Decyzja ZUS nr 13/2016 z dnia 8 lutego 2016 r., sygn. WPI/200000/43/13/2016
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od składników wynagradzania - premii uznaniowej, premii dyrektora, premii oszczędnościowej, nagrody rocznej tzw. bilansówki oraz dodatku brygad
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 poz. 584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2015 poz. 121 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w odpowiedzi na wniosek o interpretację złożony w dniu 08.01.2016 r., uzupełniony odpowiedzią na wezwanie złożoną w dniu 29.01.2016 r., przez przedsiębiorcę ................ uznaje za:
1. prawidłowe w sprawie obowiązku odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne od składników wynagradzania - premii uznaniowej, premii dyrektora, premii oszczędnościowej, nagrody rocznej tzw. "bilansówki" oraz dodatku brygadzisty przypadających w okresie choroby; oraz
2. odmawia wydania interpretacji w części dotyczącej prawidłowego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w myśl art. 41 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w zakresie opisanych we wniosku składników wynagrodzenia.
Uzasadnienie
W dniu 08.01.2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy ................ o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie prawidłowego ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Wnioskodawca we wniosku z dnia 21.12.2015 r. opisał stan faktyczny.
Wnioskodawca poinformował, że wypłaca premie uznaniowe za różne okresy w różnych wysokościach. Premie uzależnione są od możliwości finansowych zakładu pracy, nie zależą od wkładu pracy danego pracownika. Każdy pracownik ma prawo do otrzymania takiej premii. Praktyka istniejąca w zakładzie pracy odpowiada zapisom w regulaminie. Zgodnie z zapisem § 8 pkt 4 premie uznaniowe nie ulegają pomniejszeniu za okres, w którym pracownik nie świadczył pracy. W sytuacji, gdy zakład pracy nie osiąga zysku, istnieje strata, premie nie muszą zostać wypłacone, Dopiero w sytuacji, gdy zakład pracy osiągnie zysk, może, ale nie musi zostać podjęta decyzja o wypłacie premii uznaniowej. Decyzję taka podejmuje Prezes. Wnioskodawca zadaje pytanie, czy taką premię należy wliczyć do podstawy zasiłku chorobowego. Wnioskodawca odpowiada, że jeżeli tak, to czy wypłacając zasiłek chorobowy należy premię podzielić na okres zdolności do pracy i okres zwolnienia lekarskiego. Wnioskodawca zadaje pytanie, czy należy odprowadzać składki od całości, czy wyłącznie od okresu zdolności do pracy?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty