W niedzielę, 18 maja 2025 roku odbędą się wybory prezydenckie. Pracownikom, którzy są członkami komisji wyborczych i których rozkład czasu pracy przewiduje pracę w tym dniu, przysługuje wówczas zwolnienie od pracy. Aby z niego skorzystać, pracownik jest zobowiązany, na co najmniej 3 dni przed planowanym terminem nieobecności w pracy poinformować pracodawcę.
Zbliżająca się majówka to okres, gdy dwa dni ustawowo wolne od pracy – Święto Pracy przypadające w czwartek 1 maja oraz sobotnie Święto Narodowe Trzeciego Maja – mogą dać pracownikom nawet cztery dni wolnego. Nie zawsze jest to jednak możliwe ze względu na sposób organizacji pracy, a decyzja o odebraniu 2 maja wolnego za sobotnie święto zależy wyłącznie od pracodawcy - przypomina Państwowa Inspekcja
Okres wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniony od rodzaju umowy oraz stażu pracy u danego pracodawcy. Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy przewidują jednakowe okresy wypowiedzenia dla umów na czas określony i nieokreślony. W niektórych przypadkach przepisy prawa pracy dopuszczają możliwość innego ukształtowania długości okresów wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, niż wynika to z ogólnych
Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i elastyczność liczy się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie
Nowa ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców przewiduje, że trzeba będzie przesyłać umowę do wojewody lub do powiatowego urzędu pracy po jej zawarciu.
Od 1 stycznia 2026 roku do ponownego wyliczenia stażu pracy mają być brane pod uwagę wszystkie udowodnione okresy zatrudnienia, w tym działalność zarobkowa wykonywana na innej podstawie, niż stosunek pracy lub stosunek służbowy – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt przepisów w tej sprawie został pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów
Pracodawca ma obowiązek równego wynagradzania pracowników za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Jednakże, różnicowanie wynagrodzeń przez pracodawców może prowadzić do zarzutów dyskryminacji, jeśli nie jest poparte obiektywnymi kryteriami, takimi jak kwalifikacje zawodowe czy staż pracy. Wartościowanie stanowisk pracy oraz jasne zasady wynagradzania są kluczowe dla zapewnienia równego
Na podstawie nowej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców wojewoda może domagać się większego zakresu informacji w tym zakresie.
Przepisy ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie precyzują, jak oświadczenie cudzoziemca, że język polski jest dla niego zrozumiały, zostanie ocenione przez wojewodę.
Jednym z kluczowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy pracowników, niezależnie od liczby zatrudnionych osób. Kontrole przeprowadzane przez inspektorów pracy ujawniają, że ewidencjonowanie czasu pracy stanowi jedno z największych wyzwań dla działów kadrowych. Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy?
Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że w najbliższą sobotę od godziny 14:00 obowiązuje zakaz zatrudniania pracowników przy świadczeniu pracy w handlu. Po tej godzinie za ladą może stanąć wyłącznie właściciel sklepu lub członkowie jego rodziny.
Wydanie świadectwa pracy jest kluczowym obowiązkiem pracodawcy w momencie zakończenia stosunku pracy. Obowiązek ten jest bezwarunkowy i nie może być uzależniany od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Pracodawca musi dostarczyć świadectwo pracy w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy, chyba że zamierza nawiązać nowy stosunek pracy z tym samym pracownikiem w ciągu 7 dni. Jakie uprawnienia
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każde święto przypadające w okresie rozliczeniowym obniża wymiar czasu pracy pracowników o 8 godzin, z wyjątkiem świąt przypadających w niedzielę. W 2025 roku Poniedziałek Wielkanocny, przypadający na 21 kwietnia, zmniejszy liczbę godzin pracy w tym miesiącu. Za święto przypadające w sobotę 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) pracodawca będzie musiał wyznaczyć
Na posiedzeniu Sejmu, które będzie mieć miejsce w dniach 23 i 24 kwietnia 2025 r. odbędzie się sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Projekt dotyczy zobowiązania pracodawców do przedstawiania w publikowanych przez nich ofertach zatrudnienia proponowanego wynagrodzenia, które planują przedstawić kandydatom aplikującym na dane stanowisko.
Prezydent 10 kwietnia 2025 r. podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która wprowadza liczne zmiany w procesie zatrudniania cudzoziemców w naszym kraju. Pracodawcy muszą przygotować się na nowe obowiązki administracyjne, rozszerzone wymogi formalne oraz surowsze sankcje za naruszanie przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców.
Prezydent 10 kwietnia 2025 r. podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Wprowadza ona duże zmiany w funkcjonowaniu urzędów pracy i dostępnych instrumentach pomocowych dla pracodawców.
Trwają prace nad reformą ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej PIP ma uzyskać nowe uprawnienia w walce z fikcyjnym samozatrudnieniem. W określonych okolicznościach inspektor będzie mógł nakazać zmianę istniejących umów cywilnoprawnych na umowy o pracę. Pracodawcy będą mieli możliwość odwołania się od decyzji Inspekcji.
Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej instruktaż ogólny w ramach wstępnego szkolenia bhp może być przeprowadzany za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Natomiast nie jest to dopuszczalne w przypadku instruktażu stanowiskowego, który powinien się odbywać na stanowisku pracy.
Informacja o warunkach zatrudnienia to dokument, który zawiera najważniejsze informacje dotyczące zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca powinien przekazać pracownikowi informację w ciągu 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy. Od 26 kwietnia 2023 r. znacznie rozbudowany został zakres danych, które powinien uwzględnić pracodawca. Zmieniona została
Pracodawco! Te nowe regulacje dotyczące jawności i równości wynagrodzeń wprowadzają istotne zmiany. Dowiedz się, jakie obowiązki czekają na Ciebie oraz jak się do nich przygotować.
Regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) nie może wykluczać emerytów i rencistów – byłych pracowników z prawa do ubiegania się o świadczenia. Jednak w praktyce zdarzają się takie przypadki. Resort Pracy oraz Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) uznają takie działania za bezpodstawne i dyskryminujące, podkreślając, że emeryci i renciści mają prawo do świadczeń z mocy prawa.
Przepisy prawa pracy nie określają, w jaki sposób strony stosunku pracy powinny określić rodzaj pracy, co daje swobodę w ustalaniu więcej niż jednego stanowiska w umowie o pracę. Wskazanie w umowie o pracę dwóch stanowisk pracy nie jest równoznaczne z nawiązaniem dwóch stosunków pracy - jest to nadal jeden stosunek pracy.
Obowiązujące przepisy nie nakazują wprost sporządzania listy płac w rozliczeniach między pracodawcą, pracownikiem a organami publicznymi (urząd skarbowy, ZUS). Jednak ze względu na konieczność prawidłowego ustalenia zobowiązań składkowo-podatkowych i kwoty do wypłaty, jak również ich weryfikacji, tworzenie listy płac jest niezbędne.
Wynagrodzenie za pracę jest świadczeniem podlegającym szczególnej ochronie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik nie może się go zrzec, a pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia za wynagrodzeniem. Kiedy powinna być wypłacana pensja? Co z terminem wypłaty, gdy kończy się umowa?