Czynny podatnik VAT zamierza zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą. Podatnik ten posiada między innymi nabytą osiem lat temu maszynę, przy której nabyciu odliczył VAT. Jeśli obecnie będzie likwidował działalność gospodarczą, to czy będzie obowiązany opodatkować tę maszynę w ramach remanentu likwidacyjnego? Czy podatnik uniknie zapłaty podatku z tego tytułu, jeżeli najpierw wybierze korzystanie
Z faktury zakupu zawierającej zastrzeżenie własności towaru możesz odliczyć VAT na zasadach ogólnych
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zajmuję się sprzedażą luksusowych zegarków. Na podstawie umowy wszelkie dostarczone do mnie zegarki, za które nie dokonam płatności w całości, stanowią wyłączną własność kontrahenta do czasu zapłaty za nie. Czy otrzymana faktura z zastrzeżeniem własności towaru daje mi prawo do odliczenia podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymam tę fakturę, czy
Zatrudniamy młode małżeństwo. Każdy z małżonków ma mniej niż 26 lat i ma prawo do skorzystania z ulgi dla młodych. Jak ustalić limit przychodów uprawniający do skorzystania z ulgi tym małżonkom?
Jeden z naszych pracowników dostał z ZUS informację, że przekroczył kwotę 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i w związku z tym nadpłacono za niego składki na ZUS. Jak podatkowo potraktować pieniądze, które ZUS ma mu zwrócić?
Jestem jedynym udziałowcem spółki z o.o. Pełnię w niej funkcję członka zarządu nieodpłatnie. Czy w takiej sytuacji po stronie spółki powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń?
Drodzy Księgowi i Kadrowi, z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam chwili wytchnienia od tabelek, raportów i przepisów, spokoju ducha, rodzinnego ciepła i wiosennej energii. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie oddech od codziennych obowiązków, a w sercach zagości radość, nadzieja i spokój. Wesołych Świąt!
Przedsiębiorca rozpoczął działalność gospodarczą od lutego 2025 r., wybierając jako formę opodatkowania ryczałt ewidencjonowany. Głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż domen internetowych (PKWiU 74.90.20.0). W ramach prowadzonej działalności przedsiębiorca będzie kupował nowe domeny internetowe, które nie zostały jeszcze zarejestrowane, lub domeny już zarejestrowane. Domeny będą kupowane głównie
Czy mogę wycofać ze środków trwałych na cele prywatne i sprzedać bez VAT maszynę? Dodam, że maszynę kupiłem w 2021 r. na umowę kupna sprzedaży.
Czy nabywając usługę kompleksową, w której skład, jako elementy składowe (kalkulacyjne), wejdą m.in. usługi hotelowe i gastronomiczne, nabywca ma prawo do odliczenia, na zasadach ogólnych, 100% VAT naliczonego zawartego w jej cenie?
MF potwierdziło, że już w momencie dokonywania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego na podstawie art. 22k ust. 7 updof albo art. 16k ust. 7 updop podatnik musi posiadać zaświadczenie potwierdzające, że nabyty przez niego samochód spełnia warunki do uznania go za samochód ciężarowy, oraz adnotację w tej sprawie w dowodzie rejestracyjnym.
Od 1 stycznia 2026 r. zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. MF przygotował projekt w tej sprawie. Nowe regulacje są dostosowane do wchodzącego od początku 2026 r. obowiązku prowadzenia pkpir elektronicznie i przesyłania jej w strukturze JPK_PKPIR przez podatników PIT będących czynnymi podatnikami VAT.
Firma sprzedająca okna i drzwi dostarcza je i montuje w domu jednorodzinnym (dom w trakcie budowy). Czy w przypadku tej usługi zastosowanie znajdzie obniżona stawka VAT 8%, jeżeli jej nabywcą jest biuro projektowe, które obsługuje budowę tego domu? Czy jeżeli powierzchnia użytkowa domu przekracza 300 m2, to stawkę VAT stosujemy proporcjonalnie do 300 m2, a pozostała część będzie opodatkowana według
Czynny podatnik VAT posiadający panele fotowoltaiczne wystawia faktury za energię elektryczną wprowadzaną do systemu energetycznego. 18 lutego 2025 r. na rachunek podatnika wpłynęła płatność z zakładu energetycznego tytułem: Zwrot z tytułu depozytu prosumenckiego. Jak podatnik powinien potraktować tę płatność pod kątem VAT?
Nowelizacja Ordynacji podatkowej uregulowała kwestię oprocentowania nadpłat powstałych w wyniku orzeczenia TSUE lub orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Po zmianach oprocentowanie od tego rodzaju nadpłat przysługuje od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu albo zaliczenia na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych. Sejm nie uchwalił zmian umożliwiających nadawanie pism do sądów, organów