27.10.1981 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 27 października 1981 r., sygn. I PR 85/81

Odbywanie podróży służbowej poza czasem pracy" nie rodzi obowiązku wypłacenia pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia, jeżeli przepis szczególny tego nie przewiduje.

Teza urzędowa

Przewodniczący: sędzia SN J. Knap.

Sędziowie SN: E. Brzeziński (sprawozdawca), Z. Stypułkowska.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy z wniosku Mirosława J. przeciwko Spółdzielni Inwalidów im. 22 Lipca w S. o wynagrodzenie za godziny nadliczbowe na skutek odwołania wnioskodawcy od wyroku Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi z dnia 20 maja 1981 r.

oddalił odwołanie.

Uzasadnienie

Wnioskodawca jest zatrudniony w pozwanej Spółdzielni w charakterze referenta do spraw zaopatrzenia. W niniejszej sprawie domagał się zasądzenia od Spółdzielni kwoty 5763 zł tytułem wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. W związku z charakterem swego zatrudnienia wnioskodawca odbywał podróże służbowe. Zdaniem wnioskodawcy czas spędzony w tych podróżach podlegała wliczeniu do jego czasu pracy. Wnioskodawca powołał się przy tym na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 8.XII.197o r., sygn. akt I PZP 59/76.

Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń w Łodzi, działając jako Sąd I instancji, wyrokiem z dnia 20.V.1981 r. oddalił roszczenia wnioskodawcy, opierając się na następujących ustaleniach i wnioskach: wnioskodawca ma obowiązek wykonywania prac zleconych przez kierownika. Do takich prac zaliczyć należy jego podróże służbowe, których konieczność wynika także z rodzaju wykonywanej pracy. Jako pracownik działu zaopatrzenia jest on zobowiązany do prawidłowego zaopatrzenia zakładu w konieczne do produkcji materiały. Delegacje dotyczyły zaopatrzenia materiałowego, przy czym wnioskodawca załatwiał w terenie formalności dotyczące nabycia materiałów dla zakładu i sporadycznie tylko przewoził osobiście paczki o wadze 30-40 kg. W razie konieczności przewiezienia materiału korzystał z samochodu służbowego. Wyjazdy wnioskodawcy w teren były w 1980 r. nieliczne: w styczniu był 2 razy, w lutym nie wyjeżdżał, w marcu 4 razy, w kwietniu nie wyjeżdżał, w maju 2 razy, w czerwcu nie wyjeżdżał, w lipcu 2 razy, w sierpniu 2 razy, we wrześniu 6 razy, w październiku 2 razy, w listopadzie 4 razy, w grudniu nie wyjeżdżał. Były to wyjazdy jednodniowe, w sporadycznych przypadkach trwały od 2 do 4 dni, przy czym dwudniowych były 3 wyjazdy, trzydniowych - dwa i jeden wyjazd czterodniowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty