Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 14 grudnia 2024 r. do 16 stycznia 2025 r.
Spłata hipoteki nie jest nakładem zwiększającym wartość nieruchomości otrzymanej wcześniej w darowiźnie – orzekł po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny.
Do połowy lutego potrwają konsultacje publiczne zmian w prawie o ruchu drogowym dotyczące m.in. młodych kierowców. Projekt resortu infrastruktury zakłada też m.in. odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym.
Zakaz emisji reklam sugerujących, że zaciągnięcie kredytu poprawi sytuację finansową konsumenta - m.in. takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy, nad którym pracuje UOKiK. Rząd planuje w II kwartale przyjąć przepisy mające zwiększyć ochronę interesów osób, którym oferowane są kredyty konsumenckie.
Opłaty eksploatacyjne, które spółdzielnia pobiera od przedsiębiorców będących właścicielami lokali znajdujących się w jej zasobach, są opodatkowane, jeżeli spółdzielnia nie wie, w jaki sposób lokal jest wykorzystywany, a więc czy został on przeznaczony na cele mieszkalne, czy użytkowe – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności - PKD 2025, która zastąpiła dotychczasową - PKD 2007. Przedsiębiorca, rozpoczynający prowadzenie działalności w nowym roku jest zobowiązany, składając wniosek o wpis do CEIDG, wskazać kody według nowej klasyfikacji. Nowe przepisy wprowadzają okres przejściowy dla firm, które przed 1 stycznia 2025 r. działały według kodów PKD 2007
Od 2 lutego 2025 r. obowiązują przepisy zakazujące stosowania w całej Unii Europejskiej (UE) szczególnie niebezpiecznych systemów sztucznej inteligencji (AI, ang. artificial intelligence). Wprowadzający tę regulację tzw. AI Act ma formę unijnego rozporządzenia, co oznacza, że jego przepisy obowiązują bezpośrednio w całej UE. AI Act jest obowiązkową lekturą nie tylko dla projektantów systemów AI, ale
Od 1 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy składając wnioski o wpis do rejestru, będą wskazywać rodzaje działalności według nowej klasyfikacji - PKD 2025, która zastąpi PKD 2007. Okres przejściowy, umożliwiający stosowanie obydwu klasyfikacji, potrwa do końca 2026 roku.
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii przygotowana w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wchodzi w życie 27 grudnia 2024 r.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która zakłada przesunięcie startu systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy, a także wprowadza szereg zmian mających uszczelnić ten system.
Pojęcie kredytu hipotecznego użyte w rozporządzeniu ministra finansów obejmuje zarówno kredyty, jak i pożyczki hipoteczne – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.
Podatek od czynności cywilnoprawnych jest od całego majątku wniesionego do spółki osobowej w wyniku przekształcenia, a nie od ewentualnej nadwyżki wkładów wspólników – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Czy wiesz, że nadchodzące zmiany w przepisach nałożą na pracodawców nowe obowiązki związane z korzystaniem z AI? Zapraszamy na webinar: Procedura korzystania z AI i inne obowiązki pracodawców w 2025 roku.
Przedsiębiorca, który wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, nie zapłaci go od równowartości kosztów mediów refakturowanych na najemcę i przez niego zwróconych – orzekł WSA w Białymstoku.
Stawka opłaty paliwowej należnej w 2025 r. wzrosła w stosunku do roku 2024.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Osoby, które zdecydują się na założenie działalności po 1 stycznia 2025 r. uzyskają adres składając wniosek o rejestrację firmy w CEIDG. Dla przedsiębiorców prowadzących już działalność termin obowiązkowego wdrożenia e-Doręczeń zależy
MF planuje przedłużyć stosowanie obniżonej stawki VAT na niektóre towary wykorzystywane w produkcji rolnej do 31 marca 2025 r. Chodzi m.in. o środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw (z wyłączeniami). Po tym terminie prawo do obniżonej stawki VAT na te towary ma obowiązywać bezterminowo – na podstawie ustawy o VAT. Nad nowelizacją ustawy o VAT w tym zakresie
Jeżeli polski sąd powszechny przyznał opiekunowi prawnemu wynagrodzenie za sprawowanie opieki, to jest ono wolne od podatku. Co innego jednak, gdy przyznał je sąd zagraniczny. Wówczas polski opiekun płaci od niego podatek dochodowy – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Sejm uchwalił w środę 27.11.2024 r. ustawę o zamrożeniu na poziomie 500 zł za MWh netto cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do końca września 2025 r. Do końca marca przyszłego roku zamrożone ceny energii będą miały też samorządy i podmioty użyteczności publicznej.
Już niebawem w Polsce zaczną obowiązywać e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Od 1 stycznia 2025 r. liczba urzędów i instytucji, które będą honorować tę formę korespondencji z obywatelami, zwiększy się znacząco. Wśród nich znajdą się m.in. urzędy miast i gmin, ośrodki zdrowia, urzędy skarbowe czy przedstawiciele zawodów zaufania publicznego.
Fundacja rodzinna nie będzie działać jako podatnik VAT, gdy w ramach zarządzania własnym mieniem będzie zbywać przedmioty kolekcjonerskie, a sprzedaż ta będzie incydentalna – orzekł WSA w Gdańsku.
Bank może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów stratę powstałą wskutek zbycia wierzytelności bez względu na to, czy opóźnienie w spłacie kredytu (pożyczki) przekroczyło 12 miesięcy w odniesieniu do całości, czy tylko do części tego zadłużenia – wyjaśnił dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej.
Do przychodów pasywnych wlicza się otrzymaną wartość nominalną obligacji, a nie tylko dyskonto – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.