Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłacanego komplementariuszowi za prowadzenie spraw spółki przyznanego na podstawie umowy spółki i uchwały wspólników.
Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy zlecenia.
Obowiązek podlegania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wypłacanego członkowi Rady Nadzorczej wynagrodzenia z tytułu czasowego oddelegowania do wykonywania czynności członka Zarządu Spółdzielni.
Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy zlecenia zawartej z osobą, która utraciła status studenta.
Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wynagrodzenia wypłaconego pełnomocnikowi.
Niepodleganie obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.
Wartość jednorazowej premii niebędącej przychodem ze stosunku pracy wypłacanej pracownikom, w związku z udziałem w programie rekomendacji pracowniczych a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne dla osoby współpracującej.
Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty.
Bonus za polecenie pracownicze a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób wykonujących umowy o pracę poza granicami kraju, w sytuacji gdy osoby te osiągną przychód z tego tytułu w wysokości wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie.
Ubezpieczenie na życie a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia zdrowotne a nagroda jubileuszowa dla pracownika, który udowodnił staż w gospodarstwie rolnym.
Możliwość opłacania w roku kalendarzowym 2019 składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nie niższej niż ustalona na zasadach wynikających z art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie pracy i płacy a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika.
Zakres przedmiotowy wniosku dotyczy możliwości opłacania w roku kalendarzowym 2019 składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nie niższej niż ustalona na zasadach wynikających z art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
W aktualnie obowiązującym Kodeksie karnym (art. 221 k.k.) ustawodawca stypizował przestępstwo wcześniej nieznane kodyfikacji karnej – przestępstwo niezawiadomienia o wypadku przy pracy lub chorobie zawodowej lub niesporządzenia wymaganej dokumentacji. Grzywnie do 180 stawek dziennych albo karze ograniczenia wolności podlega ten, kto wbrew obowiązkowi nie zawiadamia w terminie właściwego organu o wypadku
Składka na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców to obowiązkowa opłata na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia, której wysokość jest ustalana na podstawie dochodu lub przychodów przedsiębiorcy, zapewniając dostęp do publicznej opieki zdrowotnej.
Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców obejmują obowiązkowe opłaty na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, które przedsiębiorcy muszą odprowadzać na rzecz ZUS, zależne od minimalnej podstawy wymiaru składek.
Składka na ubezpieczenie społeczne rolników określa wysokość obowiązkowych opłat emerytalno-rentowych oraz wypadkowych, chorobowych i macierzyńskich, jakie muszą wnosić rolnicy i domownicy w zależności od wielkości gospodarstwa. Wskaźnik ten obejmuje zarówno składki miesięczne, jak i kwartalne, odzwierciedlając różne kategorie ubezpieczonych.
Wskaźnik ograniczenia podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe określa maksymalną kwotę, od której mogą być naliczane składki na to ubezpieczenie, zgodnie z przepisami. Jego celem jest zabezpieczenie przed nadmiernymi obciążeniami składkowymi przy zachowaniu zasad ochrony ubezpieczeniowej.
Składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych są obowiązkowymi opłatami finansującymi świadczenia pracownicze oraz działania na rzecz przeciwdziałania bezrobociu.