Przepisy dotyczące zewnętrznych zgłoszeń nieprawidłowości przez sygnalistów weszły w życie 25 grudnia 2024 r. Od tego dnia Rzecznik Praw Obywatelskich oraz inne organy publiczne właściwe dla zgłaszanych naruszeń prawa mają obowiązek obsługi tego rodzaju zgłoszeń. Zgłoszenie zewnętrzne przez sygnalistę nie musi być poprzedzone zgłoszeniem wewnętrznym.
Według przyjętego przez rząd projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia - świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.
Jednym z ważniejszych obowiązków pracodawcy na przełomie roku jest korekta odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Do 31 grudnia firma w której w 2024 r. funkcjonował fundusz powinna dokonać korekty odprowadzonego odpisu, aby uwzględnić faktyczne zatrudnienie w tym roku.
Od 1 stycznia 2025 r. pracodawcy mogą liczyć na wyższe miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, finansowane ze środków PFRON za okresy począwszy od 1 lipca 2024 r. Stawki dofinansowania zostały zwiększone o ok. 15% w stosunku do dotychczasowych. Obecnie ustawa wprowadzająca tę zmianę oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw.
W zamian za pracę w niedzielę i święta pracownik ma prawo do dnia wolnego lub dodatku do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Dodała, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Ustawa nowelizująca Kodeks pracy, która przyznaje prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego dla rodziców dzieci wcześniaków i rodziców noworodków wymagających hospitalizacji po porodzie wchodzi w życie 19 marca 2025 r.
Resort pracy przygotował projekt zmian, zgodnie z którymi do 1 czerwca 2025 r. pracodawcy będą musieli zmierzyć metabolizm pracowników przy wykonywaniu pracy w pomieszczeniach i do jego wyników dostosować temperaturę w pomieszczeniach pracy. Nie powinna ona przekraczać odpowiednio 28°C (301 K) dla pracy o niskim i umiarkowanym tempie metabolizmu i w pomieszczeniach biurowych, 25°C (298 K) dla pracy
Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez MRPiPS projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. W ostatnich latach nastąpił wzrost obecności zagranicznych pracowników na polskim rynku pracy. Projekt resortu wprowadza kompleksowe regulacje w tym zakresie, tak by rynek pracy w Polsce był sprawiedliwym i bezpiecznym miejscem dla wszystkich.
Rząd nieco łagodzi planowane zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Etat nie będzie obowiązkowy dla sportowców, trenerów i artystów. Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia generalny wymóg zawierania umów o pracę z cudzoziemcami.