 r.

Artykuł aktualny
05.12.2024 Podatki

W sytuacji, w której przedsiębiorca wynajmuje stanowiące jego własność mieszkania na cele mieszkaniowe najemców, należy stosować najniższą stawkę podatku od nieruchomości (mieszkaniową), a nie stawkę najwyższą (gospodarczą). Przesądził o tym NSA w uchwale z 21 października 2024 r., sygn. akt III FPS 2/24.

W trakcie aktualizacji
03.12.2024 Podatki

Podatnik wypłacający odsetki lub należności licencyjne spółkom z UE lub EOG musi sprawdzić, czy będą tam one zwolnione przedmiotowo z podatku lub będą podlegały innym szczególnym zasadom opodatkowania. Jeśli tak, to ma obowiązek potrącić w Polsce podatek u źródła. Nie musi tego robić, jeżeli spółka nie płaci podatku dochodowego, gdyż rozlicza poniesioną stratę. Takie stanowisko MF zajął w interpretacji

W trakcie aktualizacji
14.11.2024 Kadry i płace

Pracodawcy mogą przynajmniej częściowo wyeliminować nieprawidłowości związane z udzielaniem urlopów wypoczynkowych, sporządzając rzetelny plan urlopów. Jego przygotowanie na 2025 r. powinno zostać zakończone do 31 grudnia br.

W trakcie aktualizacji
12.11.2024 Kadry i płace

Dla podmiotów tworzących zfśs koniec roku to przede wszystkim obowiązek dokonania korekty odpisu na fundusz. Jest ona wynikiem porównania kwoty odpisu ustalonej według planowanego stanu zatrudnienia z kwotą obliczoną zgodnie z faktycznym zatrudnieniem w danym roku. Zdarza się, że po przeprowadzeniu tej korekty i jednocześnie analizy wydatkowanych środków konieczna lub przydatna staje się zmiana regulaminu

W trakcie aktualizacji
12.11.2024 Kadry i płace

Przepisy dotyczące zewnętrznych zgłoszeń nieprawidłowości przez sygnalistów wchodzą w życie 25 grudnia 2024 r. Od tego dnia Rzecznik Praw Obywatelskich oraz inne organy publiczne właściwe dla zgłaszanych naruszeń prawa będą mieli obowiązek obsługi tego rodzaju zgłoszeń. Zgłoszenie zewnętrzne przez sygnalistę nie będzie musiało być poprzedzone zgłoszeniem wewnętrznym.

W trakcie aktualizacji
07.11.2024 Kadry i płace

Sąd Najwyższy w uchwale z 17 października 2024 r. (III PZP 1/24) uznał, że poinformowanie pracodawcy przez pracownicę, zwolnioną za wypowiedzeniem, o ciąży po ponad roku od uzyskania o tym wiadomości nie pozbawia jej ochrony. Sąd Najwyższy wskazał, że tego rodzaju nowa okoliczność nie stanowi zmiany powództwa i dlatego nie jest ono ograniczone terminem przewidzianym na odwołanie od wypowiedzenia.

W trakcie aktualizacji

Kalendarium wydarzeń – listopad 2024 r. Szef KAS uznał, że podstawą ustalania miejsca świadczenia i opodatkowania usług pośrednictwa w zakresie krótkotrwałego wynajmu nieruchomości położonych za granicą powinny być przepisy art. 28b ustawy o VAT, w przypadku gdy nabywcą tych usług jest podatnik, albo 28d ustawy o VAT, w przypadku gdy nabywcą tych usług jest osoba niebędąca podatnikiem. Nie należy natomiast

W trakcie aktualizacji
31.10.2024 Podatki

Najemca, który ponosi nakłady na wynajmowane mieszkanie lub dom, nie ma prawa do ich amortyzacji. Takie stanowisko potwierdził MF w odpowiedzi na interpelację poselską zadaną w tej sprawie.

Poprzednia Następna