05.12.1984 Obrót gospodarczy

Uchwała składu 7 Sędziów SN z dnia 5 grudnia 1984 r., sygn. III AZP 3/84

Sutkowski Wacław /przewodniczący/, Bielecki Tadeusz, Suchecki Juliusz /sprawozdawca/, Marmaj Zenon /autor uzasadnienia/, Olejniczak Krystyna, Piasecki Kazimierz, Zakrzewska Maria

Sąd Najwyższy na poniższe pytanie prawne Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego:

Czy autor publikacji lub widowiska może wnieść skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego na ostateczną decyzję administracyjną o zakazie rozpowszechniania publikacji lub widowiska w całości lub w części wydanej na podstawie art. 13 ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o kontroli publikacji i widowisk /Dz.U. nr 20 poz. 99 ze zm./?

podjął uchwałę:

Autor publikacji lub widowiska jest legitymowany do zaskarżenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego ostatecznej decyzji administracyjnej o zakazie rozpowszechniania publikacji lub widowiska w całości lub w części wydanej na podstawie art. 13 ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o kontroli publikacji i widowisk /Dz.U. nr 20 poz. 99 ze zm./.

Uzasadnienie

Przedstawiając Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia przytoczone pytanie prawne Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego podniósł jednocześnie, że w praktyce tego Sądu w odniesieniu do problemu ujętego w pytaniu ujawniły się różnice poglądów. Według jednego kierunku - od ostatecznej decyzji zakazującej rozpowszechniania publikacji lub widowiska w całości lub w części, wydanej na podstawie art. 13 ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o kontroli publikacji i widowisk /Dz.U. nr 20 poz. 99 ze zm./, autorowi publikacji lub widowiska nie przysługuje prawo wniesienia skargi na decyzję do sądu administracyjnego. Prawo takie przysługuje jedynie redaktorowi gazety lub czasopisma, wydawcy lub organizatorowi widowiska lub wystawy. Dla zwolenników tego poglądu punktem wyjścia jest unormowanie zawarte w par. 4 regulaminu sprawowania kontroli publikacji i widowisk stanowiącego załącznik do uchwały Rady Państwa z dnia 17 września 1981 r. /Dz.U. nr 24 poz. 126/. Przepis ten stanowi, że o uzyskanie zgody na rozpowszechnienie występuje: w odniesieniu do gazet, czasopism, programów radiowych i telewizyjnych - redakcja; w odniesieniu do pozostałych publikacji i nagrań - wydawca; w wypadku widowisk i wystaw - organizator widowiska /wystawy/. Podmioty te wyposażone zostały - na podstawie wskazanych przepisów - w przymiot strony postępowania przed organami kontroli publikacji i widowisk, są adresatami decyzji tych organów i tylko one upoważnione są do zaskarżenia do Sądu Administracyjnego ostatecznych decyzji organów kontroli publikacji i widowisk. Przyjęcie innego rozwiązania prowadziłoby w praktyce do sytuacji, w której redaktor naczelny czasopisma, podzielający pogląd zawarty w decyzji organu kontroli publikacji i widowisk, byłby pozbawiony wpływu na to, co ma być skierowane do rozpowszechniania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty