Orzeczenia

Orzeczenie
22.12.1998 Obrót gospodarczy

Nie ma usprawiedliwionych podstaw kasacja, która nie kwestionując przedawnienia dochodzonych roszczeń, zarzuca brak wyjaśnienia stosunków, z których wynikały te roszczenia.

Orzeczenie
17.12.1998 Obrót gospodarczy

W umownym potrąceniu wzajemne wierzytelności nie muszą być jednorodne.

Orzeczenie
17.12.1998 Obrót gospodarczy

Zakres uprawnień wojewody wyznaczony w przepisach o publicznoprawnym charakterze, poprzez pozytywne określenie kompetencji tego organu, przekłada się na jego uprawnienia w sferze reprezentacji Skarbu Państwa w stosunkach prywatnoprawnych. Brak w tych przepisach ograniczeń i wyłączeń w odniesieniu do uprawnień wojewody nie może być jednak utożsamiany z domniemaniem jego nieograniczonych kompetencji

Orzeczenie

Wynikająca z art. 415 kc odpowiedzialność rolnika za wyrządzenie szkody osobie zatrudnionej przy remoncie budynku mieszkalnego należącego do jego gospodarstwa rolnego objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Orzeczenie
11.12.1998 Obrót gospodarczy

W sprawie, w której powód żąda ustalenia nieważności czynności prawnej, sąd nie może orzec w wyroku, że czynność ta była bezskuteczna (art. 189 w związku z art. 321 § 1 k.p.c.).

Orzeczenie
10.12.1998 Obrót gospodarczy

Jeżeli w procesie o rozwód postępowanie dowodowe, którego zakres współokreśliły wnioski stron, dostarczyło materiału wystarczającego do ustalenia przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego oraz do ustalenia, że rozkład ten jest zupełny i trwały (art. 56 i nast. k.r.o.), sąd nie ma obowiązku przeprowadzania z urzędu innych jeszcze dowodów.

Orzeczenie
09.12.1998 Obrót gospodarczy

Sąd drugiej instancji może pominąć dowód z przesłuchania strony (art. 381 KPC), jeżeli został on dopuszczony w pierwszej instancji, a strona przez własne niestawiennictwo uniemożliwiła jego przeprowadzenie (art. 302 § 1 KPC).

Orzeczenie

Sąd pracy może uznać przywrócenie do pracy za niecelowe (art. 45 § 2 KP), jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę było uzasadnione naruszeniem przez pracownika jego obowiązków, choćby pracodawca naruszył przepisy dotyczące rozwiązywania umów o pracę w tym trybie, w szczególności dotyczące formy (art. 30 § 4 KP).

Orzeczenie
09.12.1998 Obrót gospodarczy

Brak podstaw do uznania, że podawca czeku zagubionego przez bank podejmujący się inkasa poniósł szkodę w wysokości sumy czekowej, jeżeli nie wykazano, że bank-trasat dysponował funduszem na rachunku wystawcy, wystarczającym do zapłaty.

Orzeczenie
08.12.1998 Obrót gospodarczy

Uchwała powzięta przez walne zgromadzenie akcjonariuszy zwołane po upływie terminu 6 miesięcy, licząc od zakończenia każdego roku obrotowego, może być uchylona tylko wówczas, gdy zostanie wykazane, że naruszenie terminu z art. 390 § 1 k.h. miało wpływ na jej treść.

Orzeczenie

Przepisy regulujące wady oświadczeń woli (błąd) nie odnoszą się do adresata oświadczenia. Pracodawca, który błędnie zrozumiał oświadczenie pracownika nie może powoływać się na działanie pod wpływem błędu (art. 84 KC w związku z art. 300 KP). Oświadczenie woli pracownika należy tłumaczyć przy zastosowaniu art. 65 § 1 KC w związku z art. 300 KP.

Orzeczenie
04.12.1998 Obrót gospodarczy

Zawieszenie postępowania na podstawie art. 177 § 1 pkt 4 KPC z uwagi na toczące się postępowanie karne nie jest obligatoryjne i zależy od rozważenia wpływu ustaleń postępowania karnego na rozstrzygnięcie sprawy cywilnej. Podniesienie w kasacji zarzutu naruszenia tego przepisu wymaga ponadto wykazania istotnego wpływu jego naruszenia na wynik sprawy.

Orzeczenie

Według ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej następuje między innymi w razie wyzbycia się własności gospodarstwa rolnego zarówno w wyniku umowy zawartej w celu wykonania umowy z następcą, jak też umowy darowizny lub umowy dożywocia. Umowa darowizny zawarta w celu zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, jak każda

Orzeczenie
04.12.1998 Obrót gospodarczy

Pieniądze, jako środek płatniczy, nie mogą być przedmiotem umowy użyczenia (art. 710 k.c.).

Poprzednia Następna