Orzeczenia

Orzeczenie
19.12.1991 Obrót gospodarczy

W obowiązującym stanie prawnym jest skuteczna zawarta w czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej umów, w której małżonek rozporządził na rzecz drugiego małżonka przedmiotem należącym do majątku wspólnego.

Orzeczenie
17.12.1991 Obrót gospodarczy

Nie powoduje wygaśnięcia obowiązku dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu zawarcie przez niego ślubu kościelnego (art. 60 k.r.o.). Okoliczność tą jednak sąd powinien wziąć pod rozwagę przy ocenie zgodności dochodzonego roszczenia alimentacyjnego z zasadami współżycia społecznego

Orzeczenie
06.12.1991 Obrót gospodarczy

Sprawa z powództwa spółdzielni mieszkaniowej przeciwko wykonawcy robót budowlanych o roszczenia z tytułu rękojmi za wady fizyczne obiektu budowlanego jest sprawą gospodarczą w rozumieniu art. 4791 § 1 k.p.c.

Orzeczenie
05.12.1991 Obrót gospodarczy

W razie, gdy wspólnik pokrywa swój udział w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wkładami niepieniężnymi w postaci prawa użytkowania wieczystego gruntu (własności nieruchomości) – konieczne jest zawarcie odrębnej umowy w formie aktu notarialnego dla przeniesienia tego prawa na rzecz spółki po jej zarejestrowaniu przez Sąd. Wszczęcie postępowania o rozwiązanie spółki nie stoi na przeszkodzie dochodzenie

Orzeczenie
05.12.1991 Obrót gospodarczy

Dopuszczalne jest kwestionowanie przez członka spółdzielni mieszkaniowej w procesie wytoczonym przeciwko niemu o zapłatę należności z tytułu opłat eksploatacyjnych podwyższenia tych opłat przez właściwy organ spółdzielni także na tej podstawie, iż ustalenie tych opłat zostało zawyżone w stosunku do rzeczywistych kosztów eksploatacji i remontów spółdzielczych zasobów mieszkaniowych; odmówić udzielenia

Orzeczenie
29.10.1991 Obrót gospodarczy

Z mocy decyzji o przydziale lokalu użytkowego wydanej na rzecz jednego z małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej, najemcą lokalu użytkowego staje się także drugi małżonek.

Orzeczenie
23.10.1991 Obrót gospodarczy

Postanowienie sądu w sprawie cywilnej dotyczące zwrócenia się do organu paszportowego o odmowę wydania paszportu lub jego unieważnienie (art. 6 ust. 1 pkt 1 i art. 10 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach Dz.U. z 1991 r., nr 2, poz. 5), nie jest zarządzeniem tymczasowym w rozumieniu art. 730 i nast. k.p.c., co nie wytycza możliwości stosowania przez analogię niektórych

Orzeczenie
15.10.1991 Obrót gospodarczy

Niedopuszczalne jest dochodzenie jednym pozwem żądania orzeczenia rozwodu oraz zniesienia wspólności majątkowej z datą wsteczną.

Orzeczenie
02.10.1991 Obrót gospodarczy

Sąd opiekuńczy może na podstawie art. 109 § 2 k.r.o. powierzyć wykonywanie bieżącej pieczy nad dzieckiem obywatelom państwa obcego zamieszkałym za granicą.

Orzeczenie

1. Zakres obowiązków zakładu pracy objętych umową o pracę w celu przygotowania zawodowego wyznaczają także plany i programy praktycznej nauki zawodu ustalone przez właściwe organy. 2. Roszczenia wynikające z naruszenia tych obowiązków są roszczeniami z zakresu prawa pracy w rozumieniu art. 476 § 1 k.p.c.

Orzeczenie
30.08.1991 Obrót gospodarczy

Przy poręczeniu jako formie zabezpieczenia należnych dziecko alimentów od tego z rodziców, które zamierza wyjechać za granicę, dla zapewnienia skuteczności poręczenia nie jest wyłączone – za zgodą poręczyciela – zezwolenie na złożenie jego paszportu do depozytu sądowego, na czas nieobecności w kraju zobowiązanego do świadczeń alimentacyjnych.

