Ministerstwo Finansów udzieliło odpowiedzi na interpelacje poselskie, dotyczące wątpliwości związanych z działalnością gospodarczą fundacji rodzinnych.. Poniżej omówiono odpowiedzi Ministerstwa Finansów na trzy interpelacje, które dotyczą m.in. możliwości inwestycyjnych fundacji rodzinnych oraz opodatkowania ich działalności gospodarczej.
Umowa z zamkniętym funduszem inwestycyjnym nie ma charakteru umowy wzajemnej i nie można od niej odstąpić w trybie przewidzianym dla takich umów – uznał Sąd Najwyższy.
Fundacja rodzinna nie służy agresywnej optymalizacji - opinia zabezpieczająca wydana przez szefa KAS
Utworzenie fundacji rodzinnej zarządzającej rodzinnymi aktywami w celu finansowego zabezpieczenia jej beneficjentów, w tym potomstwa fundatorów, nie podlega klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania – potwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej w opinii zabezpieczającej.
Od 2024 r. maksymalny limit pomocy de minimis, z jakiej przedsiębiorca może skorzystać, w ciągu trzech kolejnych lat podatkowych, wynosi 300 000 euro. Jest to kwota łączna dla wszystkich form wsparcia, jakie firma może otrzymać, niezależnie od tego, czy pomoc pochodzi z funduszy krajowych, regionalnych czy unijnych. Przekroczenie limitu może mieć poważne konsekwencje dla przedsiębiorcy.
Jeżeli wkład niepieniężny jest zwracany członkowi spółdzielni w takiej samej formie i wysokości, to spółdzielnia nie uzyskuje z tego tytułu przychodu podatkowego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
W Ministerstwie Finansów trwają prace koncepcyjne nad zmianami w przepisach podatkowych dotyczących fundacji rodzinnych. Na razie w sprawie obecnych przepisów resort nie poluzowuje swojego stanowiska.