Od 19 marca 2025 r. pracownicy będą mogli składać wnioski o uzupełniający urlop macierzyński. Aby skorzystać z dodatkowego urlopu wniosek należy złożyć, co najmniej 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego. Pracodawcy będą zobowiązani uwzględniać te wnioski. Resort pracy przygotował projekt rozporządzenia określający szczegóły dotyczące składania wniosków oraz wymaganych dokumentów.
Stypendium przyznawane studentowi w ramach programu Erasmus+ nie powinno być wliczane do dochodów rodzica, na którego utrzymaniu pozostaje. Rodzic z tytułu tych dochodów nie powinien tracić prawa do dotychczasowych przywilejów podatkowych – orzekł 16 stycznia 2025 r. Trybunał Sprawiedliwości UE.
Zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej przysługuje w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w ciągu całego roku Korzystając z tego uprawnienia pracownik zachowuje prawo do połowy wynagrodzenia. Jak wyliczyć wynagrodzenie pracownika i czy pracodawca powinien je uzupełnić do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę?
Do połowy lutego potrwają konsultacje publiczne zmian w prawie o ruchu drogowym dotyczące m.in. młodych kierowców. Projekt resortu infrastruktury zakłada też m.in. odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym.
Resort pracy przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie wniosków dotyczących uprawnień związanych z rodzicielstwem. Dotychczas obowiązujące wnioski nie ulegną zmianie, natomiast nowo dodany wniosek o uzupełniający urlop macierzyński będzie wymagał wskazania imienia i nazwisko pracownika, terminu zakończenia urlopu macierzyńskiego i okresu, na który ma być udzielony uzupełniający urlop macierzyński
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów do zmian w Kodeksie pracy, które wprowadzają uzupełniający urlop macierzyński od 19 marca 2025 r.
W grudniu Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała przeprowadzenie 55 tys. kontroli u pracodawców w 2025 roku. Kontrole w większości będą dotyczyły nowych regulacji w Kodeksie pracy. Jednym z priorytetowych obszarów kontroli PIP będzie w tym roku zwalczanie mobbingu oraz weryfikacja legalności zatrudnienia zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców.
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, regulujący kwestie pracy w wysokiej temperaturze, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), znajduje się w fazie konsultacji. W proces tworzenia przepisów ograniczających narażenie pracowników na negatywne skutki pracy w wysokiej temperaturze zaangażowały się najważniejsze
Rząd w środę przyjął projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Celem nowych przepisów jest objęcie oprocentowaniem nadpłaty, wynikającej z wyroku TSUE, opodatkowaniem od chwili jej powstania.
Kary umowne to wydatki związane z działalnością gospodarczą, więc spółka nie płaci od nich estońskiego ryczałtu – potwierdził po raz kolejny dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Dyrektor KIS podtrzymuje swoje stanowisko: pamiątkowy upominek z okazji jubileuszu pracy oraz prezent w uznaniu zasług w związku z przejściem pracownika na emeryturę są bez PIT. Co najwyżej w grę może wchodzić podatek od spadków i darowizn.
1 stycznia 2025 roku ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią, czyli wypłatę renty rodzinnej po zmarłym małżonku, połączoną z własnym świadczeniem emerytalno-rentowym. Aby nabyć prawo do świadczenia od 1 lipca 2025 r., formularz ERWD należy złożyć do 31 lipca.
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Pracodawca będzie musiał przesłać do urzędu wydającego zezwolenie na pracę kopię umowy zawartej z cudzoziemcem, co ma usprawnić i przyspieszyć postępowania administracyjne
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Chodzi o uszczegółowienie przepisów antymobbingowych, w tym określenie prawa do roszczeń pracowniczych w przypadku mobbingu.
Od 1 stycznia 2025 roku małe i średnie przedsiębiorstwa mogą korzystać ze zwolnienia z VAT nie tylko w kraju, gdzie mają siedzibę działalności gospodarczej, ale również w innych państwach UE. Podatnicy są wówczas zobowiązani – poza limitem krajowym – do przestrzegania także ogólnego limitu unijnego (100 tys. euro). Kiedy przedsiębiorca może ubiegać się o zwolnienie z VAT w ramach procedury szczególnej
27 stycznia 2025 r. o godzinie 12:00 zapraszamy na wyjątkowy webinar na żywo, podczas którego Ekspert Mirosław Siwiński omówi najnowsze zmiany w przepisach VAT na rok 2025.
Świadczenia honorowe dla stulatków na nowych zasadach, nabór wniosków o rentę wdowią, wyższe kryteria w pomocy społecznej – to tylko niektóre ze zmian, które przyniósł początek 2025 roku.
Przedsiębiorcy korzystający z wakacji składkowych muszą pamiętać o obowiązku składania odpowiedniej dokumentacji rozliczeniowej za każdy miesiąc objęty zwolnieniem. Od 1 listopada 2024 roku obowiązują nowe kody ubezpieczeniowe, które należy uwzględnić przy sporządzaniu dokumentacji. W przypadku otrzymania decyzji odmownej z ZUS, przedsiębiorcy muszą uregulować składki w standardowym terminie - do 20
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt zmian rozporządzenia dotyczącego zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych. Chodzi o uwzględnienie nowych rodzajów urlopu macierzyńskiego, wprowadzonego grudniową nowelizacją Kodeksu pracy. Nowe kody tytułów ubezpieczeń będą obowiązywały od 19 marca 2025 r.
Polska jest jednym z nielicznych państw UE, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią
Gdy w trakcie roku zostanie rozwiązana lub zakończona umowa o pracę z pracownikiem, który posiada niewykorzystany urlop wypoczynkowy, pracodawca ma wówczas obowiązek wypłacić ekwiwalent za ten urlop. W 2025 roku współczynnik urlopowy, służący do obliczania ekwiwalentu, zmieni się dwukrotnie, co wpłynie na wysokość wypłacanych świadczeń. Ile wynosi współczynnik urlopowy w 2025 r. i jak obliczyć ekwiwalent
Zakaz emisji reklam sugerujących, że zaciągnięcie kredytu poprawi sytuację finansową konsumenta - m.in. takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy, nad którym pracuje UOKiK. Rząd planuje w II kwartale przyjąć przepisy mające zwiększyć ochronę interesów osób, którym oferowane są kredyty konsumenckie.
MF opublikowało broszury informacyjne do rozliczeń rocznych PIT za 2024 r. Podatnicy mogą się z nich dowiedzieć jak prawidłowo sporządzić zeznania podatkowe za ten rok.
Do 20 stycznia 2025 r. pracodawcy, w zależności od posiadanego statusu, muszą sporządzić rozliczenie z PFRON za 2024 r. (DEK-R lub INF-2). Rozliczenia należy dokonać, składając odpowiednie informacje i deklaracje w formie elektronicznej przez stronę e-PFRON2.