Orzeczenie

Pełnomocnik procesowy przedsiębiorstwa, któremu udzielił pełnomocnictwa tymczasowy kierownik, nie może zawrzeć ugody sądowej w sprawie o roszczenia majątkowe tego kierownika, wynikające jego żądania nawiązania stosunku pracy z tym przedsiębiorstwem

Orzeczenie
18.06.1991 Obrót gospodarczy

Radca prawny wykonujący inną pracę zarobkową niż praca radcy prawnego nie korzysta z obniżenia składki członkowskiej, przewidzianego w § 1 ust. 2 uchwały nr 1 Nadzwyczajnego III Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 9 grudnia 1989 r., podjętej na podstawie art. 57 pkt 5 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. nr 19, poz. 145 ze zm.).

Orzeczenie
05.06.1991 Obrót gospodarczy

Członek spółdzielni mieszkaniowej nie może domagać się w oparciu o przepis art. 189 k.p.a. ustalenia nieistnienia podstaw prawnych członkostwa innego członka tej spółdzielni.

Orzeczenie
22.05.1991 Obrót gospodarczy

Umieszczenie w regulaminie bankowym, dotyczącym warunków prowadzenia rachunku bankowego, postanowień uprawniających bank do jednostronnej zmiany treści tego regulaminu, a tym samym warunków umów rachunku bankowego – nie jest prawnie skuteczne. Zmiana treści umowy rachunku bankowego wymaga wypowiedzenia.

Orzeczenie

Odwołanie dyrektora przedsiębiorstwa państwowego przez radę pracowniczą staje się skuteczne z chwilą doręczenia dyrektorowi decyzji (uchwały) odwołującej go ze stanowiska, po wyczerpaniu przez organ założycielski środków prawnych przewidzianych w art. 38 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (j.t. Dz.U. z 1991 r. nr 18, poz. 80) lub po upływie terminów do ich złożenia.

Orzeczenie
30.04.1991 Obrót gospodarczy

Prawo związane z abonamentem telefonicznym nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej stanowi dorobek w rozumieniu art. 32 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i może być przedmiotem podziału majątku wspólnego.

Orzeczenie
24.04.1991 Obrót gospodarczy

Osoba bliska członka spółdzielni mieszkaniowej, zamieszkująca z nim w dacie faktycznego opuszczenia przez niego lokalu; nabywa roszczenie z art. 221 § 1 prawa spółdzielczego mimo przysługiwania służebności mieszkania, która nie zaspokaja jej potrzeb mieszkaniowych.

Orzeczenie
22.04.1991 Obrót gospodarczy

Spółdzielnia, która w dacie zawarcia ze związkiem spółdzielczym umowy o przeniesienie własności nieruchomości była zrzeszona w tym związku, nie jest osobą trzecią w rozumieniu art. 8 ustawy z dnia 20 stycznia 1990 r. o zmianach w organizacji i działalności spółdzielczości (Dz.U. nr 6, poz. 36 z późn. zm.).

Orzeczenie
16.04.1991 Obrót gospodarczy

Żądanie zmiany wysokości świadczeń alimentacyjnych jest roszczeniem alimentacyjnym w rozumieniu art. 32 k.p.c. Niezależnie od powoływanej przez stronę powodową podstawy.

Orzeczenie
11.04.1991 Obrót gospodarczy

Zryczałtowana kwota udziału jednostki gospodarki uspołecznionej w kosztach utrzymania drogi publicznej, o której stanowi art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. nr 14, poz. 60 ze zm.), jest ustalana w drodze decyzji administracyjnej.

Orzeczenie
10.04.1991 Obrót gospodarczy

W czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej dopuszczalne jest rozporządzenie przez małżonka przedmiotem wchodzącym w skład majątku wspólnego na rzecz majątku odrębnego drugiego małżonka.

Orzeczenie
06.03.1991 Obrót gospodarczy

Rozpoznając żądanie ustalenia nieważności umowy notarialnej zbycia nieruchomości przez rolniczą spółdzielnią produkcyjną, oparte na zarzucie braku uchwały walnego zgromadzenia w przedmiocie tego zbycia, sąd bada samodzielnie, czy uchwała taka została podjęta.

Orzeczenie
19.02.1991 Obrót gospodarczy

Artykuł 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 stycznia 1990 r. o zmianach w organizacji i działalności w spółdzielczości (Dz.U. nr 6, poz. 36) wyłącza stosowanie przy podejmowaniu uchwały art. 108 prawa spółdzielczego co do wymaganej większości głosów.

Poprzednia Następna