Jak płacić podatek od nieruchomości od budynków gospodarczych - odpowiedź MF na pytania dziennikarza
Ministerstwo Finansów (MF) odpowiedziało na pytania dziennikarza dotyczące zasad opodatkowania budynków gospodarczych. W odpowiedzi wskazano na zróżnicowanie stawek podatkowych od budynków oraz przesłanki takiego zróżnicowania. MF podkreśliło, że gminy mają prawo do fakultatywnego różnicowania stawek podatkowych. Jednocześnie samo Ministerstwo nie prowadzi prac legislacyjnych w celu ich ujednolicenia
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2024 rok. Do 28 lutego 2025 r. deklarację otrzymają wszystkie osoby, które w 2024 roku chociaż raz pobrały jakiekolwiek świadczenie z ZUS. Co ważne, ZUS nie rozliczy świadczeniobiorców z nadpłatą podatku.
MF potwierdził, że warunkiem skutecznego wyboru estońskiego CIT w trakcie roku jest sporządzenie i podpisanie śródrocznego sprawozdania finansowego. Poniżej przedstawiamy fragment interpelacji poselskiej wystosowanej w tej sprawie oraz odpowiedź MF.
Szef KAS uznał, że, stawka obniżona podatku VAT nie ma zastosowania do zaliczonych do klasy 1130 (PKOB) budynków mieszkalnych, w których znajdują się cele osadzonych na terenie zakładów karnych, poprawczych i aresztów śledczych. Szef KAS uznał, że nie jest w tym przypadku spełniony warunek „stałego zamieszkania”.
MF poinformowało o możliwości składania wniosku o zwrot podatku od wartości dodanej (VAT-REF) za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego
Pomimo, że zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania przełożonych o chorobie i związanej z nią nieobecności – wynika z wyjaśnień Państwowej Inspekcji Pracy. Zaniedbanie tego obowiązku, w skrajnych przypadkach, może prowadzić do rozwiązania umowy z winy pracownika.
Od 1 stycznia 2025 roku małe i średnie przedsiębiorstwa mogą korzystać ze zwolnienia z VAT nie tylko w kraju, gdzie mają siedzibę działalności gospodarczej, ale również w innych państwach UE. Podatnicy są wówczas zobowiązani – poza limitem krajowym – do przestrzegania także ogólnego limitu unijnego (100 tys. euro). Kiedy przedsiębiorca może ubiegać się o zwolnienie z VAT w ramach procedury szczególnej
Aby przeciwdziałać niedoborom kadrowym, 28% polskich pracodawców zamierza podnieść wynagrodzenia, wynika z raportu ManpowerGroup. W tamtym roku taką strategię planowało 39% firm. Aktualnie dla 26% rozwiązaniem będzie także położenie większego nacisku na podnoszenie kwalifikacji zatrudnionych osób lub zmianę ich specjalizacji do innej roli.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedział na interpelację nr 6517 w sprawie metod składania wniosków o rentę wdowią, które obowiązują od 1 stycznia 2025 r.
Nasza pracownica przebywa od 12 grudnia 2024 r. do 9 lutego 2025 r. na zasiłku opiekuńczym na dziecko zdrowe do 8 lat, z powodu nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola w budynku popowodziowym. Jej umowa o pracę zakończyła się 31 stycznia 2025 r. Czy w tej sytuacji ZUS przejmie wypłatę zasiłku opiekuńczego po ustaniu zatrudnienia?
Wskaźnik przedstawia średnioroczną dynamikę cen towarów i usług konsumpcyjnych, które są istotne dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów. Służy ocenie zmian kosztów utrzymania tej grupy społecznej w danym roku.
Wskaźnik określa kwotę bazową stanowiącą podstawę do wyliczania wynagrodzeń nauczycieli, zgodnie z przepisami ustawy budżetowej. Służy jako punkt odniesienia dla ustalania minimalnych stawek wynagrodzeń w oświacie, wpływając na kształtowanie polityki płacowej w tym sektorze.
Wskaźnik odzwierciedla zmiany cen dóbr inwestycyjnych, takich jak maszyny, urządzenia czy środki transportu, wykorzystywanych w procesach produkcyjnych. Służy ocenie dynamiki kosztów inwestycji w gospodarce i może być wykorzystywany do analizy trendów w sektorze inwestycyjnym.
Do 31 stycznia 2025 r. płatnicy mają obowiązek przekazać do US dokumenty PIT-11, PIT-R, PIT-8C i PIT-40A/11A za 2024 rok. W przesyłanych formularzach należy zwrócić szczególną uwagę na poprawność danych rejestracyjnych podatników (PESEL lub NIP). W przypadku przekazania przez płatnika błędnych danych, system nie będzie mógł wygenerować i udostępnić zeznania w usłudze Twój e-PIT.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne, nazywane „trzynastką” przysługuje pracownikom jednostek budżetowych – państwowych lub samorządowych, na podstawie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Jest to rodzaj rocznej premii, do której uprawnia pracownika przepracowanie odpowiednio długiego okresu w roku kalendarzowym, za który ta premia przysługuje. Jak obliczyć
85 proc. przedsiębiorstw w Polsce nie ma reprezentacji pracowników - rad pracowników czy związków zawodowych - wynika z informacji przekazanych posłom przez Instytut Spraw Obywatelskich w Łodzi.
Już pierwszego dnia urzędowania prezydent Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone Ameryki ze światowego porozumienia, które zakłada wdrożenie przepisów o minimalnym, 15-proc. efektywnym opodatkowaniu największych grup kapitałowych.