Zgodnie z wytycznymi GIP w przypadku stosowania laptopów na stanowiskach pracy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy pracodawca musi zapewnić do nich stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika oraz dodatkową klawiaturę i mysz. Ponadto według GIP to lekarz w swoim zaświadczeniu decyduje
Resort pracy opracowuje kolejny projekt zmian w prawie pracy. Chodzi o ustawową definicję mobbingu, która w obecnej wersji nie jest jasna i nie przystaje do aktualnych realiów.
O 1 stycznia 2025 r. będzie można składać do ZUS wnioski o rentę wdowią. To nowe świadczenie, które pozwoli osobom uprawnionym do renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz posiadającym prawo do emerytury lub innych świadczeń emerytalnych, na łączenie tych świadczeń.
MF wyjaśniło, że odszkodowania związane ze składnikami majątku wykorzystywanymi w działalności rolniczej podlegają opodatkowaniu CIT i mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego przy spełnieniu określonych warunków. Wydatki na naprawę uszkodzonych maszyn służących działalności rolniczej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Poniżej pytania dziennikarza zadane w tej sprawie oraz odpowiedzi MF.
Minister Finansów w drodze rozporządzenia określa wykaz krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Od 1 stycznia 2025 r. ma obowiązywać nowy zaktualizowany wykaz, który zastąpi listę tych krajów i terytoriów określoną w rozporządzaniu z 28 marca 2019 r..
Minister Finansów potwierdził, że od 5 października 2024 r. zostały zawieszone postępowania w stosunku do stron postępowań, zamieszkujących lub mających siedzibę na obszarze gmin dotkniętych powodzią z września 2024 r., będących poszkodowanymi. Poczynając od tej daty terminy dotyczące czynności stron w postępowaniach podatkowych, administracyjnych i sądowoadministracyjnych nie rozpoczęły się, a rozpoczęte
Od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywała (18) wersja formularza VAT-R. Zmiany są spowodowane wprowadzeniem procedury SME, czyli zwolnienia z VAT dla podmiotów zagranicznych w Polsce. Dlatego wprowadzono zmiany umożliwiające rejestrację do VAT przez te pomioty, gdy utracą prawo do stosowania procedury SME lub rezygnację ze statusu podatnika VAT w Polsce w związku z korzystaniem ze zwolnienia.
Od 1 stycznia 2025 roku minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia. 19 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wraz z autopoprawką. Kolejne zmiany w składce zdrowotnej zaplanowano na 2026 rok.
30 listopada to ważny termin dla pracodawców i przedsiębiorców. Liczba osób zgłoszonych według stanu na 30 listopada 2024 r. do ubezpieczenia chorobowego zdecyduje kto będzie płatnikiem składek w 2025 roku - pracodawca czy ZUS?
Każdy ubezpieczony, który jest chory, ma obowiązek zgłosić zmianę swojego miejsca pobytu w trakcie trwania zwolnienia. Na powiadomienie pracodawcy oraz ZUS-u ma 3 dni.
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w poprzednich latach była aktualizowana dwukrotnie - od 1 stycznia i od 1 lipca. W 2025 r. płaca minimalna zmieni się tylko raz. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2025 r. i jak przełoży się na wyliczanie wynagrodzeń? Zmiana wynagrodzenia minimalnego i przeciętnego przekłada się na inne świadczenia, w tym kwoty wolne od potrąceń, odprawy,
Od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie nowe przepisy wprowadzające kasową metodę rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Co to jest kasowy PIT dla przedsiębiorców? Na czym polega metoda kasowa w podatku dochodowym? Kto może z niej skorzystać, a kogo obowiązują wyłączenia? Na co trzeba uważać przy wyborze tej formy rozliczania? Na te pytania odpowie podczas webinaru Monika Brzostowska - specjalistka
Senat przyjął bez poprawek nowelizację, która od 2025 r. wprowadzi nową definicję budynku i budowli dla celów podatku od nieruchomości. Natomiast Sejm przyjął zmiany do ustawy podwyższającej z 2 mln euro do 2,5 mln euro limit przychodów, po którego przekroczeniu trzeba prowadzić księgi rachunkowe.
Mimo że w czwartkowym składzie orzekającym TK zasiadał sędzia dubler i wyrok prawdopodobnie nie zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw, niesie on ważną wskazówkę dla ustawodawcy – nie zmienia się zasad w trakcie gry.
Spółka prowadzi sprzedaż detaliczną i hurtową materiałów budowlanych oraz instalacji elektrycznych. Kilku naszych pracowników posiada domy i stałe miejsce zamieszkania na terenach zniszczonych przez ostatnią powódź w dorzeczu Odry. Decyzją kierownictwa spółki tym kilku osobom przekazano materiały niezbędne do odbudowy ich domów. Czy spółka może zastosować zerowy VAT do tej darowizny?
Od 1 stycznia 2025 roku fakultatywną formą rozliczania kosztów dla przedsiębiorców będzie metoda kasowa. Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność wyłącznie samodzielnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 1 mln zł. Jednym z warunków będzie także nieprowadzenie ksiąg rachunkowych.
Do Krajowej Izby Biur Rachunkowych napływają liczne zapytania dotyczące uprawnienia biur rachunkowych do składania w imieniu płatników wniosków o wakacje składkowe (RWS). Wątpliwości dotyczą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń oraz tego, czy pełnomocnicy mogą podpisywać takie oświadczenia w imieniu przedsiębiorców. Izba apeluje o jednoznaczną odpowiedź, aby rozwiać obawy biur
21 listopada 2024 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o rachunkowości, która wdraża dyrektywę unijną w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Nowe regulacje wprowadzają obowiązek raportowania informacji dotyczących wpływu działalności przedsiębiorstw na kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG). Nowelizacja zakłada również podniesienie o